Гигантски медузи напълниха плажовете на испанската курортна зона Коста дел Сол.

По крайбрежието на популярните плажове в района на Гранада, Малага и Алмерия има повече медузи откогато и да било, съобщават местните медии, като някои дори излизат със заглавия като от филми на ужасите: "Нашествие на гигантски медузи-убийци в Коста дел Сол".

Медузите са от вида Rhizostoma Luteum. Те са типични обитатели на Средиземно море и обичайно се появяват по испанските плажове по това време на годината. Те могат да тежат до 40 кг, а диаметърът на чадърчето им достига до почти метър. Пипалата им са дълги около 2 - 2,5 метра.

За щастие, ужилването им не е така опасно както на други видове медузи в района, а големите им размери ги правят бавни.

Това помага на плажуващите да ги забележат отдалеч и да се отдалечат, преди да бъдат опарени.

Според испанските медии около 100 души на ден търсят помощ от спасителите заради опарване от гигантската медуза.

Това видео отпреди няколко дни показва заснети от скалите медузи при Пуерто Банус, югозападно от популярния курорт Марбея:

Специалистите съветват медузите да не се докосват дори и когато са мъртви, тъй като дори тогава пипалата им жилят. Пострадалите от медузите трябва да не търкат болезненото място, а да го полеят с морска вода или физиологичен разтвор (но не и с прясна вода).

Местните медии разказват, че гигантската медуза за пръв път доближава крайбрежието на Коста дел Сол преди около 10 години, но тогава са забелязани само малък брой медузи, които не доближават плажовете. Източният вятър, високата температура на водата и приливът, който се пада през голяма част от деня, са част от причините, заради които броят на медузите е толкова голям това лято, обясняват испанските биолози.

Заради влошаващия се проблем с медузите по крайбрежието на Коста дел Сол през 2015 г. управата на провинция Малага създава специално приложение, налично за iOS и Android, наречено InfoMedusa. То показва карта с плажовете и очакваните горещи точки с много медузи, благодарение на мрежа от местни наблюдатели. След началото на пандемията приложението показва също и гъстотата на посетителите на плажовете.