Есента е най-подходящото време да си припомните колко всъщност е хубаво Искърското дефиле или пък да го видите за пръв път. В един от последните слънчеви уикенди реших да измина, по мое мнение, най-живописните 67 км в цялата ни страна. Да, точно толкова е разстоянието от Нови Искър до село Лютиброд, маршрут, по който на всеки метър има забележителност...

Първата задължителна спирка е село Бов. Забелязах, че на табелата на входа му някой с маркер е дописал (лю)Бов. Честно казано ми се стори симпатична тази идея, защото напълно хармонира с моите емоции. Бов наистина е любов. При това от пръв поглед.

Снимка: Ивайла Тодорова

Този път решихме да изминем пътя до панорамната площадка на селото пеш, но за онези, които нямат достатъчно време или пък не са по стръмните терени, е възможно да се достигне до нея и с автомобил по асфалтов път. Можете да паркирате буквално на метри от беседката и дървената пътека, отвеждаща право в сърцето на Искърското дефиле. Обичайно горе е доста ветровито, затова се облечете добре, ако планирате да поостанете повече от един миг. Панорамната площадка е обозначена на картата и навигацията ще ви отведе до нея безпогрешно.

Снимка: Ивайла Тодорова

Понякога има стълпотворение от хора и се чака ред за снимка, предвид популярността, което мястото набра в социалните мрежи напоследък, но пък всички пазят вече сътвореното и са там само за да се любуват. Стъпиш ли веднъж на дървената пътека, осъзнаваш каква нищожна прашинка си. Пред теб Стара планина, под теб - буйните води на Искър.

За да се случи тази картина и да можем да й се възхищаваме днес, са минали хилядолетия, в които реката е дълбала в дебрите на планината и е създала толкова невероятни и причудливи скални форми. Покрай площадката преминава и ЖП линията, построена през 1889 г., а шумът от влаковете отеква някъде там, в прегръдките на Балкана...За пореден път се убеждавам, че есента край Искър е по-пъстра от всякъде другаде, но бързо трябваше да отстъпя гледката, от която исках още за себе си, за да може и другите туристи да й се порадват.

След Бов поехме към Лакатнишките скали. Разстоянието е кратко - около 14 км, в които пейзажите се нижат един след друг. Автомобилът си можете да оставите до заведението "Пещерата", но имайте предвид, че често паркингът е пълен и е добре да сте там по-рано от другите.

Снимка: Ивайла Тодорова

Точно от ресторанта започва и маршрутът, който аз ви препоръчвам, за да стигнете до върха на скалите и да погледнете дефилето отвисоко. Преходът е сравнително лек, стръмно е само в началото. Отнема по около час в посока, а крайната точка е панорамата от Паметник Септемврийци 1923.

Ако не разполагате с толкова време, Лакатнишките скали са красиви не само от птичи поглед. Даже от ниското у мен будят още по-голямо страхопочитание. Всъщност, височината им на места е до 250 метра и формите им са наистина чудати. Пирамиди, кули, пещери, какво ли не...Легендите за името на Лакатнишките скали са много и все интересни. Местните хора от село Миланово ни разказаха, че се наричали така заради завоя, който реката прави край тях, приличащ на сгънат лакът.

Снимка: Ивайла Тодорова

Ако си мислите, че Искърското дефиле няма с какво още да ви изненада, е, продължете по тези 67 километра и ще видите...Нашата следваща отбивка бе паметникът "Дядо Йоцо гледа", посветен на героя на Иван Вазов от едноименния разказ.

Снимка: Ивайла Тодорова

Той се намира на 10 км от Лакатнишките скали в посока Мездра. Представях си го по-висок, но се оказа, че е едва 5 метра. Въпреки това мястото притежава особена енергия. До паметника има заведение и просторен паркинг. Наоколо са изградени градинки и китни алеи, по които да стигнете точно до него, както и панорамна беседка.

Снимка: Ивайла Тодорова

Бидейки там, за пореден път разбрах защо Врачанският Балкан така пламенно е вдъхновявал Иван Вазов...Колкото и да го гледаш, никога не ти стига! В комплекса "Дядо Йоцо" останахме за обяд и с нови сили поехме към следващата спирка, може би най-невероятна от всички до тук.

Снимка: Ивайла Тодорова

Черепишкият манастир за мен е истински специално място. Посетила съм почти всички манастири в България, малки и големи, знайни и незнайни, но тук се чувствам най-омиротворена. Не знам дали е заради природата, заради въздуха или заради историята му, но вярвам, че всеки го усеща със сърцето си.

Снимка: Ивайла Тодорова

Построен за пръв път по времето на цар Иван Шишман, а после многократно разрушаван, Черепишкият манастир продължава да краси бреговете на Искър. Съществува легенда, според която името на манастира идва от костите на загиналите войници след битката в края на XIV в. между цар Иван Шишман и османските нашественици. Всъщност, още щом влезете, в кулата вдясно се съхраняват костите на някои от четниците на Христо Ботев.

Снимка: Ивайла Тодорова

От гледката те побиват тръпки, но и дава много храна за размисъл. На територията на самата обител има множество помещения. До някои не се допускат туристи, други са заведения, прелюбопитен е обаче кътът, посветен на народния поет Иван Вазов, който на това място се е вдъхновявал за много от своите творби, сред които "Дядо Йоцо гледа" и "Една българка". По стените на някои от постройките са рамкирани и закачени значими негови творби.

Снимка: Ивайла Тодорова

След като разгледате манастира отвътре, не си тръгвайте без да сте го видели и отвисоко. За да стигнете до панорамата, поемете по пътя към Мездра. Веднага след първия тунел има разширение на шосето, където да паркирате. Там е и указателната табела за екопътеката "Посечен камък".

Снимка: Ивайла Тодорова

Поемете по нея и след точно 1 минута ходене пред вас ще се разкрие гледка, която ще помните дълго. Ако желаете, можете да останете за пикник на пейките там. Ако разполагате с още време, можете и да обходите цялата пътека. Искърското дефиле е удивително място в каменната гръд на Стара планина и ще чакам следващата есен, за да се върна отново и да видя всичко, което този път не успях.