Част от очарованието на столицата са нейните паркове, осигуряващи на жителите на София и нейните гости прекрасни условия за релакс, спорт и бягство от напрегнатото ежедневие. Сред най-посещаваните от тях са Южният, Западният и Северният парк. И, разбира се, най-големият парк в столицата - "Борисовата градина", разпрострял се на площ от над 3 300 дка. В по-облагородената му част животът кипи и в делник, и в празник, и през деня, и късно вечер.
Привечер паркът се изпълва с групички младежи, а понякога и с футболни фенове - тук на по-малко от 100 метра един от друг се намират Националният стадион "Васил Левски" и клубният стадион на ЦСКА - "Българска армия". Това не са единствените спортни съоръжения - има тенис кортове, въжен парк и др. В Борисовата градина се намира и една от най-популярните сред хлапетата на София детска площадка, организират се множество спортни и културни събития. Паркът има и по-необлагородена част, в която ще се почувствате като в истинска гора!
Природният оазис в центъра на София възниква през 1882 г., като разсадник (пепиниера), по онова време в покрайнините на града. По-късно, през 1895 г. е наречен "Княз Борисова градина" в чест на навършилия годинка син на княз Фердинанд - Борис. Първият градинар на парка е швейцарецът Даниел Неф. Той е човекът, изработил първия план на градината и засадил в него първите 10 000 дръвчета. Разсадникът се намирал на мястото на езерото "Ариана", пише БНР.
Част от вековните дървета могат да се видят в парка и днес. Любопитно е, че през 1892 г. в района на парка започва строителството на Астрономическа обсерватория на Софийския университет, която е завършена две години по-късно. Така, само 6 години след Освобождението си България се сдобива с една от първите обсерватории на Балканите, която в момента се ремонтира и реставрира.
Междувременно градината продължава да се развива и разширява. На мястото на някогашно мочурище Неф оформя езеро, наречено "Рибното", по-късно преименувано в "Езерото с лилиите". Нежните водни цветя, покриващи езерното огледало, ще изпълнят душата ви с романтика и страст от минали епохи, а сред зелените восъчни листа можете да видите и костенурки.
Някога, преди повече от век, този парк е бил любимо място и извор на вдъхновение на големия ни поет Пейо Яворов. За среднощните разходки на поета из Борисовата градина си спомня писателят-мемоарист Михаил Кремен в книгата "Романът на Яворов". "Яворов неведнъж ме бе водил нататък - уж до "рибките", а то винаги до края на градината..., дето обикаляхме с часове, залутани из тъмните пътеки между гъстите дървета. Мен ме беше страх, особено в облачно време, но той ме успокояваше: имал револвер", ни връща в атмосферата от началото на ХХ век Кремен.
През 1906 г., устройството на Борисовата градина е поверено в ръцете на елзасеца Йосиф Фрай. По негова идея е създаден Розариум, в който ежегодно се организирали цветарски изложби. Розариумът днес се намира непосредствено до стадион "Васил Левски". Представлява тихо и приятно място, където често ще видите хора, поседнали с книга в ръка сред благоуханните рози.
Из централните алеи на градината тук и там изникват паметници на български творци или борци за национална независимост, напомнящи за културни върхове и славни моменти от българската история.
Друго място, което не бива да пренебрегвате, е т. нар. "Езеро с водоплаващи птици". Тук би трябвало да видите най-разпространената в България патица - зеленоглавата. Но патиците са същества своенравни. Дори да не видите такива, мястото ще ви привлече със своята магия.
В парка се издига и 41-метров обелиск, останал от времето на соца (1956 г.) - "Братската могила", паметник на загинали антифашисти.
Със своите прохладни през лятото алеи, зелени, добре поддържани поляни, цветя и множество места за развлечение и спорт, Борисовата градина се слави като едно от най-притегателните места за отмора и активна почивка в столицата.