Преди броени дни приключи най-голямата международна туристическа борса в страната, на която бяха представени различни туристически продукти и нови маршрути. Къде ще пътуват по време на поредицата от празници по Великден - българите? Кои посоки са най-предпочитаните за Великденските и майските празници за организирани пътувания според туроператорите.

В дългата поредица от почивни дни българските туристи обикновено сами организират пътуванията си с автомобил - със семейството или с приятели - в България или в съседните страни. Ниско тарифните авиокомпании предлагат разнообразие от възможности за пътуване в чужбина. Какъв е интересът към пакетните пътувания и какви посоки избират българите през тази година според управителя на една от най-големите туристически агенции на нашия пазар Байко Байков, разказва в свой репортаж БНР.

Гърция и Турция привличат много наши сънародници, когато има дълга поредица от почивни дни. Преди пътуване по празници опитните пътешественици съветват да се избере подходящо време за тръгване, за да се избегнат задръстванията по магистралите и натрупването по границите.

 

Трябва да имаме предвид също, че обичайно цените за празничния период са по-високи, особено за самолетни билети и настаняване. Добре е да проверим работното време на музеите, ресторантите и атракциите, на магазините за хранителни стоки и бензиностанциите, защото може да се окажат затворени.

Остров Санторини една от най-живописните и романтични дестинации в света. Той е сред най-посещаваните острови в Гърция заради своята уникална архитектура, природни пейзажи и неповторима атмосфера. Известен е с белите си къщи, които са подредени върху скалите на Калдерата - останки от огромно вулканично изригване. Те създават спираща дъха гледка, особено в градовете Фира и Ия. Всяка вечер стотици туристи се събират в Ия за да наблюдават и снимат красотата на залеза.

Една интересна и уникална традиция част от Великденските празници има на остров Корфу - също любима дестинация напоследък за българските туристи. Обичаят на чупенето на глинени съдове се провежда в събота сутринта преди Великден.

Снимка: iStock by Getty Images

Тогава от балконите на къщите се изхвърлят големи глинени делви или съдове - ботидес, пълни с вода, които се разбиват на парчета на улицата. Обичаят привлича много туристи, които изпълват площадите, за да документират събитието с телефони или с видеокамери. Хвърлянето на съдовете е съпроводено с отброяване и силни възгласи. Колкото е по-голям съда, толкова е по-дълго броенето.

Въпреки, че улиците стават мокри като след проливен дъжд, превръщат се в подобие на бойно поле и от балконите летят тежки глинени съдове, това не спира посетителите да се събират, за да наблюдават този своеобразен спектакъл. Атмосферата е изпълнена с радост и празничност.

Смята се, че обичаят е свързан с древни ритуали за плодородие и обновление. Възможно е да е повлиян и от венецианците, които управлявали острова между XV и XVIII век - във Венеция имало традиция да се изхвърлят стари предмети на Нова година, за да се направи място за новото. В християнски контекст обичаят символизира победата на живота над смъртта - хвърлянето и чупенето на съдовете символично изгонва злото и подготвя вярващите за радостта от Христовото Възкресение.

Как ще прекарат великденските празници хората, които ще изберат да останат в България

По време на Великденските и майските празници българските туристи избират разнообразни места в страната, които предлагат както релаксация, така и културни преживявания. Сред най-популярните места са СПА курортите с минерална вода, места с богато културно историческо наследство, църкви и манастири, места които предлагат красива природа и възможности за планински туризъм.

Голяма част от българите биха искали да видят не толкова познати места. Такива, които освен познавателен, образователен елемент да съчетават и приключение, казва Люба Пъчева управител на фирма специализирана в организирани групови пътувания в България. Любопитни и нестандартни са маршрутите в района на Варна и Провадия - наречени "Приключенски Великденски тур по морето". Тези места са чудесни за екотуризъм, исторически разходки и планински приключения.

Снимка: iStock by Getty Images

Четири дневен тур предлага обиколка на част от укрепената северна граница на Римската империя, която следва течението на река Дунав в България или известна като Дунавски лимес. Лимесът преминава през Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия, Румъния и България.

Днес останките на Дунавския лимес са част от културното наследство на Европа, а някои от крепостите са обекти на археологически проучвания и туристически маршрути.

Снимка: "Дунавски винари"

ИЗБРАНО