Специалистът по водно спасяване към БЧК-Бургас Васил Загорчев, който е и юрист по образование, е адресирал становището си до кмета на Бургас, председателя на Общинския съвет и медиите, съобщава Бургасинфо.

Писмото му е в отговор на горещата напоследък тема дали в Наредбата за опазване на обществения ред на територията на Община Бургас да има текст, ограничаващ неприличното облекло на обществените плажни ивици или не, подета от пастори на няколко религиозни църкви в града.

"Като юрист по образование съм наясно, че моралът не е чисто правна категория и трудно подлежи на нормативна уредба. Но именно когато моралът е бил използван като източник на правото, това е оказвало положителен ефект върху обществото", пише в писмото си Васил Загорчев.

Той отбелязва, че има 10-годишен опит в сферата на водното спасяване, поради което има преки наблюдения върху морските плажове в цялата Бургаска област.

Загорчев обяснява, че едно от основните задължения на всеки воден спасител е да наблюдава поверената му водна площ с постоянна готовност за действие при инцидент. И именно наблюдението като основно умение в работата на всеки спасител, много често бива разконцентрирано от полуголи и напълно голи плажуващи, каквито многократно е виждал.

За жалост неведнъж съм бил очевидец на осъществяване на полови актове на плажа и в морето в непосредствена близост до деца.  Крайно смущаващо е, че дори учителки на групи лагеруващи деца свалят горните си бански пред тях, в отсъствието на родителите им. Не са рядкост и случаите, в които самите майки се пекат по монокини, без да отчитат факта, че се намират на обществено място, а не у дома си. Сигурен съм, че това „освободено” поведение има пагубно въздействие върху децата на плажа.

Специалистът по водно спасява изтъква още, с всяка година плажното облекло става все по-разголено и "поведението на плажуващите все по-развратно, именно защото няма никакви регламентирани правила, които да ограничат това".

Той изрично подчертава, че е млад човек - на 27 г., и имам съвременни възгледи, но не смята, че благоприличието трябва да е присъщо само на възрастните хора. Затова Загорчев подкрепя идеята за промяна в Наредбата за обществения ред.

Преди седмица 9-има пастори поискаха в писмо до общината да се забранят монокините на плажа в Бургас. Писмото ще бъде разгледано в две от комисиите - в Правната комисия и в Комисията по обществен ред и сигурност. Те трябва да решат дали да се предложи промяна на Наредбата  за обществения ред и дали да се внесе докладна записка в Съвета.