Понякога е трудно да бъдеш турист в собствения си град, но най-доброто, което може да се каже за Лондон, е, че той улеснява това, тъй като на практика е 12 града, събрани на едно място, обяснява писателят Сеамас О'Райли пред Lonely Planet.
Разнообразието на предлаганите възможности може да се окаже обезсърчаващо - дори за тези, които са натрупали известни познания за Лондон. Обикновено туристите искат да видят онова, които са гледали по телевизията и във филмите, забележителности, които са толкова разпространени, че са поставени на салфетки, магнити за хладилник и са били взривявани няколко пъти в екшън филми.
"През всичките години, в които живея в Лондон, атракция номер едно, която посетителите искат, е Бъкингамският дворец. Това не е изненадващо, тъй като това е може би най-известната къща в света. С кончината на покойната кралица Елизабет II може да се окаже изкушаващо да се разгледа и дворецът, служил за седалище на нейното управление през последните 70 години - величието на колоните му, тихата прецизност на градините му, помпозността и церемонията по смяната на караула на гвардейците. Самият дворец е отворен за посещения само от края на юли до началото на октомври, така че през по-голямата част от годината ще трябва да направите най-доброто си предположение за това как е живяла кралицата от разстояние неколкостотин метра, добавя Сеамас О'Райли.
Той препоръчва необикновена забележителност, любима на лондончани. Ако искате да видите отвътре невероятен английски дом, да разкриете забележителна история, посетете къщата на Денис Севърс. В нея никога не е живяла кралица или крал, а най-различни неизвестни хора, а напоследък и ексцентричният художник, който прекарва живота си там, съживявайки историята й.
Домът на Folgate Street 18 е бил невзрачна къща от кафяви тухли, когато Денис Севърс я купува през 1979 г. и започва старателна реставрация, целяща да отрази епохите, през които са живели нейните бивши обитатели.
Севърс замисля къщата си не като исторически документ, а като "натюрморт", който пресъздава различните периоди на нейните въображаеми бивши обитатели. Дори измисля семейство тъкачи хугеноти, "живели там" от 1725 г., и изгражда техния живот в дома.
Това е зашеметяващо пресъздаване на истински дом, чиито обитатели "точно в тази минута са напуснали стаята". В резултат на това разходката по скърцащите му дъски е едно от най-примамливите и завладяващи преживявания, които Лондон може да предложи, като се направи обиколка на столицата етаж по етаж през XVIII и XIX век.
Движейки се из къщата - за да се засили ефектът, трябва да се държите колкото се може по-тихо - ще откриете ослепително копие на стария Лондон, като всяка стая е изпълнена до краен предел с детайли от епохата. Сувенири, брошури и всякакви други предмети са превзели до краен предел всяка повърхност и човек е завладян от гледките, ароматите и звуците на този обикновен свят, превърнал се в необикновен заради детайлите - от въглените в огъня и хляба на масата, от полуготовия обяд на кухненската маса или нощниците, разхвърляни по неоправеното легло.
Освен всички останали достойнства, ще ви впечатли фактът, че Севърс е извършил тези реставрации, докато все още е живял тук, толкова отдаден на работата си, че непостланото легло, което сте подминали, е било наистина негово. След смъртта му през 1999 г. къщата е поддържана точно в това състояние, което я превръща в рядко срещано постижение едновременно на хитростта и реставрацията, на историята и историографията. Тя не е нито артефакт, нито пърформанс, а по някакъв начин много повече от двете заедно. Не е изненадващо, че Дейвид Хокни я определя не като музей, а като "едно от петте велики оперни произведения в света".
Пътуването до къщата на Денис Севърс омагьосва и съживява, тъй като миналото се превръща в настояще, а обикновеното - в нещо магично. Може и да не си тръгнете със снимки - фотографирането, както и празните разговори, разбира се, са забранени - но ще имате спомени, които да споделяте до края на живота си.
Посещенията в този необикновен ден струват 17 евро и се провеждат в събота и неделя, като билетите обикновено се продават на входа, но могат да се резервират и онлайн.