Легендарният влак е проектиран през 1959 г. по поръчка не за кого да е, а за Йосип Броз Тито - портрети на маршала в неговата не по-малко легендарна бяла униформа висят дори сега из някои актуални барове в Белград. Но влакът, макар и туристическа атракция, тъне едновременно в забрава и носталгия...

Снимка: atlasobscura.com

Снимка: atlasobscura.com

Тито често го използва както за дипломатически, така и за лични пътувания, по-конкретно за превозване на семейството и антуража му до лятното му убежище - островите Бриони в Хърватия. Твърди се, че влакът е изминал над 600 000 километра.

Снимка: atlasobscura.com

Интериорът в стил ар деко включва апартаментния салон на президента, церемониалния конферентен салон, вагон-ресторант, бар на тема "Зодиак", централна кухня, апартаментния салон за гостите, спални вагони и всякакви носталгични технологии от средата на века. Дори гараж за 4 автомобила. Във вагона-гараж имало достатъчно място и съоръжения за поддръжка на автомобилите. Цялостният ефект от влака е сдържана мощ, което не е изненада, като се имат предвид някои от пътниците.

Снимка: Getty Images

Сред известите личности, които пътуват с легендарния влак, са кралица Елизабет Втора, Ясер Арафат, френските президенти Франсоа Митеран и Шарл дьо Гол и дори филмовите звезди София Лорен и Елизабет Тейлър, които летуват с Тито в Хърватия. Влакът превозва маршала и по време на последното му пътуване, когато през 1980 г. транспортира ковчега му до Белград. Погребението на Тито е най-голямото държавно погребение в историята по онова време, на което присъстват 128 делегации от всички страни на Студената война, няколко крале, 31 президенти, шестима принцове, 22 министър-председатели. Присъстват и "колегите диктатори" Саддам Хюсеин и Ким Ир Сен, както и покойните принц Филип и Маргарет Тачър.

Снимка: Getty Images

В учебниците по история Тито е представян и като герой, и като диктатор. Сред заслугите му всички посочват прекратяването на отношенията със Сталин през 1948, ангажиментът му за Движението на необвързаните страни и за Третия свят, както и относителната либералност на режима му. От другата страна на везните попадат масовите убийства след края на Втората световна война и концлагерът на остров Голи оток, където в началото изпращат верните на СССР Титови противници, а после всевъзможни политически дисиденти, пише в свой коментар DW.

Снимка: atlasobscura.com

Тито е известен със своя, да го наречем особен подход към дипломацията в рамките на Съветския съюз. Когато му омръзнало Сталин да му изпраща убийци, Тито открито написал: "Престанете да изпращате хора да ме убиват. Вече заловихме петима от тях, един от тях с бомба, а друг с пушка. Ако не спрете да изпращате убийци, ще изпратя един в Москва и няма да се налага да изпращам втори."

По време на Студената война Югославия е единствената комунистическа държава в Източна Европа, независима от Съветския съюз и се радва на стандарт на живот, близък до този, който някои анализатори определят като западен. Обикновеното, средностатистическо югославско семейство има добра работа, прилична заплата, може да си позволи кола, както и лятна почивка на Адриатическо море. Тито е поддържал много добри отношения със западните страни и успява да запази Югославия неутрална през целия период на Студената война.  Управлявайки страна, която някои историци са наричали "комунистическа Швейцария", диктаторът гарантира, че на Балканите по време на управлението му цари мир, и управлява може би единствената комунистическа държава, в която гражданите могат свободно да напускат. Но от друга страна, той е бил и диктатор, който е затварял дисиденти в жестоки затвори и трудови лагери.

Снимка: atlasobscura.com

Но да се върнем на влака на диктатора... Добре запазените вагони всъщност са отворени за обществеността като своеобразен неофициален частен музей, освен че могат да се наемат за специални пътувания по железницата Белград-Бар - макар че поради високите разходи това се случва рядко.

Снимка: atlasobscura.com

Но ако цената е подходяща, можете да наемете целия влак или един вагон (за пътуване или за филмови снимки) и като бонус дори да организирате вечеря във вагон-ресторанта по оригинални рецепти от готварската книга на Тито.

Снимка: atlasobscura.com

По време на дванадесетчасовото пътуване екскурзовод разказва анекдоти от живота на президента, показва снимки на Тито, а по стените са илюстрирани историите на харизматичния диктатор. Синият влак вози туристи няколко пъти годишно. Маршрутът преминава през живописното Скадарско езеро, каньоните Морача и Тара, железопътния виадукт Мала Риека и платото Златибор.

Снимка: atlasobscura.com