Турският град Ескишехир може да се похвали с много и интересни музеи. В града с население около 800 000 души функционират общо 21 музея - Археологически музей, Музей на карикатурите, Музей на стъклото, Музей на авиацията и др., които се посещават от хиляди туристи от страната и от чужбина.

Археологическият музей Ети Ескишехир е първият в Турция, който е основан с подкрепата на частния бизнес. Експонатите са с висока стойност, понеже се отнасят към историята на този край отпреди 7500 години. Може би е отпратка към името на града, което означава Стар град.

Сред най-посещаваните е Музеят на восъчните фигури, турски вариант на прочутия лондонски музей "Мадам Тюсо". Ескишехирският музей е открит през 2013 година и е първият по рода си в Турция. Истанбулският Музей на восъчните фигури бе открит доста след него.

Около 5 млн. души досега са посетили музея на восъчните статуи в Ескишехир, казва уредничката му Нурджан Джаналп.

По думите й той е най-посещаваният обект в града. Включен е в посещенията на туристическите групи от чужбина, между които и групи от България. Колекцията включва 5 различни категории, подредени в 5 различни салона. Посетителите се запознават с восъчните статуи на личности от национално-освободителната борба на турския народ преди 100 години, а също и с османските султани.

Специална композиция, наречена "Републиката", е посветена на Мустафа Кемал Ататюрк - основателя на съвременната турска република.

Изложени са восъчни статуи на известни писатели, актьори, хора на изкуството, композитори, журналисти от Турция и от света. Специална инсталация поддържа оптимална температура, а на всеки шест месеца се подновява макиажът на фигурите.

Идеята и заслугата за музея е на дългогодишния кмет на града Йълмаз Бююкершен. На пръв поглед може да се стори странна комбинация- кмет и музей. Истината е, че Бююкершен е един от най-известните скулптори в съвременна Турция. Така управленческите възможности получават развитие и в изкуството. Като творец самият той е автор на много от восъчните фигури, а също и на статуи, които изобилстват в този град.

Кметът Йълмаз Бююкершен е с преселническо потекло от България по майчина линия. Вероятно затова често го търсят и той се отзовава с готовност за подкрепа на хората от Асоциацията за култура и сътрудничество Балкани Румелия Ескишехир- ЕРБАЛДЕР.

В града има компактна общност от преселници и техни потомци от Балканите, главно от България, заселили се по тези краища от времето на Балканските войни.

"Асоциацията е първата неправителствена организация в града на местната общност от преселници и на техни потомци. Мнозина, второ и трето поколение, са родени тук, но поддържат връзката с България, притежават и българско гражданство, обясни председателката Незиха Билен, инициатор за създаването на й.

Тя самата е родом от България, по професия е учителка. Семейството й се изселва принудително през трагичното лято на 1989 г.

"Задача на нашата на Асоциация е да съдейства за сближаването на преселниците от различни поколения, които живеят в града, за укрепване на връзките с България. Ние сме като мост, който свързва България и Турция. Eдна от формите в нашата дейност са курсовете по български език, които набират популярност. През октомври предстои да открием новата учебна година", допълни г-жа Билен.

Тези дни се подготвят за българските предсрочни избори на 2 октомври, за които в Ескишехир ще бъдат разкрити 3 секции.

Освен музеите, сред забележителностите на Ескишехир са водните канали, по които може да се разходите с гондоли (наричат града турската Венеция), паркът със замъка в стил Дисниленд, многобройните улични статуи, реставрираният старинен квартал Одунпазаръ (дървеният пазар), многобройните работилници за изработка на бижута от добиващия се тук люлеташъ (вид бял минерал-сепиолит).

И не на последно място сигурно ще ви впечатлят гостоприемството и любезността на местните хора, характерни за преселниците с корени от България и Балканите.