Roll up! Roll up! for the mystery tour ... наистина мистерия, предвид хаоса, който впоследствие погълна Бийтълс при завръщането им от Индия на Запад през 1968 г. След революционния успех на Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band, Fab Four плюс антураж от не по-малко от 60 души (включително съпруги, приятелки, Миа Фароу и Майк Лав от Beach Boys) направиха поклонение в подножието на Хималаите по покана на харизматичен брадат йоги.

Всичко започва добре и писането на песни процъфтява за един месец под духовното ръководство на техния новооткрит гуру Махариши Махеш, създател на Трансценденталната медитация (TM). Някои анализатори считат това пребиваване за най-креативния период на Бийтълс, но духовните връзки не са достатъчно силни, за да задържат групата заедно.

Ашрамът не е историческо духовно място, а по-скоро ваканционен лагер от 60-те години на миналия век за богатия елит, със западен декор и собствена хеликоптерна площадка. Ринго Стар остава 10 дни, Пол Маккартни напуска по "бизнес причини" през март, а Джон Ленън и Джордж Харисън напускат ашрама на 12 април 1968 г. Малко по-късно следва ожесточена битка между гостите и техния домакин, с обвинения във финансова експлоатация и неуместни сексуални предложения и изживявания. Нека сега се върнем към Ришикеш, северноиндийският град на Ганг, често наричан "световната столица на йога" и да разберем как се справя десетилетия по-късно.

Снимка: iStock by Getty Images

"Ашрамът на Бийтълс", известен още като Център за трансцендентална медитация, беше изоставен да се разруши през 90-те години на миналия век и се превърна в място за поклонение. Нахлуващата джунгла и рушащите се арки добавят към мистерията и насърчават популярните сега графити и неофициални произведения на изкуството. Отчасти дестинация за поклонение и отчасти център за медитация, ашрамът завинаги ще бъде свързан с Бийтълс и тяхното "нахлуване" в духовността на Индия и класическия портал за западна ангажираност. Обстановката е наистина магическа; изгубеният свят на хипита над живописното село Лакшман Джула на скалисти речни брегове под покритите с дървета подножия на Хималаите.

Снимка: iStock by Getty Images

Въпреки многобройните критики, събитието отвори всички сетива на новия западен свят от 60-те години към Индия и нейното огромно и богато, толерантно духовно наследство. След период на постоянен упадък след смъртта на Махариши Махеш през 1981 г., сегашният "свещен" обект беше отворен отново за обществеността през 2015 г., частично почистен и преименуван на "Ашрама на Бийтълс". Там могат да се видят освен рушащи се зали и скитници, но и местата, където Бийтълс са създали такива отличителни творби като I Am The Walrus. Яйцата, вдъхновяващите черупки за уединение на покрива, все още присъстват.

Пещерите за медитация във формата на пчелен кошер също могат да бъдат намерени, включително тази, в която се смята, че Бийтълс са търсили просветление, сега покрита със стенописи с текстове на техните песни.

Най-близкият до класически комфорт в града е Last Chance Café, подходящо наречено, за да покаже, че това е последният ви шанс да вземете лека закуска, преди да се потопите в медитативно състояние, подхранвано от Бийтълс. Кафенето разполага и с очарователна градина и евтина къща за гости, но за нещо малко по-уютно може да помислите за престой в Divine Ganga Cottage или Haveli Hari Ganga, на половин час надолу по реката. Има и много крайречни къщи и заведения, въплъщаващи хипи духа, като кафенето Om Shanti Shanti и Ganga Beach Café. Предполага се, че се работи по създаването на музей на Бийтълс, но все още нищо не е реализирано.

Докато ашрамът на Бийтълс вече не посреща йога ентусиасти, в Ришикеш има около 30 ашрама с различни размери, включително Jiva Yoga academy, предлагаща обучение на учители, и Sivananda Ashram, основан през 1974 г., и предлагащ пълно потапяне в йогийския начин на живот, пълен с вегетариански ястия и пеещи монаси. Parmarth Niketan Ashram е едно от по-големите съоръжения, домакини на международни събития за йога, където пътниците могат да получат благословия и да станат свидетели на ежедневни церемонии Gangi Aarti на реката.

За по-голяма доза лукс в региона, разходете се отвъд града в буйните гори до луксозното убежище Raga on the Ganges, където можете да намерите усещане за спокойствие, което Бийтълс вероятно са открили на тази река 60 преди години. Йога и медитация са в менюто, разбира се.

Снимка: iStock by Getty Images

Трансцендентализмът, концепцията, че всички религии търсят любов и толерантност и следователно трябва еднакво да се обичат, е бил известен на Запада от 19 век, хилядолетия по-стар на Изток. Индия исторически има три древни основни религии: джайнизъм, будизъм и индуизъм. Джайнизмът се идентифицира с непредубеденост и избягване на духовно и материално притежание, будизмът с развитието на себе си, а хиндуизмът е всеприемаща, свободна от власт религия без едикти или книги с правила. Тези древни индийски религии предлагаха регулиране и безматериален подход към света, който стана толкова привлекателен за мнозина на Запад. Взети заедно с монументалното великолепие на моголската и индуската архитектура, огромният субконтинент с неговата дъга от езици и мистични кралства, Индия продължава да предлага това интензивно и опияняващо изживяване.

През 1968 г., при завръщането си от Индия, Бийтълс издават Yellow Submarine. Приветстван като новаторски, този филм представи на Запад цветен анимиран духовен свят. Погледнато назад, просто опит в сравнение с блестящите езотерични полихромни безумия на южните хиндуистки храмове... Но Бийтълс наистина освободиха джина.