Венеция е един от най-невероятните градове не само в Италия, но и в света. Освен нас, и милиони други хора също мислят така, което превръща посещението ѝ в истинско предизвикателство.
През последните години местните власти се борят с нарастващия брой посетители, които градът не може да поеме, и се опитват да направят приятно преживяването за онези, които са там. Легендите за тълпите по улиците не са измислица, а реалност, която прави посещението на Венеция непрестанна борба за пространство, снимки и дори поглед към най-известните забележителности.
Това не означава, че трябва да се откажете от плановете си да посетите Венеция, а само че трябва да подходите по-стратегически. Ето няколко изпитани начина.
Извън туристическия сезон
Първото и най-важно решение е да посетите Венеция извън летния туристически сезон. В града няма много растителност, а къщите са цветни, така че е малко вероятно да останете с усещане за мрачен и безрадостен град. Ако случите на дъждовно или мъгливо време, съсредоточете се в музеите и заведенията, които няма да се пръскат по шевовете от посетители. А Венеция, обвита в мъгла, е наистина мистична и въздействаща гледка. Периодът от ноември до март е с най-малко посетители.
В точния час
Не може да отидете до Венеция и да не видите Пиаца Сан Марко. За да почувствате величието на площада без тълпите, елате вечерта, когато баровете затворят и туристите се приберат по хотелите си. Можете да резервирате вечерно посещение в базиликата Сан Марко, която пази изящни византийски мозайки.
За моста Риалто елате рано сутрин. Пазарът отваря около 7 часа, когато рибарите тъкмо са докарали сутрешния си улов. По това време можете да видите готвачите да пазаруват свежи зеленчуци и морски дарове, които по-късно ще сготвят в ресторантите си.
Другите острови
Повечето туристи се придържат към уличките и каналите на главния остров, но Венеция е разположена върху повече от 100 острова. По-важните имат спирки на "вапорето" (малките корабчета, които са водния градски транспорт на града). Мурано с майсторите на стъкло и Бурано с изящните си дантели и цветните си къщи са най-известните, но има и много други. Джудека, Сан Джорджо, Мацорбо или Лидо са само три от десетките възможни посоки.
Другите музеи
Освен базиликата Сан Марко, Двореца на дожите и галерия Академия, Венеция има и много други музеи и галерии, в които посетителите са много по-малко. "Ка Рецонико" например е посветен на 18-и век и има разкошни градини. В музея "Фортуни" ще можете да надникнете в студиото на дизайнера и артист от 20-и век Мариано Фортуни. "Палацо Граси" е място за модерно и съвременно изкуство, подредено в палат от 18-и век.
Градините
Рядко мислим за Венеция като за град на градините, но това се дължи на факта, че повечето от тях са скрити. В горещ летен ден можете да потърсите прохлада в Джардини Реали зад Сан Марко или в градините с рози на францисканския манастир "Сан Франческо дела Виня" в историческия квартал Кастело (това е мястото, на което се провежда Биеналето във Венеция).
Гондола ферибот
Стандартна разходка с гондола струва около 100 евро за 30 минути и още по-скъпо през нощта, но местните знаят трик, който им пести пари. На няколко места в града можете да се качите на гондола ферибот, който ще ви отведе от другата страна на Канале Гранде за 2 евро. Пътуването трае няколко минути и е най-бързият начин да преминете отвъд, без да ползвате мост или да търсите спирка на вапорето. Гондола фериботите нямат разписание, а потеглят, когато лодката се напълни. Друга особеност е, че се движат до 5 часа следобед.