Язовир Копринка е една от гордостите на Розовата долина. Заради заобикалящата го борова гора е предпочитано място за отдих от мнозина, но най-красивите му кътчета, откъдето да се полюбувате на наистина шеметни гледки, са добре познати само на местните от околията.

Най-често преминаващите се отбиват или до плажа, където са повечето заведения за хранене и хотелски комплекси, или обхождат дългата язовирна стена. И там има много какво да се види, но ако разполагате с повече време, със сигурност си заслужава да обиколите всичките му ръкави, а видяното ще напълни и очите, и сърцата, и паметта на телефоните ви.

За да бъде по-лесен достъпът за всички, в интернет е публикувана подробна карта на язовир Копринка, където са маркирани всички забележителни места. Макар основното й предназначение е да ориентира прииждащите от всички краища на България рибари, може да я ползва всеки, който планира разходка или пикник там.

Малка Гюрля 

Местността Малка Гюрля е първата от селекцията отбивки, която си заслужава да посетите. До нея може да се стигне с автомобил по черен път или пък пеш през маркирана пътека в боровата гора. Характерно за нея е, че там язовирът образува малък залив, чийто цвят на водата обичайно е зелен заради растителността на дъното. В сухите периоди на годината водата се отдръпва и често зоната пресъхва, но пък гледката не спира да е все така красива. В непосредствена близост, на хълма вдясно има самоделно изградена от ентусиасти малка пейка, от която можете да наблюдавате отсрещния плаж. Мястото е страхотно за пикник, в района има и обособени огнища.

 

Снимка: личен архив

 

Островът

Във водите на язовир Копринка се извисява и малко островче, което е достъпно единствено с лодка или друг воден транспорт. За да го наблюдавате обаче, не е необходимо да газите във водата. Гледката към него се разкрива най-добре от отсрещната гора. Когато язовирът е пълноводен, често островът е почти напълно потопен, а единственото, което се подава, е самотното дърво на върха му. В сезона, в който водоемът се използва за напояване, водното равнище спада и островчето се показва в пълната си прелест. Около него Копринка образува и меандър, подобен на тези по река Арда.

Снимка: личен архив

Къщичката

Една от най-новите атракции на язовир Копринка е дървената къщичка, която бе построена на доброволни начала от Силвия Кандарашева преди 2 години. Тя се намира на 300 метра от местност Малка Гюрля. Съзидателката посвещава проекта си на своя син, когото губи. За направата използва само естествени материали, предимно дърво. Къщичката, извисяваща се на два етажа, напомня на дом на приказни герои със своите плетени огради, малки столчета, дървени люлки и удивителна веранда. Достъпът до нея е изцяло свободен и всеки може да я използва за пикник и отмора. Наоколо, други хора, инспирирани от Силвия, са създали и детска площадка. Всички посетители грижливо поддържат чистотата наоколо и мястото е изключително приятно, защото е на метри от водата.

Снимка: личен архив

Змийското дере 

Една от най-прелестните гледки на язовир Копринка се открива от местността Змийско дере. Името звучи леко плашещо, но не бива да ви притеснява. Вероятността да срещнете влечуго там е същата, каквото и по всякакви други маршрути сред природата. До него също можете да достигнете с автомобил по черен път или с пешеходен преход. Тъй като панорамната поляна се извисява над водата, пейзажът е повече от внушителен. На това място се образува най-яркият завой на язовир Копринка, а водата е обградена от двете си страни с гъста борова гора. Любителите на водните спортове често практикуват гребане именно там. Ако предпочитате обаче само да наблюдавате, на поляната също има каменно огнище за пикник. В случай, че решите да посетите Змийското дере пролетно време, ще попаднете и на необятна гора с диви люляци, които разнасят уханието си в целия окръг.

Снимка: личен архив

Тополите

Ако някога сте виждали снимка на язовир Копринка, вероятно е била на знаковите му тополи, които сякаш плуват във водите му. До самите тях достъпът е труден и не е препоръчително да се рискува, но от близо можете да ги наблюдавате спокойно от плажната ивица на Копринския ръкав. Най-подходящото време за посещение е привечер. Залезът там е феноменален, защото слънцето пада, отразявайки златните си лъчи във водата. Често багрите са като от картина на Клод Моне. Мястото е предпочитано за туристи с палатки, тъй като над пясъка има гора, която се използва като къмпинг зона. До там се достига с автомобил по асфалтов път.

Снимка: личен архив

 Язовир Копринка е построен на 4 км от Казанлък в полите на величествения Балкан преди 67 години. Първото име, което му е дадено, е "Георги Димитров". По времето на социализма е смятан за особено постижение в строителството, а целта му е била да произвежда енергия и да снабдява с вода за напояване околните села. Заради изграждането му е бил потопен древният тракийски град Севтополис, макар да са били извършени археологически разкопки. Някои смятат, че когато водата е бистра, е възможно да бъдат зърнати останките от тракийското селище, а преди години се бе зародила и идея то да бъде извадено на повърхността по иновативен, но изключително скъп метод.