Тези дестинации са малко познати, но разкриват една различна Гърция - далеч по-интригуваща и още по-красива.
Загори, планината Пинд
Регионът Загори, в отдалечения северозапад на континентална Гърция, е доминиран от върховете на Пинд, където се намират безброй езера, едно от най-дълбоките дефилета в света и девствени реки. Районът е известен и с планинските си села, с прекрасни площади, калдъръмени търговски пътища и османски мостове. В Коница, в северната част на региона, се намира един от най-впечатляващите мостове, завършен през 1870 г.
Но най-добрата база е Папинго, на 45 минути път с кола навътре в планината, където можете да разгледате впечатляващата централна артерия на Загори - каньонът Викос - един от най-дълбоките в света - на места дълбочината му достига 1000 метра. Той се намира югозападно от Викос, между отвесни варовикови стени, които приютяват редица възстановяващи извори и басейни, идеални за скачане и гмуркане. Алтернативно, вълнуващо студените скални басейни Папинго се намират под високи скали на североизток. Можете да се настаните в покритите с бръшлян къщи Saxonis Houses (двойни стаи са на цена от 90 евро в Папинго). В ресторант Salvia се откриват прекрасни гледки и изискани ястия, вкоренени в местните традиции, включително апетитна баклава.
Южен Загори предлага още по-внушителна перспектива. От манастира Agia Paraskevi , се открива вълнуваща гледка към дефилето Викос. Близките Стъпала на Врадето са стръмно древно стълбище, издълбано в скалата - единственият път за влизане и излизане от Врадето до 70-те години на миналия век. В съседното Капесово менюто на Thoukididis е изпълнено със съставки, които са домашно отгледани или събрани от местните склонове. В къщата за гости Rokka (двойни стаи на цена от 70 евро) можете да посетите работилници за тъкане на стан, да разгледате фермата и да опитате домашно приготвена храна с плодове, зеленчуци, ядки и семена от околните земи. Истинската дива природа на Загори се крие в митичните Драколимни или драконови езера, наречени така в чест на драконите, които уж някога са бродили по местните върхове. Древни горски пътеки пресичат пейзаж от долини и заснежени скали - мечта за туристите. Заслонът Астрака, до който може да се стигне по маршрут от Папинго, представлява селски, но удобен базов лагер, разположен на 1950 м между върховете Астрака и Тимфи. Неговите 51 легла (18 евро на вечер) са на разположение от май до октомври. Драконовото езеро Тимфи може да се види най-добре при изгрев слънце, бъдете бдителни за кафяви мечки и скални орли.
Итака, Йонийски острови
Итака е по-малкият и по-слабо посещаван "сестрински" остров на Кефалония, разположен на около една миля източно от него. По същество това са две островчета, свързани с отвесния провлак Аетос, и представляват изненадващо пищен зелен оазис с широки гледки и тайни заливчета. Това е и домът, в който Омировият Одисей се завръща след 20 години, а историята му включва управлението на Рим, Византийската империя, Венеция, французите и британците - така че е богат на трогателни исторически реликви.
Плажът Афалес е перлата в северната корона на Итака. До девствените му пясъци под белите скали може да се стигне с лодка - незабравимо място при залез или див къмпинг. На около 6 км на юг, близо до пристанището Киони, вила Votsalo (за четирима, цена 142 евро на вечер, минимум три нощувки) има невероятна гледка към морето от четирите тераси.
В близост до Миртия се намира един от най-добрите ресторанти на северна Итака, на една разходка от мястото, за което се смята, че са руините на двореца на Одисей. Той предлага съвременни интерпретации на традиционни островни ястия с домашни съставки и с великолепен изглед към морето. В южната част на Итака малкият пристанищен град Вати е идеална база за разглеждане. Оттук крайбрежната пътека води до параклиса "Свети Андрей", посрещащ морския трафик на пристанището. На юг от града се намира пещерата Ризес. Някои казват, че тук Евмей, свинарят на Одисей, несъзнателно е дал подслон на своя преоблечен цар. Има и много пясъчни плажове, от които можете да избирате. Плажът Гидаки е може би най-добрият - до него се стига по красива крайбрежна пътека. Малката къща Filiatro (65 евро на вечер за двойна стая ) е очарователен аванпост. Построена е на склона на хълм от рециклирани материали.
Евия
Вторият по големина гръцки остров се намира само на час път с кола от Атина, но неговото крайбрежие, красиви възвишения, зелени ждрела и водопади с изворна вода са малко познати на туристите.
Планината Дирфи доминира на север, а в подножието й се намира дефилето Нилеас, което гъмжи от диви животни и фауна, а близкият водопад Дримонас е впечатляваща гледка. Семейната винарна Vriniotis е най-доброто място сред винарските изби на Евия. А Lavender Farm Cottage (за шестима, от 160 евро на вечер) е обрасла с бръшлян, пастелно-розова къща с богата градина. От вилата се открива гледка към басейна и морето, а всяка сутрин домакините предлагат пресни яйца.
Плажовете в Централна Евия са една от най-добре пазените тайни в Гърция, особено в района на Кими. Дамианос е популярен сред нудистите и къмпингуващите. Плажът Thapsa носи усещането за Шангри-ла, прекрасни залези и е осеян със скалисти кътчета за къмпингуващи. За по-голяма група от хора, които не са на къмпинг, Seta River House (16 места, от 240 евро на вечер) е приказно жилище в местност с ели и черешови дръвчета. В пивоварната Septem се предлага крафт бира, а в ресторант Marditsa, разположен на хълм над плажа Limnionas, се използват домашни съставки, за да се приготви бургер от овнешко месо - един от най-добрите в света според Guardian.
