Мнозина обичат да изпитват смелостта и издръжливостта си, но има места, за които е по-удачно да знаете, отколкото да покорявате.

По 30-сантиметрови дъсчици в планината Хуа Шан в Китай

Снимка: iStock by Getty Images

Планината Хуа Шан в Китай е свещено място за последователите на даоизма. Освен това има репутацията на най-популярните и опасни забележителности в Поднебесната империя. На върха на планината е издигнат храм, в който можете да пийнете чай и да медитирате. Но за да стигнете до него трябва да преодолеете труден път, дълъг 100 метра. Не е лесно да се придвижвате по летви, широки 30 сантиметра на 2000 метра височина.

Задължително е да се придържате към обезопасяващото въже, но въпреки него периодично туристи намират смъртта си в планината. Това обаче не смущава стотиците смелчаци, които се предизвикват със зловещия маршрут.

Стълбата на инките от Мачу до Уайна Пикчу в Перу

Снимка: iStock by Getty Images

Руините на Мачу Пикчу са едно от най-впечатляващите места в Южна Америка. Да се стигне до там не е сложно - влакът спира в подножието на планината, а умели автобусни шофьори "доставят" туристите до не особено сложния път по каменни стълби до старинния град на инките.

Същото не може да се каже за доста по-трудно достижимите храмове на Уайна Пикчу. Те се намират директно срещу Мачу Пикчу и от тях се разкрива великолепен изглед към древната полуразрушена цитадела. Достъпът на туристи до Уайна Пикчу е ограничен - не повече от 400 души дневно, разделени на две групи. Придвижването става по протрита 183-метрова стълба, издигната преди повече от 500 години. В добавка - пътеката е на 2720 метра височина. От едната страна е сивата каменна скала, от другата - пропаст, дълбока два километра и половина. Огради и обезопасителни въжета няма.

На тази стълба са загинали немалко хора. През 1997 американска туристка се подхлъзва и намира смъртта си в страховитата урва. През 2004‑а мълния удря руснак. През 2013 в резултат на падащи камъни умира германски турист. В следващите години още трима загиват, получавайки сърдечен удар - стълбата може да убие дори само с вида си.

Драконовите планини в Южна Африка 

Снимка: iStock by Getty Images

Този туристически маршрут се намира в Националния парк Натал в Южна Африка. Дължината му е 240 километра, които се изминават за период от 10 дни до две седмици. За да се доберете до подножието на Драконовите планини, ще ви се наложи да се изкатерите по въжена стълба в отвесна пропаст. След това ще трябва да минете през скалисти пустини, склонове, обрасли с гъсти треви и сурови зъбери, високи хиляда метри. Движението е съпроводено с огромни трудности. Липсват не само указателни табели, ами каквито и да било пътечки. Дори и най-опитният може да се изгуби.

Драма в и без това опасната ситуация добавят дивите зверове, които там има дори в излишък. Особено опасни са носорозите, които развиват изненадващо висока скорост, когато искат да накажат някой натрапник с рога си. Черните антилопи гну също се характеризират с недружелюбен нрав. Срещат се още леопарди и отровни змии. Не е изненадващо, че се случва туристи да изчезнат без вест.

Пътят на краля в дефилето Ел Чоро, Испания

"Пътят на краля" е един от най-красивите, но и опасни маршрути, които съществуват в света. Ел Каминито дел Рей се намира в Малага, Испания, и с право е прочута като най-опасната пътека в света. Тя е съоръжение от забити в скалите железопътни релси и дъски. През 1905 година я построили работници, за да облекчат достъпа си до постройките на язовира Конде дел Гуадалорсе.

Снимка: iStock by Getty Images

След приключването на строителството по пътя минал Алфонсо XIII, на път за хидротехнологическото съоръжение. В чест на това събитие, нарекли мястото El Caminito del Rey. От тогава до наши дни туристи и любители на силните усещания, ходят по тези мостове, за да изпитат себе си. Дължината им е 3 км, а ширината около метър. Но също така и да се насладят на невероятните гледки към гигантския канон, сините реки и зелените живописни низини. От април 2015 г. Пътеката на краля е възстановена и обезопасена, след като повече от десетилетие е била затворена заради поредица от смъртни случаи.

Въпреки реконструкцията все пак загиват туристи. В тяхна памет в подножието на пътя е поставена мраморна табела с имената им. Тя припомня на останалите, че трябва да внимават.

Лабиринтът в Националния парк Каньонлендс в САЩ

Както можете да се досетите от името на парка, той изобилства от каньони. А в най-отдалечената си точка те се събират в структура, наречена лабиринт. Ежегодно мястото се посещава от около 2000 туристи, никак не е лесно изобщо да се стигне до парка.

 

 

За целта първоначално ще се наложи да преодолеете сухите и стръмни склонове на Каньонлендс, пресечени от безчислени скали и дерета. Лабиринтът представлява система от тесни пукнатини, пещери и проходи в канарите, в които е изключително лесно да се заблудите, пише dromomania.

На персонала на парка непрекъснато се налага да измъква от тях закъсали туристи. Ако не успеят да ги отрият навреме, има опасност да загинат от горещина и жажда през деня и от студ през нощта. А ако закъсате в някой от проходите, нямате никакъв шанс.

Снимка: iStock by Getty Images