По територията на цялата страна има стотици интересни исторически сбирки, а някои от тях определено будят любопитството си със своята нестандартна тематика. Ако не сте знаели, че у нас има музеи, посветени на млякото, фармацията и виното, то препоръчваме ви да ги посетите.

Музей на киселото мляко

Снимка: фейсбук страница на Музея на киселото мляко

Голямата гордост на село Студен извор, Трънско, е Музеят на киселото мляко, открит през 2007 година. В него е проследена цялата любопитна история на един от символите на България. Специално място в експозицията на музея е отделено на д-р Стамен Григоров - откривателят на бактерията "Бактериум Булгарикум", която предизвиква квасенето на млякото и специфичния му вкус. На първия му етаж е изложена експозиция с интересни предмети, използвани за приготвянето и съхранението на кисело мляко и млечни продукти в домашни условия. Сред тях са "рукатка" - гърне от глина с дръжка, което е служело за пренасяне на ръка, както и "бучка", в която се е биело масло. На втория етаж посетителите могат да се докоснат до предмети и макети, демонстриращи промишленото производство на киселото мляко стъпка по стъпка. Музеят е изграден точно в Студен извор, защото там е родното място на откривателя на киселото мляко. Д-р Стамен Григоров е известен учен, който е живял във Франция, по-късно и в Швейцария, където всъщност прави своето откритие.

Музей на магарето

Снимка: фейсбук страница на Музей на магарето

Единственият в България Музей на магарето се намира в Гурково. Открит е през 2013 г. и разполага с десетки експонати и снимки, онагледяващи ежедневието на българина в близкото минало, в което активен помощник в бита е именно магарето. Изложени са както уреди от селскостопанското ежедневие на българина, така и медали, спечелени по време на прочутото състезание с магарешки каручки, наречено още биорали, провеждано на много места в страната. Музеят е създаден по европроект, реализиран от общината, а идеята е на трима студенти от Гурково. Там можете да видите още всякакви атрибути, свързани с отглеждането на магаретата, като каруци, самари, дисаги, юзди, дикани и други любопитни предмети.

Музей на мастодонта

Община Ракитово

Плиоценският парк в село Дорково е открит на 19 септември 2013 г. и представлява палеонтологичен музей, събрал находки от плиоцена, открити в региона. Находището е най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място, което го прави и най-мащабното на Балканите. Експозицията пък е втората по значимост в цяла Европа.

Снимка: NasamNatam

Скулптурата на мастодонта заема централно място в музея. Тези животински екземпляри са били с височина около 4,5 - 5 метра и дължина не повече от 7 метра, с тегло до 10 тона. Самата скулптура е изработена в реален размер от стириопор, гипс и пластмаса. Плиоценският музей в село Дорково работи целогодишно и можете да го посетите когато пожелаете.

Музей на виното

Снимка: Община Плевен

България има вековни традиции във винарството, затова не е съвсем изненадващо, че у нас има музей, посветен на него. Той се намира насред пещера в красивия парк Кайлъка в Плевен. Именно там е Институтът по лозарство и винарство, затова Плевен е определен като своеобразен винарски център, наред с Мелник.

Снимка: Община Плевен

Музеят представя не само предмети, свързани с производството на напитката на боговете, но и 6000 разновидности на виното от цялата страна, които могат да бъдат опитани от посетителите. В избите му се съхраняват и 7000 отлежали между 30 и 90 години вина, които са с голяма стойност. Между март и ноември обаче музеят работи само по заявка, в останалите месеци е на пълен работен ден.

Снимка: Община Плевен

Подземен музей

Музей в мина - и такъв си имаме. Намира се в Перник, селище с хилядолетна история и град, известен като индустриално сърце на България. Подземният музей е изграден на мястото, където през 1891 г. е открит първият подземен рудник - "Старите рудници".

