"Ритлите" представляват изправени скални стени, спускащи се успоредно по южния склон на Врачанския Балкан в района на село Лютиброд, пише БГНЕС.
Най-големите са четири, ширината им стига 7 метра, а дължината е между 200 и 400 метра. Гора е превзела пространството между скалите и е обагрила пейзажа в цветовете на лятото.
Кръстени са така, защото отдалеч стърчат като странични прегради на вилска каруца. Впечатляват не само с формата, но и с размерите си. В подножието им е прокаран тунел, по който се движат влакове по жп линия София - Мездра.
Ритлите са изградени от устойчиви варовици, образувани преди 120 милиона години, когато на това място е имало море. Преди 40 милиона години при образуването на Стара планина тези пластове са се огънали и заели почти вертикално положение. По зъберите личат още останките от крепостни зидове. Причината е, че източно от скалите някога е имало селище, наричано от местните хора Коритенград. То е ползвало за своя естествена защита непристъпните скални образувания. В района са намерени много останки от средновековни църкви и раннохристиянска базилика.
Недалеч от "Ритлите" се намира историческата местност Рашов дол, където се е провело последното организирано сражение на част от Ботевата чета с османските орди след смъртта на войводата. В горната част на поляната е запазена кошарата, край която се е водило сражението. До нея има малък параклис, а малко по-надолу е поставена паметна плоча. Всяка година на 3 юни в Рашов дол се провежда възстановка на последните сражения на Ботевите четници.
Материалът е написан по пътеписите на Иван Михалев и Елина Цанкова, които двамата представят в книгата си "101 отбивки – идеи за пътешествия по малко познати места в България".