Мистериозни дърворезби в скрита пещера, свързана с рицарите тамплиери, има опасност да изчезнат, преди загадката им да бъде разгадана. Оцелели повече от 700 години, религиозните символи в древната пещера в Ройстън, Хертфордшир, са застрашени от нашествие на червеи.

Снимка: justhistoryposts

Камерата с форма на пчелна пита е издълбана от 154 м. дебел пласт креда с височина 8 м и диаметър 5 м. Любопитното е, че се намира под букмейкърски пункт. Тя е открита случайно по време на строителни работи през 1742 г. и оттогава изображенията на библейски сцени и портрети на християнски мъченици в нея озадачават историците, пише Guardian.

Снимка: justhistoryposts

"Някои учени смятат, че много от резбите изобразяват персонажи, почитани от тамплиерите - монаси-воини, които защитавали поклонниците по време на пътуванията им до Светите земи през XII и XIII век", коментира пред Guardian Джеймс Робинсън, пазител на пещерата.

Снимка: justhistoryposts

Смята се, че формата на пещерата е създадена по модела на църквата на Божи гроб в Йерусалим, а странните й дърворезби включват изображения на християнски мъченици, почитани от тамплиерите, като например Света Катерина. Рицарите изпитват особена почит към тази светица, тъй като именно на 25 ноември, Деня на Света Екатерина, през 1177 г. те печелят победа над сарацинския владетел Саладин. Други гравюри по стените на пещерата изобразяват Свети Христофор и Свети Георги.

Снимка: justhistoryposts

Други твърдят, че на една от фреските е изобразен Жак дьо Моле, последният майстор на рицарите тамплиери, изгорен на клада през 1314 г.

В пещерата обаче е открит и символът на плодородието Шила- на- гиг, който според учените означава, че произходът ѝ може да се простира още по-назад във времето, когато Ройстън е бил междинна точка по легендарния римски път Икнилд.

Мястото се смята за едно от най-малко изследваните средновековни съкровища на Великобритания и все още буди недоумение.

През 2020 г. археологът и уредник на местния музей Кийт Фицпатрик-Матюс събира данни за пещерата и предполага, че датировката на пещерните рисунки може би трябва да се преразгледа до края на XV век.

"Изключително важно е да намерим начин да спрем заплахата за тази изключителна древна структура", казва Филип Венинг, секретар на Дружеството за защита на древните сгради. "След като са оцелели толкова дълго, би било трагично, ако тези крехки дърворезби бъдат изгубени за бъдещите поколения."

Порестият характер на пещерните стени ги прави податливи на влага и наводнения, а старите течове от канализацията на града представляват допълнителна заплаха. Влагата осигурява благоприятна среда за червеите, които периодично "атакуват" пещерата. През последните няколко години някои от детайлите са напълно разрушени.

Съобщава се, че входът на пещерата дори е бил запечатан преди няколко години, за да бъде предпазена от вандали и практикуващи "черна магия".

"Хората са изумени, че такъв завладяващ и мистериозен обект може да съществува в такава обикновена среда като главната улица на малък град", казва Робинсън. "Под модерната фасада на пункта за залагания и главния път се крие уникален документ за историята на тази страна."

Предвижда се скоро да бъдат направени нови проучвания, както и да стартират възстановителни дейности. Пещерата е отворена за туристи, но приема ограничен брой пленени от древната тайна само между април и септември.

Снимка: justhistoryposts