На южното крайбрежие на гръцката столица най-накрая набира скорост дългоочакван план за трансформиране на бившето летище на Атина в най-големия "умен" град в Европа - Ellinikon, съобщава Блумърг, цитиран от БНР.
След десетилетие отлагания се появява визията за Ellinikon. Марина Тауър, който скоро ще бъде първият небостъргач в Гърция, започва да се издига. Железни скелети на апартаменти се оформят. Близо до яхтеното пристанище, с изглед към Сароническия залив от едната страна и небостъргачът от другата, е възможно да си представите бъдещия "умен" град, който ще включва открити пространства, устойчиви енергийни източници и изобилие от зелени площи, които в момента липсват в Атина.
"Имаше оправдано недоверие" в ранните дни на проекта, посочи в интервю за Блумбърг Одисеас Атанасиу. Той е е главен изпълнителен директор на Lamda, компанията, стояща зад многофункционалната разработка.
Разположен на 6200 акра на 20 минути път с кола извън Атина, Ellinikon ще преобрази както бреговата линия, така и цяла Гърция. Това е проект, който обикновено се вижда в Китай или Обединените арабски емирства, и е знак за следкризисното съживяване на Гърция и последвалия ентусиазъм на инвеститорите. Разработчиците прогнозират, че изграждането на проекта ще добави 2,5 процентни пункта към БВП на Гърция, ще създаде до 80 хил. нови работни места и ще генерира данъчни приходи за повече от 10 милиарда евро след завършването му през 2037 г.
Очаква се също така да привлече допълнително един милион туристи годишно, които ще могат да избират между хотел Mandarin Oriental и интегриран казино-курорт.
Туристическият сектор на Гърция се възстанови след ерата на Covid-19, като през миналата година страната беше посетена от 32 туристи, а 2024 г. на път да отбележи рекорден брой посещения.
За тези, които искат да останат за постоянно, вече са обявени за продажба 243 жилища в квартала, наречен "Малката Атина", като 140 са резервирани. Апартаментите в Marina Tower, вилите и апартаментите на брега на морето бяха разпродадени първи, а компанията Lamda обяви по-рано този месец, че приходите от продажбата на имоти възлизат на 641 милиона евро към миналия март. По-голямата част от купувачите са били гръцки граждани и се очаква градът да приюти до 20 000 души в около 10 000 резиденции през следващите 13 години.
Жителите на Ellinikon ще имат достъп до училища, паркове, офиси, магазини и дори плажа за по-малко от четвърт час, заради което населеното място се определя като т.нар. "15-минутен град". Софтуер за наблюдение на отпадъците, водата и енергийните услуги ще бъде разпръснат в целия комплекс. "Това е интелигентен (умен) град от край до край", каза Атанасиу и добави: "Ние обичаме да го наричаме "Раят с пощенски код"".
До края на лятото седем нови жилищни сгради ще се виждат от брега, заедно с небостъргача, който е в процес на разработка. До края на годината този небостъргач ще достигне 100 метра височина, а броят на крайбрежните жилищни сгради в процес на изграждане ще скочи до 15. До края на 2025 г. спортен център с футболни игрища, тенис кортове и плувните басейни ще бъдат отворени за обществеността.
"До Коледа на 2026 г. искаме собствениците вече да живеят в къщите си", каза Атанасиу.
Докато икономиката на Гърция се възстановява от продължилата десетилетие криза, подновеният интерес идва и от страна на инвеститорите. През последната година страната получи статут на инвестиционен клас от две от трите големи рейтингови компании и инвеститорите се стекоха към Атинската фондова борса по време на успешното първично предлагане на акции (IPO) на международното летище в Атина и продажбата на дялове в основните банки в страната.
Има причини да се мисли, че Ellinikon ще бъде печеливша инвестиция от тук нататък. Купена от гръцката държава за 915 милиона евро през 2014 г., компанията Lamda се върна на печалба през 2023 г., като крайбрежните резиденции сега се продават за цели 15 000 евро на квадратен метър.
"Има огромна скрита стойност в резултатите на компанията", твърди Атанасиу. Офертите за парцели около мола и офисите също надхвърлят 2000 евро на квадратен метър, отбеляза той.