Снимка: БТА

Рудникът е работил до 1966 г. В началото на 80-те години на ХХ век група пернишки миньори посещават солната мина Величка в Полша, която представлява подземен музей. Така се ражда идеята в Перник също да има такъв. Музеят отваря врати през 1986 г. и до момента е единственият на Балканския полуостров и един от малкото в Европа. Посещението му е интересно изживяване, защото на туристите се предоставя специална екипировка за безопасност, включваща миньорска каска.

Музей на стъклото

Снимка: inhomglass.com

Музеят на стъклото се намира в град Белослав, на брега на Белославското езеро. Той принадлежи към фабриката за стъкло "Инхом", която е и първото предприятие за производство на стъкло в България, открито още през 1893 г. Белослав има дългогодишни традиции в производството и обработката на стъкло, а музеят се стреми да запази и доразвие традиционните методи, използвани в производството през годините. Там можете да наблюдавате демонстрация, по време на която се изработват ръчно духани изделия. Посетителите имат възможност да участват и сами в издухването на свое собствено изделие, което да вземат за спомен.

Снимка: inhomglass.com

Музей "Затвор"

Затвор, превърнат в музей, е една от многото атракции на Велико Търново. Строителство на зандана, където днес е експозицията, започва около средата на XIX в. През 1854 г. той вече се използва по предназначение.

Снимка: velikoturnovo.info

Сградата е изградена изцяло от камък, с дебелина на стените почти 1 метър. Постройката има един приземен и два горни етажа. Северно и западно от нея са разположени два вътрешни двора, оградени от високи зидове и спомагателни постройки.

Снимка: velikoturnovo.info

В единият е било извършвано оковаването на затворниците, а другият е бил предназначен за разходки. Днес е направена възстановка на интериора на три от килиите и карцера, функционирали по времето на борбите за национално освобождение. В помещението за мъчения са представени уредите, с които са извършвани инквизиции, както и описание на най-често прилаганите изтезания. Затворници там са били значими личности като Филип Тотю, Стефан Караджа, Васил Левски, Тодор Каблешков, Бачо Киро, Георги Измирлиев и други.

Снимка: velikoturnovo.info

Музей на ските и ски спорта

Снимка: фейсбук страница на Музей на ските и ски спорта

Музеят на ските и ски спорта в град Чепеларе, един от най-обичаните ни зимни курорти, е открит през 1998 година. Поводът е победата на чепеларката Екатерина Дафовска, която печели първия златен медал за България от зимна олимпиада, в дисциплината 15 километра биатлон. Тогава видният чепеларски общественик Димитър Райчев и група скиори ветерани решават, че е настъпил моментът да бъде отдадена необходимата почит на всички скиори, разнесли славата на Чепеларе в страната и извън нея.

Снимка: фейсбук страница на Музей на ските и ски спорта

Подпомогнати от Община Чепеларе и фабриката за ски, те създават кът, където всеки може да се запознае с развитието на ски спорта в града и с неговата богата история. Музеят е уреден в сградата на читалище "Родопска искра".Там посетителите могат да видят стари ски, обувки, награди, спортни принадлежности и любопитни факти от възникването на спортно дружество "Рожен", което е с история на повече от век.

Снимка: фейсбук страница на Музей на ските и ски спорта

Музей на фармацията

Снимка: visitplovdiv.com

Ако обичате да се разхождате из улиците на Стария Пловдив, отбийте се до старинната аптека "Хипократ", която е единственият Музей на фармацията в България. Там можете да проследите историята и развитието на медицината от времето на Възраждане до началото на XX век.

Снимка: visitplovdiv.com

Сред интересните експонати са рецепти и приспособления за приготвяне на лекарства от преди два века, когато илачите са били основно правени от билки. Музейната експозиция разказва още как са се провеждали лабораторни изследвания, представени са множество аптечни прибори и оборудване, произведени предимно във Виена и Берлин. Там се намира и автентичната "царска вазерия", в която са се приготвяли лекарства за царската фамилия. Оригиналният лекарственик на лечителя-светец Иван Рилски също е част от музейната сбирка.

Снимка: visitplovdiv.com