Разположено в западната част на Родопите в община Чепеларе, живописното Орехово е сред най-предпочитаните за посещение родопски села. Намира се на 60 км югозападно от град Пловдив и на около 200 км от София.

В последните години селото развива активен селски екотуризъм, като за посетителите са на разположение над 10 къщи за гости.

Снимка: фейсбук страница selo.bg

От селото тръгват множество пътеки за планински преходи в този дял на Родопите. Те водят до до пещери, водопади, скалния феномен Чудните мостове, както и до над 20 параклиса. Една от тях лъкатуши до първенеца в района - връх Голям Персенк (2191 м.). Ореховските водопади са основните "виновници" селото вече да е популярна дестинация. сяка Водопадите са три на брой: Костен камък, Дуплево и Скакалото. Всеки един от тях е красив по своему, с различен пад на водата и вълнува сетивата. 

Трансграничният родопски път село Хвойна -Ставрополу е единствена по рода си не само за територията на Родопите, но и на България, екопътека, която започва няколко километра след края на село Орехово, минава през съседното село Хвойна и продължава като пресича Чудните мостове, крепост Заград, Пампорово, Смолян и езерата и така докато стигне до гръцката граница. Продължителността на прехода е около 4-5 дни и над 100 км.

Снимка: фейсбук страница selo.bg

Село Орехово е забележително с кристално чистия си въздух, тишината и планинската красота, които предлага на своите гости.

В сърцето на рид Чернатица се намира местност Кабата. От нея, освен чистия въздух и красивата природата, гледката е към Чудните мостове. В близост до нея е "Гробен проход", който представлява историческа седловина, в която през лятото на 1928 година е заседавал състав на Хагския съд по делото "Наследниците на Гюмюш гердан срещу България". От тази поляна има маркирана и обозначена екопътека се стига до Цирикова църква.

Счита се, че настоящото село е на близо 450 г. - за пръв път се споменава в източници през 1576 г. Първото българско училище е открито в селото през 1866 г.

В село Орехово живеят 143 души, показват данните от последното преброяване от края на 2021 година. Основният поминък на жителите е отглеждането на добитък, както и на горски плодове, орехи, пчеларство.

Снимка: фейсбук страница selo.bg