Под повърхността на най-загадъчните планини в Европа се крие таен свят, който ще спре дъха ви - и ще го замрази за миг. Пещерите примамват не само спелеолозите да изследват неземни пейзажи от сталагмити и сталактити. Но в ледените пещери гирляндите от висулки, висящи от тавана, замръзналите каскади от сини водопади и ледените конуси, високи колкото 10-етажна сграда, крадат шоуто. В някои от тях ледените покривки са толкова дебели, че учените ги определят като подземни ледници, а в други изследователите датират леда на повече от 10 000 години.

Въпреки това от Арктика до Антарктида ледените полета, ледниците, морският лед и ледените пещери, изчезват със застрашителна скорост. Светът се е затоплил с 1,1 градуса от началото на 19 век, което причинява екстремни метеорологични явления, които ще стават все повече, тъй като глобалните температури продължават да се повишават.

Но ледените пещери все още съществуват като вълшебна врата към геоложкото и климатичното минало на нашата планета. Ето четири от най-примамливите, които трябва да посетите, преди да са изчезнали.

Айсризенвелт в Австрия

На по-малко от час път от Залцбург се намира най-голямата ледена пещера в света - Айсризенвелт или "светът на ледените гиганти". В продължение на векове жителите на селото са отказвали да влизат в пещерата, вярвайки, че тя е вратата към ада и че силният вятър, който излиза от входа, е дъхът на дявола. Александър фон Мьорк, спелеолог от Залцбург, развенчава този мит в началото на 1900 г., след като провежда няколко експедиции в дълбоката повече от 41 км. пещерна система. Вместо зли духове изследователите откриват ослепителен свят от сапфир и лед. Мьорк е толкова запленен от красотата на Айсризенвелт, че иска прахът му да бъде разпръснат там. След смъртта му през Първата световна война молбата му е удовлетворена.

От май до октомври всяка година около 200 000 туристи се изкачват с кабинков лифт до австрийската планина Хохкогел, за да видят впечатляващия лабиринт от ледени образувания в Айсризенвелт, включително едно, наподобяващо слон без хобот.

Пътят към Айсризенвелт

Снимка: iStock by Getty Images

Посетителите се съветват да се подготвят за нещо, което не подозират. Когато екскурзоводите отварят тежката врата на входа поривите на вятъра могат да достигнат до 60 км в час. Пещерата е достъпна за туристи едва в малка, но пък вълнуваща част. В края на обиколката те стигат до замръзнало езеро в камера, известна като Eispalast или "ледения дворец", където кристалите на леда блестят, когато до тях се подаде магнезиева факла.

В "ледения дворец" кристалите на леда блестят, когато до тях се подаде магнезиева факла

Снимка: iStock by Getty Images

Скаришоара в Румъния

Обявена за природен паметник и спелеоложки резерват, ледената пещера Скаришоара включва втория по големина подземен ледник в Европа. Посетителите могат да се спуснат по стълбите в 164-метровата шахта и да влязат в Голямата зала - голяма камера, в която учените са открили лед на повече от 10 000 години.

Оттук пещерата се разкрива в четири части: Църквата, Големият резерват, Галерията на Коман и Малкият резерват. Голямата зала и Църквата са единствените секции, отворени за посетители - останалите са предназначени само за научни изследвания. В секцията Църквата можете да откриете стотици ледени висулки с височина до 20 м, които се издигат от пода. Тъй като естествената светлина прониква през скалата, осветените ледени късове приличат на ефирно видение на свещи под тъмен купол.

Скаришоара е само една от над 1200-те пещери в природен парк Апусени, много от които могат да бъдат посетени без специално оборудване. В Пещерата на мечката са изложени някои от 140-те скелета на праисторически мечки, запазени в леда. Наблизо, в пещерата "Въртоп", учените са открили отпечатъци от стъпки на неандерталец, датирани от преди около 65 000 години.

Снимка: iStock by Getty Images

Добшинска пещера в Словакия

Този обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО (част от мрежата на пещерите на Агтелекския карст и Словашкия карст) е достатъчно голям, за да напълни 40 плувни басейна с олимпийски размери със зашеметяващите 3,5 милиона кубически метра лед. Стоманено стълбище води спелеолозите до Голямата зала, където леден пласт с дебелина повече от 20 метра покрива целия под. Местните жители често разказват, че словашкият фигурист Карол Дивин е използвал Добшинска като имитационна пързалка, за да тренира целогодишно, а това води до сребърния му олимпийски медал през 1960 г. По-навътре в пещерата посетителите преминават през ледена завеса, следвайки леден тунел, където слоевете показват как пещерата се е разширявала през вековете. На някои места могат да видят дори замръзнал праисторически пещерен прилеп.

Причудливи форми и легенди придават мистичност на пещерите

Снимка: iStock by Getty Images

Гигантска ледена пещера Дахщайн в Австрия

Хиляди пътешественици се отправят високо над обагрените в пастелни цветове вили на Халщат, за да видят гигантската ледена пещера Дахщайн - една от най-големите подземни ледени пещери в Австрийските Алпи. Две моторизирани реплики на изчезнали вече праисторически пещерни мечки (Бен и Борис) посрещат посетителите по пътя към изпълнения със сталактити и сталагмити Купол на крал Артур - най-дълбоката точка в пещерата. Образувани преди повече от 500 години, десетки впечатляващи естествени ледени скулптури са разположени на дъното на пещерата. От тук туристите трябва да преминат по висящ мост над 40-метрова пропаст, за да се върнат навън. За някои от тях това е приключение, което никога повече не биха искали да изживяват.

Осветените ледени късове приличат на ефирно видение на свещи под тъмен купол

Снимка: iStock by Getty Images