За мнозина южното крайбрежие на Далмация е Хърватия. Между Сплит и Дубровник се намират някои от най-посещаваните места в страната. Понякога може да се почувстваме така, сякаш цялата тази част от далматинското крайбрежие е твърде популярна, все повече и повече туристи идват в Дубровник, Сплит и други известни дестинации.

Не можете да ги вините. Адриатическото крайбрежие е безспорно красиво, с великолепните Динарски Алпи като драматичен фон на силно разчленената брегова линия и десетките разпръснати острови. Но дори и сред най-големите забележителности има по-малко известни места. Вижте кои от тях наистина не трябва да пропускате, според CNN.

Сплит

Вторият по големина хърватски град е и отправна точка за фериботите до островите в Далмация, така че очаквайте тълпи от хора, които разнасят куфарите си из пристанището и стария град. На моменти е трудно да се придвижите в живописните руини на Двореца на Диоклециан от II в., построен от едноименния римски император като негов дом за пенсиониране. Най-близкият плаж, Бачвице - на изток от фериботното пристанище - е също толкова претъпкан. Вместо това можете да отдъхнете сред успокояващата зеленина на Марджан - обширен горски парк, който обхваща целия нос на запад от пристанището.

Снимка: iStock by Getty Images

След като се разходите по горските му пътеки и се насладите на гледката към Сплит и морето от наблюдателната точка Телегрин - най-високата точка на Марян с височина почти 182 метра - се спуснете към плажа Йежинац под парка, за да се разхладите с плуване. Докато сте там, посетете галерията "Мещрович" на няколко минути пеша, за да се насладите на творбите на най-големия хърватски скулптор Иван Мещрович, живял от 1883 до 1962 г. Неговата разкошна лятна вила, построена през 30-те години на миналия век, за да се възползва максимално от гледката към морето, е впечатляваща витрина на изкуството му. Религиозното му изкуство можете да видите и в църквата от 16-и век в комплекса Crikvina, на пет минути пеша.

Шолта

От пристанището на Сплит лесно можете да видите остров Шолта, но по някаква необяснима причина той често е пренебрегван в полза на съседните му острови Хвар и Брач. Мнозина пропускат това спокойно място и неговите закътани в южния му бряг заливчета с камъчета - особено тюркоазените води на Senjska, Stračinska и Školjić.

Снимка: iStock by Getty Images

Любителите на яхти вероятно вече са се натъкнали на село Маслиница на западния бряг, с добре оборудваното му яхтено пристанище и дълбоко врязания залив Шешула наблизо. В източната част на острова се намира също толкова очарователното село Стоморска, в близост до което се намират и някои от винарските изби на острова, произвеждащи местното червено вино Dobričić. Отбийте се в приветливата Kaštelanac Agroturizam за дегустация на вино, която включва домашно приготвени пастети и тапенади от морски дарове. Между тях се намират километри маслинови горички, в които се произвежда награждавано масло от местни далматински сортове.

Брач

Снимка: iStock by Getty Images

Брач

Първата представа за хърватските плажове обикновено е дългата V-образна плажна ивица Златни рат в Брач, чиито малки камъчета изглеждат почти като бял пясък. Не е изненадващо, че както плажът, така и най-близкият до него град Бол са се превърнали в горещи точки. За да избегнете тълпите, посетете някои от по-малките селца по назъбеното северно крайбрежие на Брач, включително Пушчица, в чиито кариери се добива кремавият камък Брач, който може да се види в цяла Далмация (и дори в Белия дом във Вашингтон). Не можете да пропуснете красивото училище за каменоделци, Klesarska Škola, което се извисява над крайбрежието.

Брач, Златни Рат

Снимка: iStock by Getty Images

На западния бряг спокойното селце Милна сякаш е обгърнато от пристанището, а маслиновите горички и лозята се простират из околността и предлагат леки велосипедни разходки. Оттук можете да следвате главозамайващо криволичещия път в продължение на около 16 км покрай южното крайбрежие, за да стигнете до завладяваща част от историята на Брач - включения в списъка на ЮНЕСКО манастир Blaca Ermitage, построен в скалите през 16-ти век.

Хвар

Привлечени от хедонистичната му репутация, младите туристи се стичат на тълпи в Хвар. Но островът е много повече от статута си на официално място за партита в Хърватия. Далеч от тълпите, партитата с лодки и нощните клубове, островът е един различен свят на лавандулови полета, лозя, борови гори, фермерски ресторанти и маслинови горички.

Снимка: iStock by Getty Images

Вижте по-спокойната страна на Хвар в Стари Град, който, въпреки че се намира на главния фериботен маршрут, е забележително тих. Разгледайте неговите венециански мраморни улички, преди да се отправите на разходка из равнината Стари Град - включена в списъка на ЮНЕСКО зона с маслинови горички и лозя, създадена от гърците през IV в. пр. Продължете на изток към някои от по-малките рибарски селища - Йелса и Милна имат прекрасни плажове. Врбоска е още едно, което може да добавите в списъка си - белите му каменни къщи обграждат канал, свързващ се с дългото, криволичещо пристанище.

Ластово

Пътуването с ферибот от Сплит или Дубровник отнема три часа, но си заслужава да стигнете до Ластово. Целият остров е природен парк с повече от 201 км туристически пътеки, които се вият през гори и покрай малки селца с каменни къщи с теракотени покриви. Това наистина е мястото, където можете да избягате от всичко и да се излежавате на дивите плажове след разходка из гората, като се храните с морски дарове на скара в крайбрежен ресторант.

