Чести спирания на тока, недостиг на храни и горива, липса на работна ръка. Проблемите в Куба стават все по-остри с всеки изминал ден, което се отразява тежко на туристическия сектор, а агенциите продават все по-малко пътувания до острова, съобщава Ройтерс.
Още по темата
Дори и официалната кубинска статистика не се опитва да скрие горчивата истина. По-рано тази седмица министърът на туризма Хуан Карлос Гарсия съобщи, че Куба е посрещнала 2,2 милиона посетители през настоящата година, което е доста под заложената цел за 3,2 милиона туристи и е по-малко от половината от посещенията, регистрирани преди пандемията.
Спадът през настоящата година прекъсна постпандемичното възстановяване, признава правителството. Според експерта в сектора на туризма Паоло Спадони негативната тенденция ще бъде трудно да бъде преобърната.
"За съжаление, Куба с всеки изминал ден става все по-уникална в негативен аспект и съответно все по-непривлекателна като туристическа дестинация", казва Спадони, икономист от Университета "Аугуста" в Джорджия, и допълва, че "перспективите за 2025 г. не са окуражаващи".
В продължение на дълги години Куба залагаше на замръзналия в миналото комунизъм, своеобразна екзотика за западните туристи, за да привлича посетители. Те виждаха градове, недокоснати от 50-те и 60-те години на 20 век, сред които се движат нарядко автомобили, предимно от същата епоха. За шофьора на такси Давид Сарсо и неговите колеги от Хавана обаче "няма светлина в тунела, а кризата, която пъди туристите от Куба, се задълбочава".
Трикратното спиране на тока в цялата страна през последните месеци засегна буквално всички сфери на живота в страната, включително и туризма. Някои големи хотели разполагат с генератори, но по-малките и къщите за гости нямат, което принуждава гостите им да преживяват без климатик и други елементарни удобства.
След последния срив министерството на туризма опита да увери евентуалните гости на страната, че няма да изпитват неудобства. "Готови сме да се справим с предизвикателствата и да осигурим нормални условия за туризъм", посочи ведомството в съобщение в социалните мрежи.
Но щетите вече са налице.
Канада, която изпраща повече туристи в Куба, от която и да е друга страна, вече предупреждава жителите си да "внимават при посещенията си в страната поради липса на основни неща като храни, лекарства и горива".
Наскоро подобно предупреждение издаде и Германия, призовавайки потенциалните туристи "внимателно да преценят дали да пътуват до острова".
По същия път поема и бизнесът.
Канадската туристическа агенция "Сънуинг" (Sunwing) съобщи пред търговското списание "Пакс нюз", че е извадила 26 хотела от списъка си в Куба заради "непредвидимост, която може да повлияе на потребителското доверие".
Германската авиокомпания "Кондор еърлайн" (Condor Airline), която от десетилетия лети до Куба, обяви по-рано този месец, че от май спира полетите си до острова и ще заложи на "дестинации, до които има повече търсене".