Митницата край Дебелт, където Византия е плащала данък на България, бойните кули на Козяк и Русокастрон и най-големите римски терми на Балканите, които се намират във Варна, ще бъдат разкрити и консервирани по правителствената програма "Виа Понтика".
Община Царево е най-отдалечена, но е точно в края на пътя "Виа Понтика", който предизвика фурор. Още в началото му туристопотокът се увеличи с 20%, заяви Георги Лапчев, кмет на община Царево.
До лятото в курорта Слънчев бряг и по общините ще се появят първите билбордове, на които ще се рекламират археологическите обекти. Освен в курорта помещение за презентиране на обектите и инициативите по програмата ще има и бъдещото пасажерско пристанище в Бургас, което започва да се строи през март.
В информационните центрове всеки посетител би могъл подробно да се запознае с укрепения владетелски дом по устието на река Велека, античната и средновековна крепост в Ахтопол, старинно Царево, крепостта Урдовиза в Китен, Северната кула и църквата "Св. Николай Чудотворец" в Созопол, ранновизантийската крепост Акра край Черноморец, параклис с аязмо в бургаския квартал Сарафово, римските терми Аква Калиде и антична Куполна гробница в Поморие.
"Само в Слънчев бряг през лятото идват по 250-300 хиляди туристи, които могат да бъдат насочвани към атрактивни туристически маршрути по цялото Черноморие", каза изпълнителният директор на курортното дружество Златко Димитров.
"Обмисляме как да работим, за да привлечем тук хора, които се интересуват от културно-исторически туризъм, и да покажем на всички летовници, които идват на море, че има какво интересно да видят. Нашата задача и цел е да образоваме туристите, да им покажем един обемен туристически продукт, в който има и история, и култура, и археология", каза още Димитров.
Председателят на регионалната туристическа камара Иван Иванов обяви, че събира на 4 март всички туроператорски фирми от региона, за да презентира туристическите маршрути на "Виа Понтика" и археологическите забележителности.
"За да се случи това обаче, трябва да имаме завършен туристически продукт с асфалтирани пътища, по които да се стигне до разкопките, и инфраструктура с паркинги, заведения наблизо и други удобства", смята Иванов.