Месец февруари в Мелнишкия край отново ще бъде посветен на виното и любовта, с която хората тук са отглеждали лозята и са създавали през вековете божествения елексир от грозде. Превърналият се в традиция фестивал "Златен грозд" отново ще събере в Мелник многобройни ценители на хубавото вино.

Това ще се случи през уикенда на 9 и 10 февруари т. г. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция, а богатата фолклорна програма, поднесена от местни и гостуващи самодейни състави, ще превърне виненото изложение в истински празник.

Организаторите от община Сандански и сдружение "За Мелник" канят всички винопроизводители от региона да се включат и в традиционния конкурс за най-добро домашно вино. За участие е необходимо да се предоставят два литра вино от Реколта-2018. Конкурсът се провежда в две категории - за вино от сорта "Широка мелнишка лоза" и за вино "Букет". Пробите се приемат в сградата на кметството в Мелник от 28 януари до 8 февруари 2019 г.

Богата празнична програма

Програмата на празника е богата, а напитката с неповторим вкус се предлага в изобилие, припомнят организаторите. В дните на фестивала най-малкият град в България, добил световна известност с неповторимото си мелнишко вино, привлича многобройни туристи и гости от региона, страната и чужбина, ценители на божествената напитка от грозде. Те имат възможност да дегустират разнообразни вина от избите в района, които излагат продукцията си.

По време на виненото изложение всички гости могат безплатно да се насладят на мелнишкото вино, от което дори Чърчил е пил някога с удоволствие. Всичко това ще бъде гарнирано с подходящи мезета, характерни за района. На особено внимание от страна на ценителите тук винаги се радва и напитката, приготвена от уникалното за района грозде от сорта "Широка Мелнишка лоза".

Всички инициативи се провеждат с подкрепата на община Сандански, а поканата към гостите на двудневния празник е да не пропускат възможността да опитат от най-добрите вина в района и да се насладят на фолклорна програма, която представя традициите в Мелник.

За поредна година винарските изби от региона на Мелник канят ценителите на хубавото вино да отпразнуват заедно и празника на лозарите и винарите Св. Трифон Зарезан. Обикновено честит празник всички винари, лозари, сомелиери, търговци на вино си казват на 1 или на 14 февруари, когато се чества светеца - покровител на лозята и виното. За поредния си празник се готви и екипът на винарната на семейство Зикатанови край село Хърсово.

Честването на празника на хубавото вино и добрата реколта започвало традиция с празнично богослужение в храма в селото. От там шествието на лозарите и винарите начело с предрешения като Св. Трифон най-възрастен лозар и неговата свита се отправя към лозята на модерната винарна, която белее на една от най-високите точки над хълмистата местност сред лозовите масиви. Тук се отслужва тържествен църковен водосвет и се извършва ритуално зарязване на лозята. Това става в присъствието на много гости, ценители на доброто вино, сред които и чуждестранни дипломати - доказателство, че прочутото мелнишко вино придобива и днес световна известност и се утвърждава като марка за качество на външните пазари.

