С бързото навлизане на изкуствения интелект във всички сфери на живота, все повече съществуването ни започва да прилича на сбъднал се научнофантастичен роман.

Мнозина нямат търпение да използват удобството и бързината на AI инструментите за всичко възможно, дори и за екскурзиите си. Според скорошно проучване на "Сейнсбърис Банк", един на всеки десетима британци вече е използвал изкуствен интелект за планиране на пътуването си, а един на всеки петима вероятно ще го използва и в бъдеще.

Кои AI инструменти могат да се използват за планиране на пътуване

Освен стандартните AI инструменти като ChatGPT, Copilot на Microsoft и Gemini на Google, вече съществуват и специални сайтове, в които изкуствен интелект се използва само за планиране на туристически маршрути и почивки като "Trip Planner" и "Just Ask Layla".

От тази година туристическият гигант "Expedia" също включи AI асистент, който да помага на американските му клиенти да направят избор сред хилядите възможности за дестинации.

Снимка: iStock by Getty Images

История с щастлив край

Когато Джейсън Браун планира почивката си до Амстердам и Ирландия през лятото, той не използва услугите на туристическа агенция, нито се допитва до Google. Вместо това се обръща към приложението с изкуствен интелект ChatGPT. Историята на Браун, разказана от Би Би Си, показва, че изкуственият интелект може да е от помощ при планирането на ваканция, но информацията няма как да е напълно изчерпателна. 

"Преди винаги съм използвал [туристически] сайтове като TripAdvisor, но осъзнах, че цялото знание е под носа ми [с AI] и го получавам за 15 секунди", разказва Браун пред Би Би Си. Той описва опита си като "фантастичен". Мъжът и семейството му се наслаждават на голф маршрут в Дъблин, 4-дневна обиколка из Ирландия и няколко дни из най-известните забележителности на Амстердам. Препоръчаният от ChatGPT план за пътуване е разделен на сутрешни, обедни и вечерни занимания. Освен него, Браун използва и препоръки от местни и съвети от свои бивши съученици, но признава, че създаденият от AI скелет на пътуването, е бил "перфектен".

Снимка: IStock

Проблеми и недостатъци

Не всички са имали късметът на Браун. Цитираното проучване на "Сейнсбърис Банк" установява, че изкуственият интелект има да извърви още доста път, докато успее да поеме изцяло и безпогрешно организацията на почивката. От тези, които са използвали AI за пътуването си, 38% споделят, че са получили твърде общи отговори. 37% са забелязали, че има лиспваща информация, а 30% са получили грешна информация.

Причината е, че изкуственият интелект може да генерира маршрут и препоръки за конкретен човек единствено на база на информацията, от която е трениран. Ако тя е остаряла, невярна или едностранчива, отговорите също са такива.

Макар да се стараят да поддържат актуална база данни, дори за специализираните AI сайтове за пътуване най-голямото предизвикателство е точността на информацията.

"Имаме вътрешни инструменти. Цялото съдържание минава през процес на верификация в две стъпки. Едната е по-автоматизирана, а при другата има и ръчен процес, по време на който екипи преглеждат съдържанието и правят проучване", разказва Сардар Али от базирания в Берлин инструмент за планиране на екскурзии с AI "Just Ask Layla". Дори и така грешките не са изключени. "Например, веднъж спомена за Айфелова кула в Пекин, може би е била отбелязана грешно. Но става все по-добър и по-добър с всеки изминал ден", разказва още Али.

Снимка: iStock by Getty Images

История с не толкова щастлив край

Писателката Ребека Кроу също споделя, че често използва AI инструменти, за да планира пътуванията си, но подхожда с внимание към информацията след няколко неуспешни опита. Предложеният от ChatGPT маршрут в Италия, който тя е проучвала, е бил нелогичен.

"Опита се да ни прати в Милано сутринта и в Беладжио следобед, което с разписанията на влаковете и фериботите би било непостижимо. После на следващия ден ни прати отново в Милано. Ако бяхме последвали този маршрут, щяхме да сме прекарали повече време в пътуване, отколкото за каквото и да било друго".

Когато търси информация като например разписания на фериботи в края на туристическия сезон, "изкуственията интелект не изглежда да е достатъчно точен и актуален. Същото се отнася за работното време на музеите през различните месеци от годината".

Вместо да се доверяват изцяло на AI, Ребека съветва хората да го ползват като рамка, място за вдъхновение, от което да получат обща представа за нещата, които могат да се правят в някой град. "Чудесна отправна точка е, но изисква толкова много проверяване на фактите, че в крайна сметка на ти спестява кой знае колко време", споделя още Ребека.