"Париж не е град, а свят" е казал френският крал Франсоа I някъде през 16-и век, защото явно още оттогава Градът на светлината е носил зародиша на място, в което хора от цял свят ще се влюбват векове наред.
Днес Айфеловата кула безспорно е символът на френската столица - едновременно клише и горд монумент, който е изпъчил гърди и гледа отвисоко.
Легендарна е ненавистта, която изграждането на Айфеловата кула е предизвикало първоначално у много от парижани. Смятали, че загрозява пейзажа и че ще падне и ще смаже Нотр Дам и Лувъра.
Макар статистиките да не са единодушни, смята се, че преди пандемията около 30 милиона туристи са посещавали Париж всяка година, като поне 7 милиона от тях се качват на Айфеловата кула.
Самият Париж винаги е бил противоречиво място, което предизвиква едновременно любов и омраза у своите жители. За да видите как се е променял градът през годините, разходете се из улиците му от снимка на снимка.
Първите кадри са от зората на фотографията.
Това е площад "Конкорд" (който днес се намира в началото на Шанз-Елизе), както е изглеждал около 1850 г. Отляво се вижда хотел "Крийон", а вдясно е сградата на Френското военоморско министерство. Обелискът, който се издига и до днес на площада, е подарък на френския народ от Мохамед Али Паша, управителя на Египет и Судан. Преди да се озове в Париж, обелискът се е издигал пред входа на храма в Луксор в Египет. В далечния край на площада се вижда и църквата "Света Мария Магдалена".
Това е първата фотография на Париж, направена от въздуха от френския фотограф Надар. Снимката е от 1858 г. и е направена от балон, който летял на височина 520 метра.
Източната гара на Париж (Gare de l'Est) е била оживено място още през 1860 г.
Люксембургският дворец и прочутата му градина са изглеждали така през 1880 г.
Снимка: Getty Images/Guliver PhotosЛюксембургският дворец и прочутата му градина са изглеждали така през 1880 г. Дворецът е издигнат през 1615 г. за Мария Медичи.
През 1880 г. в Булонския лес е било пълно с пешеходци и посетители в карети.
На тази снимка от 1880 г. се вижда катедралата Нотр Дам. Двете кули на Парижката Света Богородица са високи по 69 метра и до построяването на Айфеловата кула през 1889 г. са били най-високите точки в Париж.
Звездата на Световното изложение, което се провело в Париж през 1889 г. била Айфеловата кула. Тя символизирала изминаването на един век от Френската революция. До нея се вижда Небесният глобус.
Още една снимка от изложението. На следващото такова събитие, провело се отново в Париж през 1900 г., Айфеловата кула отново била центърът на изложбената зона.
Тук дворецът Трокадеро е сниман, обрамчен от основата на Айфеловата кула (1900 г.). Този дворец е сринат по повод Световното изложение през 1937 г., за да може на негово място да бъде построена друга сграда - Пале ду Шайо (Palais de Chaillot).
А ето и поглед от Трокадеро към Айфеловата кула (1925 г.)
Това кафене в Монпарнас е пълно с клиенти. Класическите френски кафенета изглежда не са се променили много на външен вид от 1920 г. насам.
А ето как е изглеждал по това време един от най-прочутите парижки хотели - "Риц".
За Олимпийските игри през 1924 г., които се провеждат в Париж, е построено и първото в историята Олимпийско село.
Две парижанки по бански се наслаждават на питиетата си по време на горещото лято през 1929 г.
Така е изглеждал "Мулен Руж" през 1929 г. Прочутият мюзикхол е издигнат в годината на появата на Айфеловата кула - 1889. Две години преди да е направена тази снимка, се случва едно от най-злощастните представления на кабарето. По сценарий момичетата трябвало да излязат от декор, който наподобявал торта, но бил покрит с истинска сметана. Когато започнали да танцуват с омазани в сметана обувки на токчета, се оказало, че постоянно се подхлъзват и цялото шоу било провалено.
През 1929 г. в Париж вече има задръствания.
През юни 1940 г. Адолф Хитлер и неговите генерали се снимат пред Айфеловата кула по време на окупацията на Франция от Германия.
По това време в Париж са построени много убежища срещу въздушни атаки, като това от снимката се намира в основата на Айфеловата кула.
Когато четири години по-късно Франция отново станала свободна страна, парижани се стекли по Шанз-Елизе, за да посрещнат радостно военния парад на свободата.
След войната животът се върнал към нормалното си парижко ежедневие. На тази снимка художник рисува базиликата "Сакре Кьор", докато неговите патрони го наблюдават и пийват в близко кафене в Монмартър.
Това е Рашел Доранж - една от двете последни жени шофьорки на такси в Париж през 50-те години.
Влюбена двойка се разхожда по бреговете на Сена (1954 г.).
Година по-късно уличните артисти Жан Луи Бер и Грет Було са запечатани как изпълняват прескочи-кобила пред Айфеловата кула.
Балерината Кристиан Готие, която е и танцьорка в "Мулен Руж", през 1955 г. сбъдва една своя мечта. Тя танцува призори из пустите парижки улици. На снимката е заела класическа балетна позиция на изхода на метростанция Hotel de Ville.
Финала на историческата разходка по парижките улици поставяме със снимка, запечатала края на акцията на американеца Дъг Алън през 1979 г. Алън успява да се изкатери до второто ниво на Айфеловата кула, откъдето разгръща транспарант с надпис "Спасете малките тюленчета". Американецът е арестуван от жандармерията, но след това е освободен, без да му бъде повдигнато обвинение.