Пресечен от пасторални поля и осеян с красиви дървени хамбари, остров Сан Хуан - вторият по големина от островите Сан Хуан в северозападния щат Вашингтон - е тихо и спокойно място. Косатките са господарите на водите (тук е заснет филмът "Волният Уили"), а южният бряг на канадския остров Ванкувър блести на по-малко от седем мили на запад. Трудно е да се повярва, че в това изолирано кътче на САЩ през 1859 г. британците и американците едва не влизат във война заради... мъртво прасе.

Проблемът възниква в граничен спор. През 1846 г. Орегонският договор установява 49-ия паралел като официална граница между британските и американските територии в тихоокеанския северозапад, но прави изключение за остров Ванкувър, на който, въпреки че се спуска под 49-ия паралел, му е позволено да остане британски. Тази западна извивка на границата, според формулировката на договора, трябва да бъде демаркирана от "средата на канала, който разделя континента от остров Ванкувър". Но тъй като в Салишко море има десетки малки острови и няколко различни канала, никой не може да се съгласи кой от тях маркира истинската граница.

Пристанището Рош

Снимка: iStock by Getty Images

Заемайки регион, претендиран и от двете нации, остров Сан Хуан внезапно се оказва в епицентъра на сериозна дипломатическа криза.

Сега, историята на тази безпрецедентна повратна точка в отношенията на британците и американците се пази в Американския лагер, част от Национален исторически парк, посветен на така наречената "Война на прасетата".

Преди няколко седмици паркът отвори нов туристически център, в който става ясно как смъртта на един злощастен глиган едва не предизвиква международен конфликт.

Снимка: iStock by Getty Images

Остров Сан Хуан, освен всичко, има и добре развито земеделие. През 1853 г., управляваната от Великобритания компания Hudson's Bay Company основава фермата за овце Belle Vue с цел да стъпи в региона и да осуети конкурентните американски претенции в архипелага Сан Хуан. Когато бизнесът става печеливш, американците решават, че и те искат парче от пая и в рамките на пет години повече от дузина американски заселници отплавали от континента, за да поискат права за паша - искания, които британците смятат за незаконни.

Фарът Cattle Point се намира на югоизточния край на Сан Хуан

Снимка: iStock by Getty Images

Напрежението тлее под повърхността до 15 юни 1859 г., когато американски заселник на име Лаймън Кътлър застрелва прасе, което открива да търси храна в градината му. Съдбоносното животно-нарушител принадлежи на британците, които са толкова разгневени от инцидента, че заплашват да изгонят американските заселници.

Без страх, американците искат военна защита. Отговаряйки на искането, капитан Джордж Пикет (който по-късно се бие за Конфедерацията в Гражданската война в САЩ) е изпратен на острова, със 64 войници, близо до днешния американски лагер на 27 юли.

Британците не стоят безучастни и изпращат три военни кораба в района, а Пикет увеличава броят на войниците си до 450. Повишавайки допълнително залозите, британците започват да провеждат тренировки на живо на остров Сан Хуан, докато кораби, полеви оръдия и морски пехотинци се изправят един срещу друг в напрегната военна позиция.

Новият туристически център показва в карти, съхранени, както и новооткрити документи, траекторията на кризата от фаталната стрелба на Кътлър до ръба на конфликта.

Колко близо са били двете велики сили до война?

"Изключително близо. Губернаторът Джеймс Дъглас нарежда на Кралския флот да стреля по всички американци, които се вливат в армията на Джордж Пикет, разказва Сайръс Форман, рейнджър и гид в парка пред Би Би Си.

Когато новината за "Свинската война" достига до далечния Вашингтон през октомври 1859 г., президентът Джеймс Бюканън изпраща висши емисари на дългото пътуване на запад, за да се опитат да сложат край на спора. Пристигането им помага за смекчаване на напрежението и военните действия в крайна сметка са избегнати в полза на примирие.

"Двама мъже имат най-голяма заслуга за предотвратяването на войната, обяснява Форман. "Адмирал Ламбърт Бейнс, командир на силите на Кралския флот в Тихия океан, който отказва да участва във военни действия въпреки силния натиск от страна на губернатора Дъглас и законодателния орган на Британска Колумбия, и генерал Уинфийлд Скот, който пътува от Ню Йорк до Сан Хуан, където сключва споразумение за съвместна окупация, което позволява на двете страни да използват по приятелски начин остров Сан Хуан за 12 години, докато тече дипломатическият процес."

Английският лагер

Снимка: iStock by Getty Images

Съвместната окупация на остров Сан Хуан продължава от 1859 до 1872 г., през което време британски и американски войски мирно съжителстват в отделни лагери в двата края на острова. Отношенията между тях бързо преминават от ледени към сърдечни.

Английският лагер, се намира на северозападния бряг на острова. Сгушен до закътан залив и заобиколен от смесени гори, пейзажът е много различен от буйните равнини на американския лагер. От двете бази английският лагер се смята за по-луксозен. Офицерите били настанени в спретнати дървени къщи на хълм, с официална английска градина отдолу. Жилищата отдавна са изчезнали, но градината е останала, заедно с малко укрепление и бяла казармена сграда. Някога между двата лагера е минавал военен път, който в момента местен комитет по маршрутите се опитва да възроди.

Открит през юни 2022 г., новият посетителски център ясно описва дипломатическите капризи на спора, като същевременно преформулира неговия исторически контекст. Години наред популярните разкази за "Войната на прасетата" наблягат на британския и американския антагонизъм, но не успяват да признаят друга ключова част от историята - животът на местните жители на крайбрежието Салиш, които обитавали северозападната част на Тихия океан хиляди години преди пристигането на европейците.

Произволната граница, начертана през тяхната земя по време на кризата, прогонва местните племена и оказва огромно влияние върху тяхната култура и поминък.

В посетителския център сега има нови експонати, чрез които се отдава почит на богатството на култури на острова - подробен стенопис, изобразяващ сцени от живота по крайбрежието на Салиш, преди заселването, и великолепно местно кану, окачено на тавана.

След 1859 г. американците и британците се договарят повече от десетилетие, за да намерят задоволително решение на спора за границата. Решават, че предвид неразрешимостта на техните позиции трябва да имат обвързващ арбитраж, проведен от неутрален арбитър.

Германският кайзер Вилхелм е привлечен като рефер и поканен да избере между два различни морски канала като потенциална граница: протока Харо, предпочитан от американците, или пролива Росарио, предпочитан от британците. В крайна сметка той избрал протока Харо и през септември 1872 г. британските морски пехотинци напуснали, когато остров Сан Хуан и съседните му острови били мирно предадени на Съединените щати.

Косатките са господарите на водите край острова

Снимка: iStock by Getty Images

Освен историята на тази предотвратена война, Сан Хуан пази и други съкровища. Островите са предпочитани от всички онези, които ценят не само завладяващите легенди, но и хубавото вино и храна.

Паркът крие и необичайна храстова прерийна екосистема и е дом на единствената останала популация на изключително рядката пеперуда Island Marble.