Често туристите в Индия са привлечени от една напитка, която считат за задължително да опитат, за да се потопят в местната култура. Но това невинаги е безопасно и всъщност никак не е препоръчително.
Thandai, напитка на млечна основа, с леки подправки, се предлага с вкусове като ябълка, манго и папая. Най-популярната поръчка в повечето градове, но най-често във Варанаси, известна като "специален thandai", обаче се приготвя с щипка прясно смлян бханг - упойващо вещество, приготвено от канабис.
В индуизма бханг придобива специално значение като растението, предпочитано от Шива, за когото се смята, че е използвал бханг, за да се съсредоточи в себе си и да използва божествените си сили за доброто на света.
В Атхарва Веда, един от четирите свещени текста на индуизма, канабисът е посочен като едно от петте най-свещени растения на Земята. В текста той се споменава и като "източник на щастие" и "освободител".
Въпреки че Законът за наркотичните и психотропните вещества от 1985 г. забранява производството, продажбата и консумацията на някои части на растението канабис, листата са изключение. В градове като Джайсалмер и Пушкар дори има одобрени от правителството магазини за бханг, а във Варанаси целогодишно съществуват повече от 200 такива.
Опияняващата съставка винаги е била популярна сред индийската общност на брамините, на които по традиция е забранено да употребяват упойващи вещества като алкохол например. В някои особено религиозни части на страната, включително Варанаси, е обичайно да се видят баби и садху (свети мъже), които консумират бханг директно или го пушат от глинена тръба, известна като чилум.
Семейството на Патак сервира бханг в известния храм Каши Вишванатха във Варанаси, посветен на Шива, от повече от 150 години. Патак се снабдява със суровината всеки ден от своя местен магазин, одобрен от правителството. Той я накисва в топла вода, а след това я смила на груба паста с плосък хаван и чукче, за да я приготви за консумация.
"Това е традиционният baba ka prasad, който се поднася всеки ден в 3 ч. сутринта по време на Mangal Aarti, ", казва той пред BBC, визирайки благочестивото поднасяне на специален thandai , което поклонниците правят на Шива по време на ранната сутрешна молитвена церемония.
Бханг играе важна роля и в индуистки празници като Шиврати (известен като "нощта на Шива") и Холи (фестивалът на цветовете). По това време добавянето на бханг към традиционния thandai засилва общото усещане за веселие по улиците. Патак казва, че в дните на фестивалите обслужва повече клиенти от обикновено.
Въпреки че thandai е най-често използваната основа, бхант се смесва и в lassi - популярна подсладена напитка от кисело мляко. Близо до храма Вишванатха се намира друга местна институция - магазинът Blue Lassi, в чието меню има повече от 80 варианта на напитката - и един неафиширан "специален", достъпен само за онези, които изрично го поискат.
Бханг се добавя и към солени закуски като pakora (пържени топчета от нахутено брашно) или към лютиви и кисели краставички, които придружават други популярни пържени закуски като samosa и kachori . В много от оторизираните от правителството магазини се продава и подсладен бханг под формата на laddoos - традиционен индийски десерт.
Освен това се смята, че бхангът има лечебни свойства, когато се прилага в умерени дози. Една от най-известните легенди на индуизма описва заговор на няколко богове и демони да разтърсят океана, за да освободят нектара на безсмъртието. Когато Шива се намесил, за да изпие отровата халахала, която също се появила по време на разбъркването, тя направила гърлото му синьо (което му донесло името Нилкант, или Синьо гърло) и му причинила агония. Богинята Парвати му предложила смлян бханг, за да успокои болката.
Когато британците установяват властта си над Индия, те са изумени от толкова широко разпространената употреба на бханг в страната. В края на 19 век поръчват проучване на въздействието и културното значение на наркотика.
"Забраната или дори сериозното ограничаване на употребата на такава свята и благодатна билка като конопа би довело до широко разпространено страдание и раздразнение", се казва в доклада. "Това би лишило хората от утеха в дискомфорт, от лек в болест, от пазител, чиято благодатна защита ги спасява от атаките на зли влияния."
И до днес бхангът играе важна роля в индийската духовност и култура. Но на туристите се препоръчва да се въздържат от употребата му, каквато и митология или причина да ги провокира да опитат.