В наши дни Джеда прилича на много други модерни градове - оживени търговски центрове, пълни със световноизвестни луксозни марки, процъфтяваща кулинарна култура и прекрасни алеи на брега на морето, където семействата обичат да прекарват време през уикендите.
Но туптящото сърце на този град, Ал-Балад, е на повече от хиляда години и е безупречно запазено като напомняне за историята на Саудитска Арабия и ролята на Джеда като ключова входна врата за поклонниците и пътешественците, пише CNN Travel.
"Саудитска Арабия е една от най-интересните страни в света. Това е страна на Изтока и Запада. Това е страна, която е свързана и с Африка. Виждате това в Балад", казва Шон Фоли, професор по история на Близкия изток и исляма в Държавния университет на Тенеси.
Векове преди появата на сайтовете за онлайн резервации на пътувания и автобусите, пълни с туристи със селфи стикове, вторият по големина град в Саудитска Арабия е бил истински туристически център.
От града до града
Една от най-забележителните особености на сградите в Ал-Балад, което на арабски означава просто "градът", е формата на сложна дървена решетка, известна като rawasheen.
Тези дървени покрития за прозорци и балкони не са били популярни само по естетически причини - въпреки че много от тях са красиви, със сложни мотиви на кръгове, полумесеци или звезди и често боядисани в сини или зелени нюанси. Просто са били практично решение за живота в пустинята. Rawasheen предпазват от силното обедно слънце, а решетките позволяват на вятъра да преминава през тях и да охлажда вътрешното пространство.
Освен че са красиви, rawasheen - често изработени с фини материали, които не са местни - са пример за динамичната култура на Джеда.
"Това, което е направило Джеда много богата, е търговията през Червено море до Египет, който е бил много голям пазар", обяснява Джеймс Пари, автор на книгата "Джеда Ал Балад". Търговците на Джеда са били като брокери, станали са изключително богати и са построили великолепни къщи, обзаведени със скъпи материали, като тиково дърво и махагон внесени от Южна Азия, Индия, а също и от Източна Африка."
За дълъг период от време градът е заобиколен от стени. С преместването на все повече и повече хора в Джеда пространството бързо се превръща в проблем. Едно от решенията било да се строят вертикални сгради, появили се къщите на осем или девет етажа.
Една от най-старите и известни къщи, принадлежала някога на семейство Насиф, а сега собственост на саудитското правителство и превърната в музей, е не просто висока - вътрешното ѝ стълбище е достатъчно широко, за да може да премине камила. Камилите често били използвани да пренасят вода до най-горните етажи.
Тогава, през VII в., се появява и причината сградите да се разделят на няколко жилища или стаи - туристите. Халифът Утман ибн Аффан постановил, че Джеда ще бъде официалното пристанище за тези, които извършват поклонение до Мека, най-святото място в исляма, или вторият по святост град - Медина.
Пиршество за сетивата
В бившия дом на семейство Наси е разположен музей, наречен Баит (на арабски "къща") Насиф. Това е любимо място за снимки благодарение на голямото дърво, което расте пред - и отчасти през - сградата.
В квартала има и други забележителни сгради, които също трябва да бъдат включени в списъка на пътешествениците, а именно Shafi"i Masjid, най-старата джамия в Джеда, която датира от XIII в., и Bab Makkah , или портата на Мека, която е един от малкото останали участъци от стените на древния град. Но може би най-хубавото нещо, което може да се направи в Ал-Балад, е най-простото - разходете се из дебрите на тесните улички. Идеалното време за посещение е сутрин и в късния следобед.
Ако имате нужда от почивка, посетете някое от многобройните кафенета в квартала. В кафене Medd Café & Roastery, с безупречен под и ярки приказни светлини, чаят се сервира в чаши местно производство. Посетете художествената галерия и артистичните ателиета Bait Alhodaif, които лесно се забелязват с ръчно изрисуваните арабски букви в червено, синьо и черно на фасадата и синята врата, вдъхновена от дизайна на rawasheen.
Новият живот на Балад
Много местни жители отдават заслуженото на Мохамед Саид Фарси, който е бил кмет на Джеда в периода 1972-1986 г., за запазването на Ал-Балад. По времето, когато той е избран за кмет, старият квартал вече не е блестящото бижу, което е бил през миналите векове.
Къщите са занемарени и изоставени. Сградите били опасни, а в много от тях нямало електричество и течаща вода. Местните семейства предпочели да се преместят в модерни квартали с климатици и паркинги. През един период на XX в. много големи текстилни предприятия заемат сгради в Ал-Балад. Някои от тях инсталират огромни промишлени шевни машини, които освен че вдигат неописуем шум ден, рушат и без това деликатните стени, което задълбочава структурните проблеми. Фарси бил страстен колекционер на западно изкуство, но дарява значителни суми, за да бъдат запазени сградите в Ал Балад .
През 2014 г. районът Ал Балад е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство като "Историческа Джеда, вратата към Мека". В наши дни в някои от по-добре запазените сгради на приземните етажи има магазини и кафенета. Собствениците вече може да имат смартфони и часовници на Apple, но по тесните улички все още има продавачи на килими и магазини за подправки.