Понякога това е самотно място с насилствено или зловещо минало, за което се твърди, че е обитавано от измъчените души на някогашните си обитатели. Друг път е тиха крипта или благоговейно парче земя, привличащо вниманието към мимолетността на живота и неспирния ход на стрелките на времето. Но какво точно ни привлича към свръхестественото и местата, белязани от него? Марджи Кер, социолог и автор на книгата Scream: Chilling Adventures in the Science of Fear, казва за Washington Post, че чувството на ужас, което изпитваме, знаейки, че сме в безопасност, може да предизвика специален вид еуфория и самоувереност. Някои хора виждат призраци и духове, което за тях доказва, че душата може да оцелее след смъртта на тялото, обяснява психологът Кристофър Френч в The Atlantic. Независимо от историята си, всяка от тези дестинации си е спечелила репутация на свръхестествено или най-малкото странно място. И на свой ред привлича предани последователи от любопитни търсачи на приключения, пише списание National Geographic.

Замъкът Чахтице

Снимка: Pixabay

Това е едно от местата, използвани в класическия филм на ужасите "Носферату - симфония на ужаса". Обитаваната от духове история на този замък се простира отвъд големия екран. Порутените стени на сградата някога били дом на графиня Елизабет Батори - може би най-плодотворната жена сериен убиец в света. В приказките тя е злата кралица, която отвлича млади девойки и се къпе в кръвта им, за да си осигури вечна младост. Легендата е преразказана от братя Грим.

Вратата към ада в Туркменистан

Снимка: iStock by Getty Images

За нетренирания наблюдател тази зейнала земна паст, пълна с пламъци, може да изглежда като вход към подземния свят. Въпреки че произходът на ямата не е изяснен, учените я подпалват умишлено, за да изгорят отровните газове, отделящи се от вътрешността ѝ.

Парижките катакомби

Снимка: iStock by Getty Images

Създадени, за да облекчат бремето на препълнените гробища в града, костите на повече от шест милиона души лежат в тунелите под френската столица. Много от тези останки са подредени в сложни композиции из катакомбите, достъпни за туристите, желаещи да изследват парижкия подземен свят.

Къщата на Лизи Бордън

Снимка: iStock by Getty Images

През август 1892 г. Андрю и Аби Бордън са открити убити в тази къща в Масачузетс. Въпреки че дъщеря им Лизи е главният заподозрян, по-късно тя е оправдана, след което никой никога не е обвинен за смъртта им. Днес къщата е музей, като предлага нощувка и закуска на гости с желязна психика, които могат да изберат да спят в същите стаи, в които семейство Бордън са поели последния си дъх. На стената виси портрет на Лизи Бордън.

Повеля в Италия

Снимка: Pixabay

Използван повече от век за поставяне под карантина на жертви на чума и други болести, на Повеля по-късно има психиатрична болница. От нейното затваряне през 1968 г. италианският остров остава необитаем - ако не броим предполагаемите призраци на изтерзаните души, които някога са го наричали дом.

Сентралия

Снимка: iStock by Getty Images

Този квартал на Пенсилвания се превръща в днешния призрачен град след пожар във въглищна мина през 60-те години на миналия век. Изоставени домове и рушащи се пътища, бълващи кълба дим, допринасят за зловещата атмосфера на тази някога спокойна дестинация.

Порт Артър

Снимка: Pixabay

Порт Артър е бивш затвор, изоставен през 1877 г. Намира се на живописния остров Тасмания, където има параклис, охранителна кула и масови гробове на бивши престъпници, напомнящи за тъмното минало на страната като затворническа колония на Британската империя.

Висящите ковчези

Снимка: iStock by Getty Images

За да доближат починалия до небето, членовете на племето игорот в планинската провинция Сагада окачват ковчезите на своите мъртви на скалите.

Крепостта "Добра надежда"

Снимка: iStock by Getty Images

Някога седалището на правителството и военните, тази петоъгълна крепост, построена от холандски колонисти през XVII век, е била свидетел на ужасяващи наказания и екзекуции... и много съобщения за витаещи призраци днес.

Катакомбите на капуцините

Снимка: Getty Images

Мумии на повече от 2000 души почиват в катакомбите на този сицилиански манастир, много от които са облечени според социалния статут, който са имали приживе. Първоначално запазени изключително за погребение на духовници, по-късно те са разширени, за да включват благородници и семействата на богати благодетели - като младата Розалия Ломбардо, наричана "Спящата красавица" заради безупречно запазените ѝ останки.

Замъкът Чарлвил

Снимка: Pixabay

Зашеметяващата архитектура на тази дестинация опровергава истинската ѝ природа. Смята се, че това е едно от най-обитаваните от духове места в Европа. Зад стените му се появяват много привидения, най-често духът на осемгодишната Хариет, дъщеря на граф Хариет, която загива трагично при инцидент, падайки от перилата на едно от главните стълбища на замъка.

Долината на царете

Снимка: Pixabay

Дълго време мястото за погребение на най-висшите египетски благородници, в Долината на царете са индентифицирани най-малко 63 гробници, включително тази на Тутанкамон. Преждевременната смърт на няколко от откривателите на неговата мумия се приписва на застигналото ги проклятие на фараона.

Морган Хаус

Снимка: Pixabay

Това британско колониално имение, за което се твърди, че е обитавано от бившата домакиня г-жа Морган, сега е хотел, отворен за смели пътешественици в индийския регион Калимпонг.

Хотел "Стенли"

Снимка: Pixabay

Вдъхновение на класическия роман на ужасите "Сияние" на Стивън Кинг, този хотел със 142 стаи в Естъс Парк, Колорадо, има непоклатима репутацията на домакин на паранормално. Смелите пътешественици, които желаят да прекарат една нощ тук, могат също да се включат в някои от обиколките с екскурзовод на хотела, посещавайки места, за които се твърди, че са епицентър на свръхестествена дейност.

Лондонската кула

Снимка: Pixabay

Едно от най-забележителните исторически места в Лондон, е този бивш замък, който дълго време е най-известният затвор в града - място на много екзекуции, включително на две от съпругите на Хенри VIII. До ден днешен посетителите съобщават за наблюдения на множество духове, които продължават да обитават залите на кулата.

Салем

Снимка: Pixabay

Голяма част от културната идентичност на този град в Нова Англия се основава на неговата история като място на скандалния процес срещу вещиците от Салем - най-смъртоносният лов на вещици в Съединените щати. Увековечена в литературни произведения като "Салемският процес" от Артър Милър, Салем, Масачузетс, продължава да привлича пътешественици, зашеметени от историята на тази отминала истерия.