Посещението на библиотека за забавление може да не изглежда добра идея, ако единствените библиотеки, които някога сте виждали, са съвсем обикновените в квартала или в училище, но тези, които представяме, предлагат съвсем различно изживяване - те са шедьоври.
От зашеметяваща архитектура до иновативно изкуство - те са свидетелство за човешката изобретателност, а в някои случаи и за божествено вдъхновение и мистерии. Поне две от тях някога са били част от манастири. Въпреки че по света има десетки красиви библиотеки, които бихме могли да разгледаме, тези седем със сигурност оглавяват списъка.
Библиотеката на Страховския манастир в Прага
Посетителите могат да бъдат привлечени от разглеждането на няколкото хиляди тома, които съставляват колекцията на библиотеката на Страховския манастир в Прага, но основната атракция е над главите им. Библиотеката на манастира, възникнала през XII век, е със сложно изрисувани библейски сюжети, които ще ви главозамаят. Смятана за една от най-важните исторически библиотеки в Европа, тя е дом на повече от 300 000 книги. Сред колекцията има и такива, категоризирани като "in cunabulis", което означава, че са отпечатани след изобретяването на печатарската преса от Йоханес Гутенберг. Не по-малко безценни са и градините край Страховския манастир. Искрица от божественото вдъхновение в Рая все още съществува тук.
Библиотеката Handelingenkamer в Хага
Тя е известна още като Старата библиотека на холандския парламент. Handelingenkamer е увенчана със стъклен купол, който позволява на светлината да прониква през четирите етажа на сградата. Построена е в края на XIX в. и е известна не само с архитектурата си, но и с интериора си. В тази историческа библиотека богато орнаментирани балюстради и балкони от червено ковано желязо се вият около високи рафтове с книги, пълни с доклади от парламентарни дебати и законопроекти. Обърнете внимание на мотивите на дракони.
Библиотека Widener, Харвардски университет
Widener е водещата библиотека на Харвард. Този мраморен монолит е изпълнен със забележителни литературни колекции, които се простират на 91 км по рафтовете. Библиотеката е построена в памет на Хари Елкинс Уидънър, завършил Харвард през 1907 г., който преди да загине на борда на първото плаване на "Титаник" през 1912 г., е събрал 3300 книги, ръкописи и рисунки - много от тях първи издания на автори като Чарлз Дикенс и Робърт Луис Стивънсън.
Днес библиотеката Widener е известна като "тихата библиотека", с два основни етажа с напълно тихи учебни зали и пет етажа с подземни литературни ресурси. Дипломантите често проучват темите на разработките и изследванията си в библиотеката и след това се снимат триумфално на широките парадни стълби на Уидънър при завършването си.
Библиотека Joanina, Коимбра, Португалия
Построена между 1717 и 1728 г., Biblioteca Joanina е една от най-изящно декорираните в света. Макар че в нея се съхранява колекция от книги, публикувани през XVI-XVIII в., естетиката на библиотеката е огромна туристическа атракция заради декоративно позлатените рафтове от тъмно дърво и таваните от тромпе л`ойл - стил на рисуване, предназначен да "заблуди окото", за да възприеме плоските повърхности като триизмерни обекти. Библиотеката, която се намира в университета в Коимбра, съхранява колекция от 300 000 книги, много от които са отпечатани преди 1800 г.
Библиотека на абатство Адмонт, Австрия
Библиотеката на абатство Адмонт в Австрия, е най-голямата манастирска библиотека в света, и една от най-красивите. Основана през 1776 г., тя е част от най-стария все още действащ манастир в Австрия и разполага със зашеметяващ интериор в бяло и златно в бароков стил. Върху позлатените рафтове и колони в грандиозния двуетажен интериор на библиотеката извитите тавани са украсени със зашеметяващи фрески, нарисувани от Бартоломео Алтомонте - известен със създаването на мащабни фрески. Днес в библиотеката се съхраняват повече от 200 000 свещени текста.
Старата библиотека на Тринити Колидж в Дъблин
Със своите два етажа с арки от тъмно дърво и колекция от над 7 милиона тома, библиотеката в Тринити Колидж е не само една от най-старите в света, но и една от най-известните. Разположена в центъра на Дъблин, тъмните и свещени зали на Старата библиотека са създадени през 1712 г. Тя е основна атракция за туристите, много от които купуват билети месеци преди посещението си, за да видят Книгата от Келс - илюстрован пергаментен ръкопис на четирите евангелия, датиращ от четвърти век. Всеки ден пред публика се показва различна страница от книгата.
Библиотека Окото на Бинхай, Китай
За разлика от другите библиотеки в нашата класация, тази е почти нова. "Окото на Бинхай" е открита през 2017 г. и е описана от списание Time като "зикурат" с белите си вълнообразни рафтове за книги, обграждащи сферична аудитория. Сградата с площ от 33 700 квадратни метра е проектирана от холандската фирма MVRDV и може да побере 1,35 милиона книги. Построена само за три години, тя се превърна в туристическа атракция след завършването си.