Чрез инвестиционна фирма за рисков капитал, наречена In-Q-Tel, финансирана от ЦРУ, американската разузнавателна агенция е обещала средства на базираната в Тексас технологична компания Colossal Biosciences, чиято цел е "да види вълнестия мамут да тресе тундрата още веднъж" чрез използването на генно инженерство - тоест чрез използване на технология за редактиране на ДНК на организма, пише списание National Geographic България, като цитира Live Science.
Освен към вълнестия мамут, Colossal заявява интерес към възкресяването на изчезналия тилацин или тасманийски тигър - торбесто животно, подобно на вълк, изчезнало през 30-те години на миналия век, също и към изчезналата птица додо.
Всъщност, ЦРУ се интересува по-малко от тресящи земята мамути и ревящи тилацини, и повече от основната технология за генно инженерство, която Colossal възнамерява да разработи, според публикация в блога на In-Q-Tel, цитирана от Live Science.
"Стратегически погледнато, става въпрос по-малко за мамутите и повече за възможностите", пишат висши служители на In-Q-Tel.
Връщането от изчезването може да звучи като научна фантастика - и до известна степен е така. Няма как да върнем вълнистия мамут такъв, какъвто е бил преди десет хиляди години, но с помощта на инструменти за редактиране на ДНК учените могат да вмъкнат студоустойчиви характеристики в ДНК последователностите на съвременните слонове, правейки ги генетично подобни на вълнестите мамути. Полученото създание не би било мамут само по себе си - по-скоро прокси животно (в смисъл на посредник), което прилича повече на слон с характеристики, подобни на мамут.
В основата на този процес стои метод за редактиране на гени, наречен CRISPR - генетични "ножици", които учените могат да използват, за да изрязват, поставят и заменят специфични генни последователности в ДНК на организма. (Няколко от изследователите зад CRISPR спечелиха Нобеловата награда за химия за 2020 г., припомня Live Science).
Според публикацията в блога на In-Q-Tel, инвестирането в този проект ще помогне на правителството на САЩ да "определи етичните, както и технологичните стандарти" за технологията на генното инженерство и да запази САЩ крачка пред конкурентните нации, които може също да се интересува от четене, писане и промяна на генетичен код.
Не всички са толкова оптимисти относно използването на инструменти за генно инженерство за съживяване на изчезнали животни. Критиците предупреждават, че дори ако една компания е в състояние да създаде здрав прокси мамут, естественото местообитание на мамута вече не съществува - и дори да съществува, генетичният код не може да научи животно как да вирее в непозната екосистема, според научния уеб сайт Gizmodo. Някои учени са на мнение, че парите, изразходвани за проекти за връщане от изчезването, могат да дадат много повече резултати, ако се приложат към опазването на живи животни.