Служебният министър на туризма Евтим Милошев откри конференцията "Изживей България" (Erlebe Bulgarien) в Несебър, пише БТА.
Още по темата
"Нашето желание е да си върнем немските туристи, туристите от Австрия и Швейцария. Да достигнем нивата от преди пандемията от КОВИД-19. Има два много важни фактора, които могат да помогнат това да се случи - на първо място това е туристическият продукт, който предлагаме и на второ място - въздушната свързаност", коментира министърът пред журналисти.
Събитието събра на едно място повече от 180 представители на туристическия бранш от Германия, Австрия и Швейцария, които имат възможност да се запознаят с българския туристически продукт. Организатор е Министерството на туризма, в партньорство с концесионера на крайморските ни летища във Варна и Бургас "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД и Асоциацията на инкаминг агенциите в страната (AIA).
"Можем да имаме най-добрия туристически продукт, но когато нямаме въздушна свързаност, няма как да очакваме туристи. Нещата в туризма не се свеждат единствено до проценти, а до политики и процеси. Очакваме увеличение на пазар Германия, но ако бъдем реалисти, трябва да отбележим, че това ще се случи основно през следващата година. Ние очакваме това лято да започне записването за следващата година. Именно затова се правят и подобни събития като конференцията "Изживей България", каза служебният министър.
Той коментира и темата с работниците, които туристическият бранш очаква през този летен сезон от трети страни. Милошев посочи, че работата на държавата в тази посока е изключително активна. Водят се разговори с Министерството на външните работи, предстои и допълнително увеличение на капацитета на консулските ни служби, разясни Милошев. "Това са консулства, които до този момент не са имали такива потоци от хора. Изведнъж заради търсенето на работна ръка се появява много голям логистичен и организационен проблем, което изисква определена толерантност към работата на държавата. А тя има отношение към всички тези процеси", добави служебният министър на туризма.
"Вие сте желани, България ви желае. Елате в нашата страна". С този призив той се обърна към десетките представители на туристическия бранш от Германия и Австрия по време на конференцията "Изживей България", която се провежда в Несебър по инициатива на туристическото ведомство, концесионера на летищата в Бургас и Варна и Асоциацията на инкаминг агенциите в страната (AIA).
"Аз съм от поколението, което пази спомена за летата, в които немският турист беше нашият най-важен гост. В исторически план мога да кажа, че поне две поколения германски туристи пазят спомена си за слънчевите брегове на България. Туристическият продукт днес е много различен, но тези отминали времена трябва да ни припомнят, че ние имахме прекрасни взаимоотношения, правехме страхотен бизнес. Вярвам, че можем да възобновим тези традиции", каза Милошев в приветствието си за откриването на конференцията.
Пред чуждестранните гости той акцентира върху туристическите продукти, които страната ни предлага. "Важно е да знаете, че България развива своя туристическия продукт - променя го и го адаптира спрямо новите изисквания и очаквания. Спрямо новите поколения и нагласи на туристическия сектор България предлага много услуги в областта на туризма не само заради природните си дадености. Предлагаме огромно културно-историческо разнообразие. Ние винаги сме били на границата между двата свята - Азия и Европа, винаги сме били на границата между различни цивилизации, етноси и религии. Това е формирало наситено в културно-исторически и археологически контекст място в Европа", каза той.
Милошев добави, че в наши дни начините, по които се предлагат и консумират туристически продукти, са съвършено различни. Той увери, че България има приоритет в развитието на туризма и прилага ясна политика за неговото развитие.
"Черноморският туризъм няма алтернатива. Той е особен вид преживяване, той е особена традиция, която не може да се сравни с нищо друго. Затова една от целите на тази среща е да усетите България, да усетите Черноморието и да разберете защо тези особености на този туристически продукт са изключително привлекателни и за туристите, и за хората, които правят бизнес в туризма. Имаме големи възможности в областта на балнеологията. На второ място сме след Исландия по брой минерални, лековити извори. Вече имаме сключени договори с немските здравни каси, които реимбурсират почивката и най-вече лечебния туризъм на германските туристи в България", каза служебният министър.
Той обърна внимание на възможностите за спорт и спортна подготовка, които се предлагат по Българското Черноморие и в зимните ни курорти.
"Разполагаме с водещите в Европа голф игрища. Разполагаме с бази за масов спорт и специализирана подготовка. Най-важното, което имаме обаче, сме самите ние, хората. Имаме хилядолетна история, която ни е направила такива каквито сме - гостоприемни, човеколюбиви и толерантни. Свикнали сме с различните култури, религии, навици. Това прави впечатление на чужденците. Преди ковид пандемията, между 2016- 2019 година, статистиката отчита почти 1 млн. немски туристи на година или над 3 млн. нощувки за този период. Нашият стремеж е да възвърнем тези стойности с по-бързи темпове", заключи Евтим Милошев.
На въпрос относно проекта за първия по рода си задължителен Туристически гаранционен фонд у нас, който да обезщетява пътуващите в случаите на неизпълнение на поетите ангажименти от страна на туроператори, ресорният министър коментира, че работата на групата по създаването на Закона за изменение и допълнение на Закона за туризма в частта му за гаранционния фонд е на финалната права.
"На финалната права сме. Мисля, че остава едно заседание. Считам, че в рамките на този кабинет, чието време изтича, ще можем да започнем процедурата по обществено обсъждане. Това е нещо, което целият бранш очаква. Има консенсус и одобрение. Относно фалита на голям немски туроператор наскоро, считаме, че това няма да даде отражение на летния ни туристически сезон", добави още служебният министър.