Карстовият извор на река Цетина е разположен на 385 метра надморска височина, в подножието на Динарските планини в Хърватия. Носи легендарното си име заради формата си, която от птичи поглед напомня на драконово око. Цветовете на извора преливат в различни нюанси на синьото и смарагдово зелено - гледката е вълнуваща за всяко сетиво.

Изворът е пленителен, мистичен и смиряващ, и макар произходът му да е ясен за света на науката, за всички останали той притежава божествена аура. Сгушен в подножието на малка православна църква, Окото на Земята сякаш генерира още повече магия. Стотици туристи идват тук не просто да се насладят на великолепието му, но и като на поклонение пред чудото на природата.

Снимка: iStock by Getty Images

Трудно е да се повярва, но всъщност има толкова много хора, които все още се чудят дали наистина е имало кит в извора на Цетина, или не. Е, отговорът е "не". Очевидно не.

Дълго време се разпространяваше клип, според който в извора живее митично създание. Всъщност, оказа се, че китът е просто резултат от постпродукция.

Единствените същества, които обитават извора на река Цетина, са малки рибки и буболечки и това е обяснимо. Водите му са ледено студени. Температурата е между 4 и 8 градуса.

Въпреки това, привлечени от магичността му, водолази са изследвали извора на Цетина, като са достигали до 155 метра дълбочина. Но все още не е ясно колко точно дълбок е изворът.

Снимка: iStock by Getty Images

Водата, която извира, образува естествен басейн и се излива в близката река, като я захранва с прясна изворна вода. На около 105 км надолу тя се влива в Адриатическо море.

Величествената река Цетина е най-дългата река в Далмация и снабдява с вода по-голямата част от региона.

Реката е чудесно място за рафтинг, но е много важно да се отбележи, че за да използвате тази възможност, за да се любувате на приказната природа, трябва да сте близо до устието на Цетина. То се намира на повече от 70 км от извора.

Окото на Земята е във вътрешността на област Далмация, недалеч от границата с Босна и Херцеговина, в Южна Хърватия. Най-близките големи градове са Шибеник (66 км), Сплит (79 км) и Задар (141 км), а от столицата на Хърватия Загреб (332 км) и третия по големина град Риека (284 км) е сравнително далеч и това често разколебава туристите, които най-често избират като дестинация Загреб или Риека. От Шибеник и Сплит се стига за около 1,20 часа с автомобил.

Снимка: iStock by Getty Images

Тъй като изворът е разположен на отдалечено място, в близост до него няма много места за настаняване. Най-близката е вила Leko Dream House, която се намира само на 2 км от Окото на Земята. Вилата, за съжаление, се оказва една от най-скъпите в района, на цена от 377 евро за нощувка, но разполага с басейн и може да се окаже добър избор, ако пътувате в група.

Най-бюджетният вариант е Rooms Leda във във Врлика, на около 11 км от извора. Нощувката е 40 евро за двойна стая. Друг добър избор е Апартамент Ана, на цена от 50 евро. В него могат да се настанят от двама до четирима. Той се намира на около 8 км от извора на река Цетина.

Ако искате да видите и други интересни забележителности, като езерото Перуча например, можете да изберете Rooms and Apartments Budiša. Цената отново е 50 евро за нощувка, но домакините предлагат безплатни велосипеди, каяци и лодка, за да се насладите на разходка по езерото.

Почти 99 процента от хората, които посещават извора на река Цетина, след това просто поемат в друга посока. А това е жалко, защото околностите на Окото на Земята предлагат не по-малко изумително красиви места.

Езерото Перуча е едно от най-тихите и пренебрегвани места в Хърватия. Намира се само на 12 км от извора и се захранва от него. То е първото езеро, образувано от река Цетина и е чудесно място за почивка и разходка. Често ще видите местни жители, които обработват земята си край бреговете на Перуча, необезпокоявани от туристи.

Снимка: iStock by Getty Images