Макар все още да е далеч онова време от годината, когато изтупваме праха от барбекютата и се подготвяме да разпалим скарата, за да видим кой може да направи най-страхотните бургери или наденички, ще ви разкажем за едно необичайно място за барбекю. Но предполагаме, че нямате вулкан в задния си двор, нали...? Затова нека отскочим до Лансароте на испанските Канарски острови, където сервират барбекюто си прясно от вулкана на скарата. А виното...,то идва от "марсианска" почва. 

Снимка: lanzarotecb.com

Единственият ресторант, който е достатъчно смел, за да сервира ястията си, приготвени над портите на Ада, El Diablo е разположен на върха на спящ вулкан в националния парк Timanfaya, с панорамна гледка към великолепния пейзаж на Лансароте.

Най-характерната му особеност е гигантският грил, изграден над басейн с лава, който бълбука при 400 градуса по Целзий...

Снимка: lanzarotecb.com

Последното изригване на вулкана Тиманфая е било през 1824 г., но можете да разчитате, че от време на време някое филе ще се окаже леко препечено. Ако сте склонни да играете с храната като адвокат на дявола, отидете в ресторант El Diablo, за да вкусите "вкуса на ада", да кажем - може би с добавка на сяра.

Снимка: lanzarotecb.com

И докато сте там, може би ще искате да разгледате вулканичните лозя на Лансароте.

Ако извънземните са някъде там и случайно се наслаждават на бутилка вино от време на време, ето как биха изглеждали техните лозя. Но, уви, това е просто старата планета Земя, която отново ни изненадва.

Снимка: iStock by Getty Images

Лансароте е оформен след изригването на няколко вулкана преди 15 милиона години. Целият остров е изграден от втвърдени потоци лава, вулканични скали и адски много черен пясък. Почти не вали - в най-добрия случай 16 дни в годината. В обширните черни равнини горещината може да достигне до 50 градуса.

Как изобщо някой успява да засади маргаритка тук, камо ли да събере реколта от вино, което може да произведе между 400 000 и 600 000 бутилки годишно?

Снимка: iStock by Getty Images

Винопроизводителите от Лансароте вероятно са най-трудолюбивите винари на планетата, а техните прадеди, открили техниката за производство на вино в безплодната местност още през 18-и век.

Последното изригване на вулкан на Лансароте е през 1730 г. Дотогава земеделските стопани с удоволствие са произвеждали вино, зърно и зърнени култури и като цяло са се възползвали максимално от обработваемата земя на острова. След това се стига до мощно изригване, което продължава 2053 дни - това са цели шест години, през които островът е обсипван с гореща лава, вулканична пепел и газ.

Въпреки че много жители решават да започнат нов живот в Куба, Северна и Южна Америка, удивително е, че други не са готови да хвърлят (горещата) кърпа.

Само с един суров и чужд ландшафт, с който да работят, на фермерите им се налага да открият и преоткрият техниките за отглеждане на различни култури. На находчивите и издръжливи жители не им отнема много време да разберат, че напук на всичко новооткритата вулканична скала всъщност може да им бъде полезна.

Снимка: iStock by Getty Images

Известна на испански като picón, вулканичната почва се оказва изключително ефективна в абсорбирането на влагата и валежите (ако има такива) и задържането им в чернозема. Лансароте е единственото място в света, където се използва този уникален метод на сухо (вулканично) култивиране.

Но никой никога не е казвал, че засаждането и събирането на реколтата от лозя върху вулкани ще бъде забавно...

Всяка отделна лоза се нуждае от собствена яма с дълбочина три метра и широчина пет метра, укрепена с полукръгла каменна стена, за да предпазва растението от ветровете. Лансароте разполага с близо 2000 хектара активни лозя - това означава много копаене и подреждане на камъни във вулканична атмосфера.

Но все още не сме стигнали дори до прибирането на реколтата, където, разбира се, уникалният метод на сухо отглеждане на острова изисква всичко да се извършва внимателно на ръка - по един човек на лозова яма, за да не се наруши чувствителната вулканична супер почва.

От една лоза фермерът получава до 30 килограма грозде на гроздобер, което се транспортира от местните камили на Лансароте - да, от камили. Камили и вино.

Снимка: iStock by Getty Images

И не забравяйте, че фермерите работят на земя, която е нагрята до температури, при които може бавно да загреете фурната си.

Лансароте наистина е удивителен, сякаш извънземен остров. Да не забравяме, че тук Стенли Кубрик е заснел някои сцени от филма "2001: Космическа одисея", а Педро Алмодовар - част от филма си "Прекършени прегръдки".

Когато планирате следващото си пътуване, непременно включете в приключението си Лансароте. Тук всичко - хората, архитектурата, кулинарната сцена, са в удивителна хармония с природата. И макар популярна дестинация, островът не позволява да пренебрегвате древната му история и да се държите непочтително. За разлика от стотици места по света, в които природата е отстъпила пред туристите, на Лансароте вие трябва да се съобразите с нея. 

Няма да пропуснем да почетем и най-известният жител на острова - художникът Сезар Манрике. Той не просто обичал невероятните пейзажи на родния си край, но и знаел как да обогатява красотата на острова, сливайки своя талант с този на природата. След като се завърнал от престоя си в Ню Йорк през 60-те години на миналия век, Манрике поставя началото на няколко творчески проекта. Един от тях е интересна инсталация в пещерна система с каменни стъпала, неонови светлини и растения с парагади (вид риболовни съоръжения).Всичките произведения на твореца са създадени в Лансароте и подчертават красотата на природата на острова.

Снимка: iStock by Getty Images