Казват, че траките избирали местата, на които да изградят своите светилища според енергията. Сериозните проучвания по темата са малко, но на табела под тракийското светилище Зайчи връх край Ямбол пише: "Изследванията на Зайчи връх показват наличието на геомагнитна аномалия, оказваща благотворно влияние върху човешкия организъм".
Независимо дали можете да усетите специалната енергия, или се чувствате добре заради невероятната гледка отвисоко към простора на Тракия в краката си, изкачването до върха си заслужава, особено през пролетта.
Тревата е свежа и зелена, билки и цветя ухаят сладко, дърветата се разлистват, а в далечината се редуват черни и зелени кръпки обработваема земя, които ще отгледат реколта.
Донесете си сандвич и кафе и можете да прекарате целия ден на скалите, като съзерцавате, размишлявате, медитирате или просто се наслаждавате на тишината далеч от града.
Някога тракийските жреци извършвали тук тайнствените си ритуали в чест на богинята Кибела. Правели жертвоприношения, изливали свещени течности в изсечени в скалите улеи, следели движението на времето от своята божествена обсерватория. Проучванията показват, че на светилището траките изсекли образа на богинята, както и кръст, чиито страни сочат в четирите посоки на света.
Точно в деня на пролетното равноденствие слънцето изгрява иззад източната страна на кръста. А през лятото, в най-дългия ден на годината, всяка година се събират стотици ентусиасти, които посрещат слънцето.
Пътеката, по която започва изкачването към светилището на Зайчи връх (в дъното)
Снимка: Мария Ангелова/Dir.bgВ скалните ями, където се задържа дъждовна вода, и днес посетителите често хвърлят монети с надежда за здраве и сбъдване на желанията.
Светилището е изградено в края на второто хилядолетие преди Христа и около него се заражда тракийски град. В следващите векове по тези земи живеят и траки, и римляни, минават авари и готи, които опустошават всичко. Животът под светилището е като пулс - ту замира, ту се възражда и процъфтява.
Днес в подножието на върха се простира археологическият резерват "Кабиле". Започнете от музея, като разгледате находките, на които се натъкват археолозите през годините - от съдове и монети до кости на изчезнали животни.
След това обиколете останките, които са подредени по маршрут със спирки в различните епохи. Ще видите две базилики, римски казарми, римски бани, склад за зърно, тракийска крепостна стена и порта, както и самото светилище. През античността Кабиле е бил единственият град във вътрешната част на Тракия, който е сякъл собствени монети. Тук са били царските резиденции на тракийските владетели Спарток и Скосток.
Фактът, че след последното разрушаване на Кабиле върху него не е построен съвременен град, е истински късмет и за археолозите, и за посетителите. Пролетта е най-добрият сезон да видите Кабиле - под приятните лъчи на слънцето обиколката на открито е приятна. През летните месеци се подгответе с вода, слънцезащитен лосион и затворени обувки заради буйната растителност.
Обектът работи целогодишно без почивен ден, така че когато и да ви хрумне да отбиете от магистралата за малка историческа спирка, можете да го направите (само проверете работното време през съответния сезон). А магистралата е само на 1 км от Кабиле.
Ямбол през погледа на Иван Тодоров можете да видите на партерното ниво на Безистена
Снимка: Мария Ангелова/Dir.bgАко имате повече време за пътуване из района, продължете към Ямбол, където можете да видите интерактивния музей в Безистена (или да слушате концерт в някогашния покрит базар), да се разходите в парка край река Тунджа (а лятото и да подушите розите в Розариума).
По залез бъдете до останките от крепостната стена на Ямболската крепост, за да видите как светват лампите, които я осветяват художествено през нощта. Що се отнася до заведенията в града, тук ще намерите всичко в спектъра от суши и гурме бургери до сръбски ресторанти и кафенета с лампички и почти необяснимо усещане за крайбрежен бар.