През последните дни вълнението на морето е доста опасно и желаещите да плуват трябва задължително да спазват предупрежденията на спасителите, предаде БНТ.

Според специалистите трагичните инциденти на плажа, могат да бъдат предотвратени само със строги правила и санкции спрямо нарушителите, но за съжаление, у нас такива няма. Само във Варна от началото на лятото са се удавили трима души, които не са спазили забраната за къпане.

Силният вятър, бурното море и предупредителният жълт флаг не спряха по-смелите да влязат във водата.

Заради появилото се мъртво вълнение, което образува подводни ями, а също и заради неспазване на забраните за къпане, през последните дни спасителите трябваше да оказват помощ на немалко давещи се в морето хора.

"Когато те влязат в плиткото и тръгнат да излизат, понеже има мъртво вълнение и ги вкарва в тази яма и са слаби плувци, започват да потъват", каза 
Йонко Начев - старши спасител.

Спасителите твърдят, че повечето почиващи не са добре запознати с опасностите, които крие морето. Според тях за да бъдат предпазени туристите от неприятни инциденти, е редно в хотелите да раздават листовки, предупреждаващи за рисковете на плажа. Важно е да има и глоби - практика, въведена в много европейски страни.

"Ако няма санкция, той казва, защо да го изпълнявам, като мога да направя и това, за съжаление в това отношение ние не можем нищо да направим", казва Лаврентий Силов - специалист по водно спасяване към БЧК- Варна.

Експертите са на мнение, че водното спасяване трябва да бъде част от Гражданска защита, за да има ефект от работата им на плажа.