"Ние знаем повече за Луната, отколкото за короните на дърветата в горите на Амазония", казва изследователят на National Geographic Мег Лоуман, изпълнителен директор на фондация TREE.

Науката за горската корона е в начален етап. Изследванията на балдахините започват преди четири десетилетия, когато пионери като Лоуман използват въжета и колани, за да достигат почти непроницаемия купол от листа, клони и епифити (всички организми, които живеят прикрепени за живо растение, но не паразитират от него). Техните открития, особено относно гъстотата и разнообразието на видовете, революционизират изучаването на горите, пише списание National Geographic.

Снимка: sachalodge.com

През годините тези учени, наречени "арборнавти", създават творчески изследователски канали: балони, асансьори, дронове, кранове, кули и пътеки. Днес те стават основна част от туристическото преживяване в тропическите гори, с покрити пътеки, посрещащи пътешественици от шест континента.

Сега нов туристически кран в Еквадорска Амазонка, който дебютира през март, предлага ексклузивен поглед върху това, което Лоуман смята за "Осмия континент".

"Всички маймуни са ограничени до короната, както прилепите и много птици", казва еквадорският учен Харол Фернандо Вака, отбелязвайки, че между 60 и 90% от живота на Амазонка, включително примати, влечуги и хиляди насекоми, живеят във височините и рядко напускат тази плетеница от върховете на дърветата. Вака също така е водач в Sacha Lodge, предлагащ обиколка сред балдахина. Ето какво трябва да знаете за това ново изживяване във въздуха.

С кран сред балдахина

Традиционна пешеходна пътека или кула в дъждовните гори осигурява близък, но статичен изглед към върховете на дърветата. Но новият кран на Sacha Lodge, частен екологичен резерват и хотел с 26 стаи в Еквадор, се върти над гората, осигурявайки динамична гледна точка и "бърз достъп до множество балдахини без никакво физическо усилие", казва Лоуман.

Снимка: iStock by Getty Images

Стигането до стартовата площадка на крана обаче само по себе си е сафари в джунглата. От Кито пътниците вземат половинчасов полет до град Кока, разположен в тропическите гори. Тук пътешествениците предприемат два часа и половина каране с кану по река Напо през гората, за да стигнат до хижата, която е само на 20 минути с кану през езеро, където се събират речни видри, анаконди и каймани, последвано от 15-минутен пешеходен преход по основата на гората, осеяна с паяци, жаби и трудолюбиви листорезачи, които споделят пътеката. Гондолата на крана, която побира до четирима души, се плъзга през гората.

Еквадорският биосферен резерват Yasuní на ЮНЕСКО с площ от 4 милиона акра, който обхваща петте хиляди частни и защитени акра на Sacha Lodge, е едно от местата с най-голямо биоразнообразие на планетата. В 2,5 акра от резервата растат повече дървета, отколкото в континенталната част на САЩ и Канада взети заедно. Близо 600 птици са забелязани само на територията на Sacha Lodge - което е приблизително 7% от всички видове птици на Земята.

Това биоразнообразие се разгръща, докато кранът пропълзява над тъмния, тих подземен слой, който горският покрив предпазва от почти всякаква светлина. Неговата гондола се върти на 360 градуса, докато отвежда пътниците на 43 м над върха на дърветата. Някои видове фауна са лесни за откриване; други изискват внимателно слушане, гледане и бинокъл. (За разлика от фокусираните върху изследвания кранове обаче, този не ви отвежда много близо до дърветата - предпазна мярка за защита на животните.)

От най-високата надморска височина на крана, дебелият 1,8 м балдахин изглежда като плътно зашито варовиково одеяло, но всъщност е мозайка от малки микрообитания. "Всяко гигантско дърво е като остров в океан от дървета", казва Вака. Разнообразието от диви животни от дърво до дърво напомня за друг еквадорски скъпоценен камък: Галапагос. "Видовете от един остров на друг могат да бъдат различни."

Съществата от балдахина също действат по различен начин от подобни видове, обитаващи горската почва - нещо, което Лоуман научава бързо по време на първите си изкачвания. "Лъскавите бръмбари изяждаха млада листна тъкан, гъсеници действаха на групи, хранейки се с цели клони от най-младите до по-старите листа", пише тя в книгата си The Arbornaut: A Life Discovering the Eighth Continent in the Trees Above Us. "Повече от 60 000 вида дървета и почти всяко от тях е домакин на уникални общности."

Макар и пленяващи, тези чудеса на балдахина са нещо повече - те пазят тайни, които са неразделна част от нашето разбиране и защита на планетата Земя.

Снимка: iStock by Getty Images

Дъждовните гори на Амазонка абсорбират една четвърт от целия въглероден диоксид, погълнат от сушата, но ние сме загубили около 13% от първоначалната гора, дължащо се главно на обезлесяването, според проучване от 2022 г., публикувано от Monitoring of the Andean Amazon Project. В резултат на това гората сега абсорбира 30% по-малко CO2, отколкото през 90-те години.

Точно като пътеките и кулите, крановете играят ключова роля в разбирането на тези изложени на риск екосистеми. Вземете крановете в Smithsonian Tropical Research Institute в Панама - пионерът в изследването с кранове през 90-те години. Тези машини, които свързват Панамския провлак, помагат на изследователите да анализират как дърветата се справят със стреса, абсорбират въглерод и използват вода. Знанието, което учените получават чрез крана, споделено чрез повече от 130 публикувани научни статии, идентифицира ролята на гората в регулирането на изменението на климата.

Снимка: iStock by Getty Images

Макар и ефективни, тези кранове имат сериозен недостатък: цената. Вариращи от $250 000 до няколко милиона, цената им е причината, поради която съществуват толкова малко от тях.

Кранът на Sacha Lodge, отворен както за туристи, така и за изследователи, представлява нова възможност за финансиране - и обещаващо бъдеще за проучвания на върховете на дървета отвъд петте хиляди акра на резервата. "Ако приходите от екотуризма могат да осигурят кранове, това би било от голяма полза за изследователите и туристите", казва Лоуман.

Докато Sacha Lodge използва първия и в момента единствен туристически кран сред балдахина, Лоуман казва, че изследователските кранове предлагат опции за екотуризъм като част от образователни обиколки, както и посещения от студенти или изследователски групи. Някои от най-забележителните изследователски кранове са:

Smithsonian Tropical Research Institute, Панама: Разположен в Natural Metropolitan Park на Панама Сити, кранът STRI гледа към 80 вида дървета и лиани, над силуета на града. Вторият кран на Института, разположен в San Lorenzo National Park, гледа към Карибите.

Daintree Rainforest Observatory, Австралия: Скътан в най-старата тропическа гора в света, изследователският кран Daintree Rainforest Observatory в Куинсланд се издига на 45 м над дърветата. Балдахинът варира от 24 до 39 м, където всичко от тукани до змии и дървесни жаби нарича зеленината дом.

Кран KAKOBA, Папуа Нова Гвинея: Погледнете към Море Бисмарк и се възхитете на мрежата от зелени дървета под краката си от крана KAKOBA в Kau Wildlife Conservation Area в провинция Маданг в Папуа Нова Гвинея. Този кран, който покрива приблизително 2,5 акра равнинна тропическа гора, се управлява от Европейския съвет за научни изследвания и местния New Guinea Binatang Research Center.

Снимка: iStock by Getty Images