Малко са местата по света, където сутрешният джогинг или плановете за неделния обяд да ви отведат до изоставените писти на изведено от експлоатация летище.

Но тук, в Берлин, то е превърнато в обществен парк, който въплъщава града, в който се намира. Всеки ден можете да видите сирийски бежанци да играят футбол пред терминал от нацистката епоха, колоездачи под сянката на изоставена 75-метрова радарна станция и семейства, които правят барбекю до приземени самолети от епохата на Студената война.

Снимка: Getty Images

Подобно на много други места в този град с богата структура, и тук има много повече, отколкото се вижда на пръв поглед.

Темпелхоф е играл главна роля в някои от най-невъобразимите ужаси и най-големите триумфи на Европа. Това е мястото, където миналото, настоящето и бъдещето на града постоянно разговарят и преговарят помежду си. Отивате до Бранденбургската врата или Берлинската стена, за да видите Берлин, но отивате на Темпелхоф, за да се влюбите в него. В един град, който винаги се изправя и никога не е същият, няма по-добро място от това, където пътуващите да усетят духа на една от най-живописните и свободолюбиви столици в света и да разберат истински защо хората го намират за толкова пристрастяващ.

Темпелхоф е толкова голям, че десетте му входа попадат в три квартала в южната част на Берлин. За да се насладите на пълния мащаб на пространството, което е два пъти по-голямо от Монако, тръгнете по Herrfurthstrasse, преминете оживения участък с кафенета и барове с графити до източния вход на парка в квартал Neukölln. В края на задънената улица пред вас изведнъж се открива огромното открито пространство на бившето летище, което се разгръща към хоризонта. Но вместо самолети по пистата летят скейтъри, а в далечината се вижда огромната сграда на терминала.

Снимка: Getty Images

Всеки ден около 10 000 души се стичат в парка, създавайки спонтанен квартал. Пространството може да събере (и събира) всички възможни слоеве от жителите на града - от твърдоглави берлинчани и хомосексуални бежанци до турски баби и дядовци и интровертни съквартиранти, които просто искат да се отпуснат с книга.

 "Пространството не е просто исторически обект, то се е превърнало в място за забавление, вълнение", казва Лукас Щаудингер пред BBC, съосновател на POLIGONAL, който организира "изследователски" пешеходни обиколки на най-значимите в архитектурно отношение райони на Берлин. "Това е място за субкултурни практики. Пространство за много различни неща, включително за някои птици, които гнездят само там и никъде другаде в целия район."

В много отношения тази идея е идеално олицетворение на Берлин - град, който е синоним на творчеството и културните експерименти, породени от историческите сътресения. Хората идват в този град, за да погледнат нацистка Германия в лицето, да докоснат бетонната стена, която раздели света на две, и да се насладят на легендарния дух на свободолюбието.

Повече от където и да било другаде в Берлин, тези елементи се сблъскват по осезаем начин на Темпелхоф.

Докато вървите по пистата от входа на Herrfurthstrasse към терминала, вляво ще видите обществени градини с импровизирани скулптури, изградени от рециклирани материали, цирково училище, което се намира в непосредствена близост до работно пространство за художници, а вдясно - бирария. По-близо до терминала интерактивна арт инсталация от 18 части служи като игрище за миниголф.

Снимка: iStock by Getty Images

"Обширността на Темпелхоф... създава почти непреодолимо усещане за пространство", се казва в градската брошура. "Ефектът е освобождаващ, независимият гражданин отново се превръща в творчески изследовател."

Откакто през 1989 г. берлинчани разрушиха стената с чукове и светът наблюдаваше как хора, опиянени от свободата, танцуват на улицата в безграничното пространство на града, вдъхновението роди бурни артистични импровизации и привлече млади хора, жадни за пространство за истински свободен живот.

