Заемаща широка седловина, високо над могъщата река Пандж, тази поляна се смята за древна арена за централноазиатския спорт бузкаши, при който играчите яздят коне и се опитват да вкарат гол с труп на коза. Спортната арена била център на някогашно селище, политическа и религиозна столица, обитавана в продължение на векове, но след това изгубена за историята.

Днес целият комплекс от 15 хектара е най-важният археологически обект в Таджикистан. Това е основен приоритет на националните усилия за възкресяване на ясно изразената таджикска идентичност от фрагментираната история на страната и потенциален магнит за пътешествениците, които вече са привлечени от легендарния път, виещ се покрай долината Пандж - магистралата Памир, пише списание National Geographic.

Преоткриването му поражда сравнения с Мачу Пикчу по отношение на историческата значимост. Археолозите са го нарекли Кала-и Кукхна (Kala-i Kukhna) или Карон - крепостта, "разположена на височина".

През 2012 г. Юсуфшо Якубов, главен археолог в Националната академия на науките на Таджикистан, е извикан в област Дарвоз, за да проучи могила от развалини над малкото село Рузват, в западната част на Памир. От векове кръстопът на търговия, Таджикистан е осеян с отдавна изоставени цитадели и кервансараи, построени по време на разцвета на Пътя на коприната.

Снимка: iStock by Getty Images

Но Якубов, учен ветеран, сега на 87 години, веднага си помислил, че са се натъкнали на нещо необикновено.

Когато екипът му отива да работи по могилата, изследователите започват да разкриват непокътната сграда, около 1,85 квадратни метра, чиито стени от кални тухли са покрити с купол. По-внимателно вглеждане кара Якубов да заключи, че това е "храм на огъня", който някога е приютявал вечен пламък, реликва от зороастрийската религия, разпространила се от Персия, съвременен Иран, с възхода на Ахеменидската империя през VI век пр.н.е.

Скоро идват и други открития. Околните хълмове са осеяни с архаични мавзолеи. Разкопките на предполагаем воден храм и обсерватория, заедно с останките от значителна отбранителна стена, подсилват предположението на Якубов, че Карон може да е бил място със специален церемониален статут. Доказателствата за винопроизводството и обработката на злато говорят за някога процъфтяваща икономика. Монети, открити в близост до храма на огъня, датират от II век.

Карон се намира в западния край на Горноадакшанската автономна област (GBAO), обширна провинция, доминирана от Памир, където разпръснатото население често е в противоречие с правителството в Душанбе. Ето защо разкриването на историята на Карон има значение не само като крайъгълен камък в историята на Таджикистан, но и като емблема на изграждането на нация - част от списъка с "патриотични проекти" на страната.

Въпреки цялото си историческо значение обаче, датирането на Карон остава обект на предположения. "Съгласно размера на мястото той може да е бил средно голям град", казва Павел Лурже , ръководител на Централноазиатските изследвания в Ермитажа в Санкт Петербург, Русия, който работи заедно с Якубов в продължение на три сезона. "Подобни селища са изключително редки в планините на Централна Азия, където дори и днес животът е основно селски. Карон е истинска енигма.

Лурже смята, че Карон запада през Средновековието. Оскъдните литературни източници предполагат, че последното население на селището се е преместило в долината Пандж в началото на XVII век, вероятно подтикнато от пресъхването на местните планински извори. Зороастризмът отдавна е изместен от исляма като доминираща религия в региона, въпреки че не е ясно точно какво е мотивирало укриването на огнения храм.

Снимка: iStock by Getty Images

Това, което изглежда ясно е, че последната глава от дългия период на забрава идва със съветската епоха, която изисква изтриването на местната култура в услуга на революционния комунизъм. Скоро след като Таджикистан е присъединен към СССР, през 1929 г., съветските инженери започват изграждането на M41, грандиозния път, който пресича високите плата на Мургаб към търговския център на Ош, в Киргизстан, известен като магистрала Памир.

Днес най-близкото голямо селище до Карон, Калай Кхумб - главен град на област Дарвоз в Таджикистан на границата с Афганистан, е отправна точка за шофьори на камиони на дълги разстояния и все по-голям брой чуждестранни пътници, които шофират и карат велосипеди тук. Семплият ресторант в центъра на града, с балкон, стърчащ над буйната река Обихумбоб, е винаги пълен.

Каквито и пътеки на мулета да са пресичали някога проходите, са забравени преди поколения. Но докато се изкачвате по южния склон, можете да оцените стратегическото значение на мястото и мащаба на селището, което някога е процъфтявало тук. Неговите руини включват най-добре запазения комплекс в Карон, за който се смята, че е царската цитадела.

Снимка: iStock by Getty Images

Поглеждайки назад към прохода, игрището за бузкаши е обградено от стесняващи се ливади. Тънки ивици разслояват западния хълм - доказателство, според Якубов, за някогашните трибуни на стадиона, които биха могли да поберат 10 000 зрители. За да напълните арената днес, ще трябва да събирате хора от километри разстояние във всички посоки.

Въпреки несигурността около историята му, представителите на туристическия бранш в Таджикистан се надяват един ден той да послужи като опорна точка за развитието на културен туризъм. През 2015 г. в Калай Кхумб отвори врати модерният луксозен хотел Karon Palace. В етап на планиране е малък музей, предназначен да съхранява богатството от монети, керамика и други артефакти, открити от екипът на Якубов. Междувременно огромни части от обекта все още не са разкопани.

"Може да няма величието на Самарканд", казва Якубов, имайки предвид града на Пътя на коприната в Узбекистан, известен с ислямската си архитектура, "но това е също толкова важно за историята на Централна Азия."

Важно е да знаете

Как да стигнете дотам: Пътуващите се нуждаят от разрешение, за да посетят GBAO, което обикновено може да бъде получено предварително чрез вашия туроператор или местно посолство.

Калай Кхумб се намира на около 370 км от Душанбе. Автобуси и споделени таксита тръгват от автогара "Бадахшан", като пътят по шосе отнема около 12 часа.

Туроператори: Препоръчаните туристически агенции, опериращи в региона на Памир, включват Orom Travel и Paramount Journey в Таджикистан, и Silk Road Adventures във Великобритания.

Къде да отседнете: Karon Palace е модерен, комфортен хотел в центъра на Калай Кхумб. По-достъпен вариант са многобройните квартири, обозначени на главния път.

Какво да правите: За повечето пътешественици Калай Кхумб е спирка по пътя към Хорог (градът е административен център на GBAO) и централните долини на Памир. Таджикският национален парк е единственият обект на световното наследство на ЮНЕСКО в страната. Състоящ се от 25 900 квадратни километра в Памир, това е грандиозен регион от равни пустинни плата и заснежени върхове, издигащи се над 7 000 м височина и мека за практикуващите трекинг и катерачите.

Крепостта Карон е един от редицата културни обекти в региона на Памир, включително термалните извори Гарм Чашма (Garm-Chashma) и грандиозната крепост Ямчун (Yamchun Fort), намираща се високо над историческата област, известна като Вахански коридор.

крепост Ямчун

Снимка: iStock by Getty Images