Със затварянето на границите на Кения през март 2020 г. притокът от туристи спира, а дори и след повторното им отваряне е по-малко от 20% от предишните стойности.
Националните паркове в страната, които преди това са пълни с посетители, остават почти без човешко присъствие, а това кара животните да отидат на места, на които не са били забелязвани от 50 години, пише Си Ен Ен Травъл.
Вакуумът до завръщането на туристите се оказва идеалният момент за масово преброяване на дивите животни, каквото досега не е правено в Кения.
"Трябва да преосмислим и да преработим модела, по който вършим нещата, за да можем да оцелеем, докато туризмът се възстанови," споделя кенийският министър на туризма Наджиб Балала.
Как ще се справи страната до завръщането на туристите? Този въпрос е причина за стартирането на един от най-мащабните консервационни проекти в Кения. За първи път всяко животно от 58-те национални парка на страната ще бъде преброено, независимо дали живее на суша или под вода.
Целта е по-добро разбиране и закрила на над 1000 местни вида, броят на някои от които обезпокоително намалява през последните десетилетия.
Преброяването се извършва с GPS тракери, хеликоптери, фотокапани и човешка сила и ще отнеме около три месеца.
Отсъствието на туристи е монета с две страни, що се отнася до дивия живот на Кения. От една страна, наличието на по-малко хора означава по-малка намеса в живота на животните и възможност за природата да си поеме глътка въздух и да подреди света според своите закони.
От друга страна обаче, екотуризмът осигурява приход за местното население и осигурява финансиране за издръжката на националните паркове. Местните масаи, които живеят в покрайнините на парковете, се издържат от продажбата на гривни и други украшения на туристите. От повече от година този приход е секнал.
Според прогнозите на кенийския министър на туризма секторът в страната може да не се възстанови до 2024 г. А дотогава властите се надяват да са разбрали по-добре дивия живот на Кения и начините, по които той се справя с човешката намеса.