Южна Евия е осеяна с мистериозни къщи на дракони - древни сгради на върха на хълма с уникални покриви, чието предназначение и произход са неизвестни. Направени са от варовикови плочи и са толкова впечатляващи, че се твърди, че са построени от дракони. Върхът на планината Очи претендира, че е най-хубавият на острова, въпреки че драконовите къщи в Стира, разположени по-долу, са по-достъпни и по-впечатляващи. Наблизо се намира замъкът Армена, разрушена крепост, от която се открива прекрасна гледка към острова и континенталната част, а ждрелото Димосари, северно от планината Очи, предлага възможност за разходки сред изумителна дива природа.
В далечния югоизток, Архамполи е може би най-хубавият плаж на Евия - той се разгръща под отвесни скали, до които води дива крайбрежна пътека, и заслужава да му отделите цял ден. На един час път с кола, на хълм над Каристос на южното крайбрежие, в O Platanos Karystinakis се предлагат превъзходни домашни сирена и деликатеси.
Мани, Пелопонес
Най-южният край на континентална Гърция, полуостров Мани, се намира между Лаконския и Месенския залив, южно от Пелопонес. Маниотите са потомци на спартанците и са последните гърци, приели християнството. Районът запазва известна автономия през дългата история на окупация на Гърция. Доминирана от планината Таигетос и стотици укрепени села, Мани остава недостъпна за повечето посетители до построяването на пътища през втората половина на 20 век и до днес пътуването тук е трудно, но пък гарантира вълнуващо изживяване. Северозападното крайбрежие е поредица от "скъпоценни камъни" с център Кардамили. Още по на юг, в скалите Катафиги, древна речна пещера е оформила мраморно-варовикови образувания във фантастични форми, създавайки уникален амфитеатър за слънчеви бани, скачане от скали и плуване. Промъкването и пълзенето през първите 100 метра от хлъзгавите й тъмни коридори е вълнуващо, макар и обитавано от хиляди (безобидни) паяци. Препоръчват се подходящо облекло и фенерче.
Diane"s Yurt (70 евро на вечер за двойна стая) е разположена в терасовидна градина с маслинови дървета над морето, Бившият дом на Патрик и Джоан Лий Фермор също се предлага от юни до септември като ваканционно жилище с 10 места (на изумителната цена от 5 406 евро на вечер). Но тези с по-скромен бюджет все пак могат да посетят музея, посветен на писателя-пътешественик, чиято книга "Мани" е поетична ода за историята и културата на региона. Двата забележителни ресторанта в Кардамили - сенчестата горичка и бугенвилеята в Elies или малко по-изтънченият Lela's Taverna са не по-малко забележителни.
Руините на замъка Тигани и неговите византийски останки се намират на самотен, див полуостров, а наблизо църквата Одигитрия, също византийска, е една от най-естетичните и аскетични църкви в Гърция, построена на стръмен склон, спускащ се към морето. И двете са зашеметяващи по залез слънце. Близо до село Коита, хотел Città dei Nicliani се намира в обявен за древен паметник - османска кула, построена през 1750 г., и предлага двойни стаи с каменни стени на цени от 129 евро със закуска и нощувка.
Пак на юг, на полуостров Тигани, плажът Вати е в дълбок залив между разцъфтели хълмове, а в края на прашния път се намира фарът Тенаро. Легендата разказва, че на този нос се крие входът към Хадес.
Милос, Циклади
Вторият по значимост вулканичен остров в Гърция след лъскавия Санторини, Милос е два пъти по-малко оживен и два пъти по-красив. Той е осеян с разноцветни скали, невероятни лагуни и романтични рибарски селища. Повечето добри места за хранене и настаняване се намират между северните пристанища Адамантас и Полоня. Kostantakis, единствената винарна на острова, се възползва от вулканичната почва, а ресторант O! Hamos!, югоизточно от Адамантас, приготвя всичко с домашни продукти. Ако семейство Псата не може да ги отгледа или произведе в своята ферма, те нямат право да присъстват в ресторанта им.
Северното крайбрежие на Милос има чудноват чар с множеството си цветни, традиционни, рибарски къщички. Мандракия е красива като от пощенска картичка, с поклащащи се лодки и едни от най-добрите морски дарове на острова в крайбрежния ресторант Medusa. В къщата Fisherman's Syrma House (нощувка в двойна стая от 139 евро на вечер), западно от Полоня, морето е под прозореца ви.
Задължително трябва да посетите плажа Саракинико - изпъстрен със стари тунели, кътчета за скачане и дори потънал кораб. Пещерите Папафрагас предлагат подобно преживяване - арки, пещери и басейни, изваяни от бялата скала. А базалтовите колони на островчетата Гларонисия, достъпни с лодка, са необикновени.
Южен Милос има богата история на добив на минерали. На плажа Тиорихия сградите, шахтите и ръждясалите машини на изоставена сярна мина се простират по склона на хълма. По-нататък на запад до малкия златист килим на плажа Циградо и неговите скали, покрити с пещери, се стига по дървена стълба. Дюните на близкия плаж Геракас могат да се посетят с лодка. Западен Милос е до голяма степен необитаем, защитен обект от Натура 2000, с някои от най-запомнящите се места за плуване в Гърция. Блестящите морски пещери в Клефтико, в югозападната част, са незабравими, а според легендата в една от пещерите се крие пиратско съкровище. Не пропускайте таверната Embourios.