Остров Пантелерия не е известен толкова, колкото Сицилия. Често стои далече от вниманието на туристите, тъй като не се рекламира толкова много. Както мнозина се шегуват, това е точката, която се намира на изток от рая. Лука Гуаданино прави филм през 2015 г. "Голямото пръскане" разказва историята на Пантелерия. Показва комбинацията от кални бани, изоставени руини и самотни заливи, подмамващи всички гости за една качествена почивка.

През годините там са отсядали хора като Мадона, Стинг, Джулия Робъртс и дори Джорджо Армани, пише NY Post. Пантелерия събира Африка и Италия на едно място. Звездите, които са отсядали, остават на едно и също мнение - Пантелерия може да бъде обикната и харесана, може да бъде и откровено намразена.

Модният стилист Шаша Гамбачини напомня на гостите, че тази локация е малко по-различно изживяване. Тук няма Шанел, няма луксозни хотели, вятърът е постоянен, а ако се търси красота, тя идва с бавни темпове в дивия пейзаж.

Тук няма и плажове с бял пясък, почти цялото крайбрежие е скалисто. Всичко е доста старо, но напомня на сцена от "Кръстника". Вятърът също не си тръгва много лесно. Местните често се шегуват, че е по-добре да се лети с вятъра, отколкото да има съпротива - природата е пълен господар.

Жителите на Пантелерия заслужават уважение! Преди хиляди години са започнали да обработват земя, да се борят с липсата на прясна вода и да оцеляват.

Снимка: iStock by GettyImages

В многоетажни скали, всички започват да засаждат растения и да търсят завет от вятъра. След това доставят капкова напоителна система и останалото е история. Повечето жилища са изградени от каменна лава. Те не са нещо, което може да срещнете навсякъде, по-скоро само на Пантелерия.

Странното е, че островът живее със своя собствена воля. Ако климатът не позволява, дадена точка се изоставя за известно време. Пантелерия има близо 57.6 квадратни километра в площ. Тук присъстват неасфалтирани улици, красиви долини, безплодни полета, предоставени на бурените, села на хълмове с най-различни красиви цветя за украса, гористи планини и много други интересни елементи. Най-странното е, че когато духа вятър, Пантелерия ухае на див риган. И това абсурдно, за мнозина, място, може да се похвали със сериозно присъствие в историята.

Бронзовата епоха е почетена в Мурсия, като един от най-известните барове гледа към гробните паметници от този период. В Ника има специални кални бани, използвани от римляните, които били очаровани от топлата и бълбукаща кал, затоплена от термалните подпочвени води. В Град Пантелерия се крие замък, построен от Византийската Епоха. Испанците добавят в него една камбанария.

Достъпът също е интересен и цветен, някои авиокомпании правят директни полети от Италия, но само в определени дни от седмицата. Островът е достъпен с ферибот от Трапани - главният остров на Сицилия. Пантелерия е провинция на Сицилия.

Ако пристигате със самолет, не бързайте да мислите за сън, опитайте се да хванете часа за алкохолен салют, в който местните се качват по покривите, за да гледат как слънцето се потапя плавно в морето и запалва морския бряг.

Тук няма и следа от богаташи, може да го разберете по автопарка. Никой не се е опитал да докара лукса до Пантелерия, а и след като няма много сервизи, автомобилният парк се ръководи предимно от стари и очукани коли.

Времето за плаж, зависи от природата, може да не случите на такова, но може да се срещнете и с някои спокойни моменти, когато със сигурност искате да полетите от водата, скачайки от високите скали. Плажуването се случва върху черни вулканични скали, шлифовани от времето с векове. Тъй като няма интернет, телефони и други устройства просто остават в миналото. Пантелерия връща гостите си много години, преди да се появят дигиталните играчки.

Снимка: iStock by GettyImages

Туристите могат да разгледат и морските пещери, отново формирани от огромното количество лава, което се е изсипало и създало целия остров. Тук се намира пещерата, където Одисей бил омагьосан от морската нимфа Калипсо.

Най-големият продукт на този остров? Пасито и сладко вино. За последното е трудно да се говори, след като на острова няма прясна вода. Повечето лози се садят хоризонтално, за да не бъдат издухани от вятъра. Повечето се засаждат в нещо като хралупи и росата ги напоява всяка вечер. Практиката е призната от ЮНЕСКО като "нематериално културно наследство". Всички 22-ма винопроизводители описват своя продукт като вино за медитация, което трябва да се пие бавно на вечеря, почти като начина на неговото производство.

Каперсите също са нещо, което няма аналог в никоя друга точка на света. Качеството се оценява в целия гастрономически свят. Тук всичко по-често се прави на ръка, логично е, защото доставката на машини изисква време - жъненето също е ръчно.

Геотермалната дейност на острова е създала много и най-интересни естествени сауни. Близо до имението на Армани се намира рибарско селище Гадир. Освен яхти, там всеки може да използва свободно вани с гореща вода, изсечени в самия камък.

Снимка: iStock by GettyImages

Свикнете с идеята, че водата ще ухае на яйца (по-често развалени), наличието на сяра доставя това, но облекчението на болките е гарантирано, поне от местните жители. А ако сте авантюристи, посетете Огледалото на Венера - най-горещият натурален извор на острова.

В пещерата Беникула може да усетите вулканичната сила. Парата, която излиза, е повече от перфектна за сауна, но гостите трябва да си носят кърпи. След достатъчно нагряване, най-вероятно от ветровете, всеки може да се отпусне на специалните дървени шезлонги с гледка към долината Пиана ди Монастеро.

Снимка: iStock by GettyImages

Голяма част от острова е национален парк и се спазват определени правила. И както местните напомнят, това е специфично място и привлича определен вид хора. Не всеки го харесва, но както най-вероятно сте чували, не всичко е за всеки.