Повече от 5 000 жители на аржентинския град Комодоро Ривадавия разгледаха българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", който спря там на връщане за България от българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън, съобщиха от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", цитирано от БТА.
В града с население 180 000 души, който е най-големият в аржентинската провинция Чубут в Патагония, живеят около 2000 потомци на български емигранти отпреди един век. На среща в българското дружество, което носи същото име като кораба - "Св. св. Кирил Методий", командирът му капитан II ранг Николай Данаилов съобщи, че данните за повече от 5000 посетители на борда са на пристанищната администрация.
Началникът на Висшето военноморско училище във Варна флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров цитира вицепремиера и външен министър Мария Габриел, че този български кораб е един от най-ефективните български дипломати. "Очаровани сме от любовта на потомците на българите в Комодоро Ривадавия към всичко българско, включително и към нашия кораб, както и от небивалия интерес на жителите на града", каза флотилен адмирал Медникаров.
"Нито един политик не може да направи такава реклама на България като българския кораб и антарктици", каза ръководителят на 32-та българска антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев, който също пристигна в Комодоро Ривадавия на борда на "Св. св. Кирил и Методий" заедно с група от експедицията.
Българският кораб обяви отворени врати за жителите на Комодоро Ривадавия в продължение на два дни на 16 и 17 февруари между 10:00 ч. и 20:00 ч. През цялото време на пирса имаше опашки, като се чакаше и за влизане в пристанището. Гостите на кораба чакаха на опашки и за снимки с командира му и останалите членове на екипажа.
Пристанищните власти осигуриха автобуси за посетителите, а за реда се грижиха и военни от Аржентинската армада.
Сред посетителите имаше и потомци на българи, които носеха на екипажа местни соленки и сладки. Потомците на българите получиха от екипажа мартеници. Деца дадоха на командира рисунки на кораба, а старши помощник командирът капитан III ранг Радко Муевски получи ръчно изработена от местно дете играчка за 11-годишната си дъщеря.
Представители на екипажа разказваха на посетителите накратко за българския кораб и подкрепата му за последните две български научни експедиции в Антарктида. В разясненията активно се включи и капитан III ранг Лукас Акоста - офицер от аржентинските военноморски сили, който подпомага навигацията във водите край Аржентина и в Южния океан.