Историята на това как едно летище се превръща в парк разкрива много за Берлин. Последният самолет каца тук през 2008 г. и почти веднага след като през 2010 г. то става обществена зелена площ, строителните предприемачи доволно потриват ръце от перспективата да превърнат такова отлично място в луксозни жилища. Но Берлин е град, който се бори с всичко, което твърде силно мирише на капиталистическо развитие. Това е място, което през 2018 г. изгони Google от града на фона на опасения от джентрификация и предложи петгодишен таван на наемите, за да запази имиджа си на "беден, но секси". Затова, когато през 2014 г. градът подложи бъдещето на мястото на обществено гласуване, цели 90% от жителите на някои райони гласуваха за защита на новата си зелена площ.

Превръщането на Темпелхоф в обществено пространство може да е скорошно, но всъщност е завръщане към най-дълбоките му корени. И ако държите очите си отворени, докато изследвате, можете да видите всяка глава от историята му.

Темпелхоф е служил като място за паради и ако се вгледате в ливадата, която е оставена неокосена, за да привлича пчелите, е лесно да си представите берлинчани, които се стичат, за да си направят пикник и да гледат как войници от Ваймарската ера маршируват в крак, докато духовите им инструменти блестят на слънцето. Това равно, затревено пространство е и мястото, където някои от първите пилоти в света са тествали своите прототипи на самолети - включително Орвил Райт, който през 1909 г. предприема рекорден едночасов полет от поляната на Темпелхоф.

Пистата, по която сега се берлинчани и гостите на града се разпождат, се оформя през 1923 г., когато Темпелхоф е открито като първото гражданско летище в Европа. След това, разбира се, идват нацистите, и ако продължите към грамадния терминал, ще разберете защо британският архитект Норман Фостър веднъж нарича Темпелхоф "майката на всички летища".

Замислено като огромно свидетелство за нацистките амбиции, летището е трябвало да бъде централен елемент на планираната от Хитлер световна столица Германия - славна арийска утопия, изградена върху руините на нечистия Берлин. Обиколките с екскурзовод разкриват колко малко се е променил интериорът на летището. Ретро завръщането към златната ера на въздушния транспорт с неговите гишета за регистрация, аналогови часовници и неонови надписи е наистина вълнуващо.

Снимка: Getty Images

След края на Втората световна война Темпелхоф се намира в контролирания от САЩ Западен Берлин - политически остров, заобиколен от Източна Германия, който през юни 1948 г. е блокиран от съветска блокада, която прекъсва достъпа на жителите на Западен Берлин до доставки. Тъй като пътните, водните и железопътните маршрути към западната част на града са блокирани, Темпелхоф скоро става място на една наистина необикновена военна операция - Берлинския въздушен мост. В продължение на 322 дни съюзнически самолет излита или каца на Темпелхоф на всеки 45 секунди, доставяйки общо 2,3 милиона тона храна и гориво, за да спаси два милиона западноберлинчани от гладна смърт в рамките на считаната за най-голяма хуманитарна операция в историята.

Днес, ако тръгнете по черен път от северната страна на пистата, по която по време на Студената война в Берлин са пътували хора като д-р Мартин Лутър Кинг младши и президента Джон Кенеди, можете да откриете последния самолет на Темпелхоф- Douglas Skytrain C-47, използван по време на Берлинския въздушен мост.

По ирония на съдбата, десетилетия след като Темпелхоф е замислен от нацистите, летището отново изпълнява ролята си на спасително въже за нуждаещите се по време на Студената война, като се превръща в най-големия бежански лагер в Европа.

От 2015 г. терминалът и част от територията му се използват за настаняване на сирийски бежанци, като в един момент повече от 2000 души спят под високите 15 метра тавани на хангарите. Днес в "контейнерно селище" в близост до пистата са настанени няколкостотин украински бежанци. В разгара на пандемията от Ковид-19 територията на летището се превръща в място за ваксинация - роля, която напомня за краткия му живот като полева болница по време на Френско-пруската война през 19 век.

Подобно на града, който го заобикаля, Темпелхоф продължава да променя своята идентичност, осигурявайки приобщаващо пространство за стари, нови или просто преминаващи берлинчани. Животът лети...

 

Снимка: iStock by Getty Images