Снимка: iStock by Getty Images

Отправете се към крайбрежното село Заклопатица, където на около 8 минути път с кола от центъра се намира висока наблюдателна площадка, от която се откриват вълнуващи гледки. Паркирайте колата и изкачете още около 360 метра, за да стигнете до връх Сожан, откъдето се откриват още по-невероятни гледки. Няколко по-малки острова са разпръснати наоколо, което прави Ластово любимо място на гмуркачите и любителите на подводното гмуркане.

Почти толкова отдалечен като Ластово е и остров Вис, който получи световна слава след участието му в "Mamma Mia! Here We Go Again". Това е очарователно място със селища във венециански стил, включително град Вис и Комижа.

Природен парк Биоково

Докато любителите на плажовете мързелуват по дългата крайбрежна ивица на Макарската ривиера - особено в Тучепи, Башка Вода, Брела и самата Макарска - туристите и любителите на планинското колоездене се насочват направо към скалистите пътеки на природен парк Биоково. Разположен в Динарските Алпи, Биоково предлага примамливи гледки към морето, докато си проправяте път нагоре в планината.

Издръжливите туристи ще искат да изкачат 1762 -метровия връх Свети Юре, вторият по височина в Хърватия. Различни вълнуващи преживявания се предлагат на Skywalk Biokovo - стъклена площадка за наблюдение с форма на полумесец, която се извисява над скалата на повече от 1219 метра над морското равнище.

На север от Биоково се намира географското чудо Омиш, което си заслужава да бъде посетено. Тук река Цетина преминава през поредица от каньони и проломи, преди да се влее в Адриатическо море, разделяйки града на две. Ако наистина искате да тествате нервите си, "прелетете" високо през каньона по една от осемте въжени линии, предлагани от Zipline Croatia.

Делтата на Неретва

Снимка: iStock by Getty Images

В средата на суровите Динарски Алпи, които се простират покрай по-голямата част от адриатическото крайбрежие, се намира широкият, равен и изключително плодороден пейзаж на делтата и долината на Неретва. Същата река Неретва, която тече под прочутия каменен мост на Мостар в Босна, се влива в Адриатическо море между селата Роготин и Блаце, създавайки воден свят на чисто спокойствие. Овощните градини, водните пътища, влажните зони и езерата приканват към бавно изследване с лодка, пеша или на две колела, докато минавате покрай крайпътните сергии за продажба на плодовете, които растат навсякъде около вас. Настанете се на широкия пясъчен плаж Делта, за да наблюдавате кайтбордистите.

Полуостров Пелешац

Тук, северно от Дубровник, се намират едни от най-добрите лозя в Хърватия, в които се отглеждат plavac mali и dingač. По крайбрежието му са разположени десетки каменисти заливчета, заобиколени от борови гори. До 2022 г. достигането му от север означаваше да се прекоси Босна, чиято 19-километрова брегова линия се намира под делтата на Неретва, преди да се отстъпи отново на южното далматинско крайбрежие на Хърватия. Но през 2022 г. бе открит мостът Пелешац, който свързва полуострова с хърватския континент на север от Босна - което означава, че можете да достигнете до останалата част от Южна Далмация, без да се налага да преминавате през гранични проверки.

Снимка: iStock by Getty Images

От Пелешац можете да направите кратко пътуване до Корчула - прочутият остров се намира точно до полуострова - чрез ферибота в Оребич, в северната част на полуострова. Подобно на това, от малкото пристанище в Прапратно, намиращо се по-на юг, лесно може да се стигне до пищно зеления остров Млет. Преди да напуснете Пелешац, ще искате да посетите две от най-известните забележителности на полуострова: находищата на стриди в Мали Стон и внушителните каменни стени, които обграждат село Стон още от 14 век.

Острови Елафити

Снимка: iStock by Getty Images

Разходете се по старото пристанище на Дубровник и след секунди ще ви предложат еднодневна екскурзия до островите Елафити, северно от града. Въпреки че един ден е достатъчен, за да посетите и трите обитаеми острова - Колочеп, Лопуд и Шипан, по-удовлетворяващо е да изберете един от тях и да прекарате няколко дни, наслаждавайки се на спокойствието, след като туристите си тръгнат. Най-големият от тях, Шипан, е единственият, на който е разрешено да се използват автомобили, но в него има съблазнително усещане. Няма какво друго да правите, освен да се разхождате из маслиновите горички (които покриват по-голямата част от острова), да плувате, да отдъхвате по малките плажове и да похапвате прясно приготвена риба на скара. Това прави острова есенция на летния далматински живот.

Област Дубровник

Всеки, който някога е бил в стария град на Дубровник през лятото, няма да се изненада да чуе, че това е най-посещаваното място в Хърватия. Тълпите могат да бъдат непоносими и много туристи предпочитат да се установят в селата по тази последна част от крайбрежието на страната - там има добра автобусна мрежа за придвижване. Кавтат, разположен на около 24 км южно от Дубровник, набира популярност като алтернатива на града. Или погледнете на север от Дубровник - Слано, на 40 минути път с кола, е удобен за посещение на Arboretum Trsteno, когато не се наслаждавате на спокойните води на залива.

Снимка: iStock by Getty Images