Само преди броени дни Хърватия влезе в еврозоната, а най-малкият град в света - Хум, пък избра да отбележи не това събитие, а своята значимост в световната история с най-малката монета в света. Диаметърът на златната монета е 1,99 милиметра и тежи 0,05 грама.

Най-малката монета е част от златен нумизматичен комплект заедно със златна монета от една унция с мотива на Вишнянската обсерватория. Обсерваторията в Истрия е сред петте в света по събиране на измервания на близки до Земята обекти.

Снимка: Branimir Kralj, Croatian Mint

Нумизматичният комплект е издаден в ограничена серия от само 199 броя, като те са последните възпоменателни златни монети, издадени с номинална стойност хърватска куна. Номиналната стойност на златната монета с град Хум е една куна, а на монетата с Вишнянската обсерватория - 1000 куни. Златният нумизматичен комплект предизвика истинска сензация в онлайн магазина на Хърватския монетен двор, въпреки цената си от близо 23 хил. евро. За броени часове се оказа, че колекцията е напълно разпродадена.

Снимка: Branimir Kralj, Croatian Mint

Град Хум е удивително място и официално вписан в Книгата на рекордите на Гинес като единствениятнай-малък град в света. Хум се гордее с две прекрасни улици, 13 къщи, две църкви, музей, магазин, хотел, ресторант, и накрая на цикъла - гробище. За да бъде запазена автентичността на градчето, от 60-те години насам има забрана нови хора да се заселват в Хум.

Снимка: iStock by Getty Images

В градчето живеят малко повече от 20 души. Но това по никакъв начин не им пречи да са горди и напълно щастливи в обителта си. Дори през смях споделят легендата как градчето било създадено от камъните, останали след строежите на големите градове по долината на река Мирна.

Непременно го посетете, няма да ви отнеме повече от час, за да се запознаете с историята на Хум. Средновековният му дух, пасторалните калдъръмени улички, очароват с романтичния си ореол. На фона на тази толкова чудна сцена, няма как да не опитате Humska Biskа - ракия, направена от имел. Предлага се и в магазина, и в ресторанта. И за нея има легенда - местните твърдят, че е по рецепта на келтите отпреди повече от 2 000 г., разбира се, с любимата на туристите добавка, че е и афродизиак. В Хум е произведена от монах преди няколко столетия. 

Снимка: iStock by Getty Images

В ресторанта може да опитате и известната истърска супа, приготвена от червено вино. В края на октомври всяка година градчето е домакин на фестивал Грапа. На него се представят производителите на ракия от цяла Истрия. Събитието е много колоритно, но както отбелязахме, тук има и църкви. "Свети Йероним" е впечатляващо със запазените стенописи от XII век и часовниковата кула, построена през 1502 г.

Но едно място носи и българската гордост - "Глаголическата алея". Трикилометровата пътека, свързва Хум и съседното градче Роч и впечатлява с масивни каменни паметници, посветени на глаголицата. Роч е малко градче, силен център на глаголическата литература от XIII век. Глаголицата, създадена от Константин-Кирил Философ през 855 г., идва в хърватските земи с ученици на солунските братя. Тук възниква ъглестият или илирийски вариант, който остава в употреба много дълго време - до средата на XVIII.

В Хум се спазва и един много забавен ритуал. Избирането на префект е шоу, което събира всички мъже от енорията на Общинска лоджия, и печели онзи, който притежава най-добре изваяна дървена пръчка. Всяка година има нов префект и веселбата се повтаря.

За да разнообразите от толкова забележителна история на толкова малко място, можете да посетите и близкото китно село Котли, известно с водениците и водопадите си.

Снимка: iStock by Getty Images