По традиция във винарната на този ден се открива и фермерски базар. Тук излагат изделията си и майстори на народните художествени занаяти, а гостите могат да си тръгнат с оригинални сувенири, свързани с виното и лозята. Гостите се закичват и с венци от лозови клонки. Край винарната и лозята се извиват народни хора, на които се хващат и домакини, и гости. От собственика на модерната винарна Никола Зикатанов и екипа, който работи тук, посетителите имат възможност да научат подробности за раждането на хубавото вино. Зикатанов обича да разказва и своята родова история. Той е роден в село Капатово, недалеч от днешната винарна, в семейство с над двестагодишна документирана история в лозарството и винарството. Втората, по-мъдра част от живота си, както сам я определя, Никола решава да посвети на възраждането на семейната традиция и заедно със съпругата си Любка създават лозе и винарна. Засаждат местни и чуждестранни сортове със съзнанието и амбицията, че ще върнат славата на мелнишкото вино и ще станат частица от възраждането на района като истински рай на лозарството и винарството в този слънчев край на България. През 2015 г., след сериозно обучение и работа в чужбина, към семейния бизнес се присъединява и дъщерята Милица, за да даде своя принос в създаването на модерната легенда за Мелник.
Стопанинът като опитен гид ще ви разведе из днешната модерна винарна, в която работи заедно с всеотдаен и висококвалифициран екип, ще помогне да вникнете в тайните на раждането и създаването на хубаво вино. То отлежава в подземната част на винарната в най-подходящите за целта дъбови бъчви. Цялото семейство и екипът на винарната отдавна са се убедили, че с упорит труд и постоянство, честно отношение към виното, уважение към майката-природа, и, разбира се, към клиента, е възможно да се произведат отлични вина на световно ниво с мелнишки темперамент.
Всъщност, през седмицата след фестивала на мелнишкото вино "Златен грозд" - от 14 февруари, когато обичайно се чества Св. Трифон, до 17 февруари 2019 г., винарните от региона отварят вратите си за посетители.

Двуезичната карта "Винени маршрути Мелник"

В тазгодишното издание на "Дни на отворените врати 2019" ще се включат общо 10 винарни от региона на Мелник, Сандански и Петрич. Те са разположени край селата Хърсово, Коларово, Кромидово, Долно Спанчево, Капатово, Хотово, Зорница, Враня, гр. Сандански. Всяка от винарните е оповестила програмата си на своята официална страница в интернет, както и на страницата на "Винени маршрути Мелник". Домакините ще предоставят отново на всички гости уникалната възможност да обиколят избите, да се запознаят с техните продукти, с хората, които влагат страст и емоция в създаването на качествени вина. Това е вече утвърдила се през годините инициатива на винарите от Мелнишкия регион, които обединяват усилията си, за да го развиват като първокласна дестинация за винен туризъм.

В Дните на отворените врати те ще предложат своето гостоприемство на всички желаещи да ги посетят, ще направят гостите си съпричастни и с традиционното зарязване на лозята. Турове на винарните, дегустации на местните вина и храна очакват всички, а фокусът на проявите ще бъде върху местната култура и фолклор. Мисията на обединените винопроизводители от Мелнишко е да популяризират в тези дни на отворените врати висококачественото вино от местни и международни сортове и възможностите за винен туризъм в региона на Мелник.

За улеснение на посетителите в региона преди около три години бе създадена и карта на винените маршрути в района на Мелник, припомнят организаторите на Дните на отворените врати. Двуезичната карта "Винени маршрути Мелник" е създадена по инициатива на винопроизводителите в района с цел да се насърчи винения туризъм в този древен край на България и води гостите на пътешествие в района. Тя представя всички винарни и изби, които са отворени за посещения, производителите, които имат собствени лозя и дегустационни зали, както и други важни винени обекти в региона. Сред тях са музеят на виното в Мелник, магазинът с най-пълната колекция от вина от местни производители, Кордопуловата къща, първият вино-бар в Сандански.

На картата са отбелязани и основните културни, исторически, природни и религиозни забележителности в региона с най-важната информация за тях. Картата се разпространява безплатно в информационни туристически центрове, турагенции и винени обекти, както и в електронен вариант онлайн чрез официалната си страница във фейсбук. Нейните създатели се надяват тя да вдъхнови много български и чуждестранни любители на виното за пътешествие из един от най-богатите не само с природните си красоти и културно-историческо наследство, но и на вековни традиции във винопроизводството региони в страната. Освен всички основни винени обекти тя включва и други туристически забележителности в региона - град Мелник, Сандански и Петрич, Роженският манастир, Рупите и Златолист, останките от древния град Хераклеа Синтика, Самуиловата крепост, спа центрове и минерални бани, ресторанти, механи.