Според ново проучване 5 от 10 туристи, ползващи пакетни почивки, ще променят пътуването си тази година, тъй като кризата свива бюджетите не само за зимна ваканция. 45 процента от любителите на зимните спортове смятат да отложат за неопределено време почивката си.

От друга страна туроператорите очакват по-силен сезон и откриват нова тенденция - избор на различни от обичайните, но бюджетни дестинации.

Снежните спортове със сигурност не са евтино хоби. Пропуски за лифтове, наем на оборудване, транспорт, уроци - разходите за почивка на пистите могат бързо да се натрупат, дори преди да сте стигнали до ресторанта или бара.

Ски почивките вероятно ще бъдат още по-скъпи тази година, тъй като зимните курорти повишават цените, за да се справят с нарастващите на електроенергията и газа. Но зимната ваканция е възможна, без да се разделите със спестяванията си.

Боровец - най-старият планински курорт в България

Приютен сред вековните борови гори на Рила, на 1300 метра надморска височина, Боровец посреща любители на зимните спортове и планината още от края на 19 век. Повечето от 29 -те писти са широки и открити, така че са най-подходящи за начинаещи и средно напреднали скиори. Сезонът продължава от декември до април. Боровец предлага многобройни възможности за настаняване - от луксозни хотели до уютни хижи. Заведенията са не по-малко и от всякакъв тип. Средна цена за еднодневна ски карта е 75 лева, 370 лева за шест дни - цените са за сезон 2021-2022 г., актуализираните все още не са оповестени, но не се очакват да бъдат твърде различни.

Вогел, Словения - за най-доброто каране извън пистите

Планинските курорт Вогел предлага прекрасна гледка към красивото езеро Бохин в националния парк Триглав. Разполага само с 16 км ски писти, но предлага многобройни възможности за изследване на извънпистови маршрути. С височина до 1800 м той е един от най-високите курорти в страната и обикновено гарантира добър сняг до април. Дневната ски карта струва 35 евро, а шестдневна карта излиза 153 евро.

Снимка: iStock by Getty Images

Грандвалира, Андора - зимно приключение в Пиренеите

Разположена между Испания и Франция, Андора е малка страна, но въпреки това тя може да се похвали с три ски курорта. Най-големият от тях е Грандвалира, който предлага 210 км писти за скиори с всякакви умения. Страната има един от най-ниските данъци върху алкохола в Европа, така че напитката след ски не би трябвало да наруши прекалено бюджета ви - цената на бирата например е 2 евро. Дневна ски карта струва 58 евро, а шестдневна - 310 евро.

Яхорина, Босна и Херцеговина - за професионалисти

Ако искате да карате ски като спортист, посетете Яхорина. Курортът е домакин на състезанията по ски алпийски дисциплини за жени на Зимните олимпийски игри в Сараево през 1984 г. Затворен е през 90-те години на миналия век, тъй като регионът е погълнат от конфликт, но след края на войната непрестанно се подобрява. Само през миналия сезон са построени три нови лифта. Дневна ски карта струва 36 евро, а седмична - 166 евро.

Пояна Брашов, Румъния - Трансилванска приказка

Най-популярният ски курорт в Румъния е разположен дълбоко в сърцето на Карпатите в Трансилвания, заобиколен от гъсти иглолистни гори и високи върхове. Ако се уморите от карането на ски по пистите от 24,5 км, разгледайте близкия замък Бран - готическата крепост, вдъхновила "Дракула" на Брам Стокър. Дневната ски карта струва 30 евро, а седмичната - 130 евро.

Ясна, Словакия - за търсачите на адреналин

Най-големият курорт в Словакия разполага с 50 км писти. Но истинската привлекателност е в маршрутите за извънпистово каране, които преминават от двете страни на планината Чопок - има по нещо за всеки търсач на адреналин. Той е малко по-скъп от другите курорти в тази класация, но е предпочитан от професионалистите. Ясна дори е бил домакин на квалификации за състезанията по фрирайд. Дневна ски карта струва 49 евро и 59 в пиковия сезон, шестдневна карта струва 265 евро и 319 евро в разгара на сезона.

Снимка: iStock by Getty Images