След пандемията мнозина се радват на свободата да работят отвсякъде. А осъзнавайки потенциала за стимулиране на западащата си туристическа индустрия, държавите улесняват получаването на временно пребиваване, докато работите за чуждестранна компания.
Това не само помага да се оползотвори потенциала на туристическите дестинации извън сезона, но и предлага на гражданите на държави извън ЕС, а и на гражданите на държавите членки, спокойствие и възможност за законна работа от разстояние.
Визите за дигитални номади помагат на приемащите държави да се борят и с други проблеми - от изтичането на мозъци до застаряването на населението.
Ако искате да се преместите в друг град Европа, да работите от разстояние и да получите право да пътувате в Шенгенското пространство, визата за дигитален номад може да е точно онова, от което се нуждаете.
Някои от визите са специално разработени за работещи от разстояние, а други са вече съществуващи, но адаптирани за хора, които искат да работят, докато пътуват, уточняват от Euronews.
Какви визи за дигитални номади се предлагат в Европа?
Хърватия - слънце и спокойствие, неопетнени от данъчни проблеми
Продължителност на визата: Една година, с възможност за подновяване
Такса за кандидатстване: Около 60 евро
Изискване за доход: Около 2300 евро/месец
Хърватия стартира едногодишното си разрешение за пребиваване за дигитални номади през 2021 г. Схемата е отворена за граждани на държави извън ЕС/ЕИП, които работят в областта на "комуникационните технологии" - чрез собствена компания, регистрирана в чужбина, или като дистанционен служител за компания извън Хърватия. При условие че не се нуждаят от туристическа виза, за да влязат в Хърватия, работещите от разстояние могат да кандидатстват за едногодишно разрешение за пребиваване след пристигането си. Близки членове на семейството също могат да кандидатстват за временно пребиваване. Дистанционните работници не подлежат на облагане с данък върху доходите в Хърватия.
Чехия - достъпен живот и приказни замъци
Продължителност на визата: До една година
Такса за кандидатстване: 200 евро
Изискване за доход: Трябва да разполагате с 5 000 евро в банковата си сметка
Работещите от разстояние могат да кандидатстват за дългосрочен бизнес лиценз или лиценз за работа на свободна практика в Чешката република. Известна като виза "zivno" (съкращение от Zivnostenske opravneni или търговско разрешение), тя е предназначена за граждани на държави извън ЕС, които работят на свободна практика или имат собствен бизнес. Визата изисква връзки с фирма в Чешката република, така че може да се използва от лица, които възнамеряват да работят на свободна практика на местно ниво, например като преподаватели.
Естония - цифрова инфраструктура с ограничен бюджет
Продължителност на визата: Една година, с възможност за удължаване с шест месеца
Такса за кандидатстване: 100 евро
Изискване за доход: 3500 евро/месец
Естония стартира своята виза за цифрови номади през лятото на 2020 г. Тя позволява на хора, работещи от разстояние за компании в чужбина, или на лица, работещи на свободна практика с клиенти предимно в чужбина, да пребивават в Естония за период до една година. Можете да кандидатствате за допълнителна шестмесечна виза, след като изтече първоначалната виза. Кандидатите трябва да са печелили поне 3500 евро нетно на месец през шестте месеца, предхождащи подаването на молбата им. Ако останете в Естония за повече от половин година, ще придобиете право на данъчно пребиваване и ще подлежите на облагане с местни данъци. Страната предлага и "електронно пребиваване", което предоставя на отдалечените предприемачи цифров достъп до електронните услуги на Естония, без да се изисква разрешение за пребиваване. Това може да се използва за управление на фирма онлайн, достъп до банкови услуги и деклариране на данъци в Естония, без да живеете там.
Финландия - непокътната природа в най-щастливата страна в света
Продължителност на визата: Шест месеца
Такса за кандидатстване: 400 евро
Изискване за доход: 1220 евро/месец
Финландската виза за самостоятелна заетост е отворена за предприемачи извън ЕС, които са самостоятелно заети или управляват независим бизнес. Кандидатите трябва да отговарят на изискването за минимален доход и да докажат, че разполагат със средства.
Гърция - острови и целогодишно слънце
Продължителност на визата: Една година с възможност за удължаване с разрешение за пребиваване
Такса за кандидатстване: 75 евро
Изискване за доход: 3500 евро/месец
Миналата година Гърция стартира схема, която позволява на граждани на държави извън ЕС да живеят и работят дистанционно в страната. За да бъдете одобрени, ще трябва да покажете, че разполагате с достатъчно средства за месечен доход от поне 3500 евро. В рамките на схемата на дигиталните номади не се разрешава да работят или да бъдат на свободна практика за гръцки компании.
Унгария - евтин живот и релакс
Продължителност на визата: Една година, с възможност за удължаване
Такса за кандидатстване: 110 евро
Изискване за доход: 2 000 евро/месец
Унгарската виза "Бяла карта" е отворена за дигитални номади от държави извън ЕС, които работят дистанционно извън страната. Трябва да останете в страната поне 90 дни в рамките на 180-дневен период и ще бъдете освободени от плащане на данъци в Унгария през първите шест месеца. В рамките на тази схема нямате право да работите за унгарска компания.
Исландия - за изследователи с високи доходи
Продължителност на визата: Шест месеца
Такса за кандидатстване: 86 евро
Изискване за доход: 7 075 евро/месец
Дългосрочната виза за работа от разстояние в Исландия е предназначена за лица с високи доходи, които печелят над 7000 евро на месец, като служители на чуждестранна компания или като лица на свободна практика. Визата е с продължителност шест месеца и през това време кандидатите не се считат за данъчни резиденти. С тази виза нямате право да работите за исландски работодатели.
Италия - спокоен живот и впечатляващи пейзажи
Продължителност на визата: Една година с възможност за подновяване
Нова виза за дигитални номади беше подписана в италианското законодателство през март 2022 г. Подробностите обаче все още не са уточнени. Смята се, че тя ще бъде насочена към висококвалифицирани работници. Кандидатите вероятно ще трябва да отговарят на редица изисквания, включително да имат здравна застраховка и чисто съдебно минало. Преди да кандидатстват, те трябва също така да са спазили данъчното законодателство в Италия.
Малта - мека зима и морска приказка
Продължителност на визата: Една година
Такса за кандидатстване: 300 евро
Изискване за доход: 2700 евро/месец
Разрешението за пребиваване на номади в Малта е предназначено за дистанционни работници и лица на свободна практика, които работят за компании извън страната. Разрешението е едногодишно и е достъпно за граждани на държави извън ЕС. Първоначално на номадите беше обещано, че ще бъдат освободени от данъци, стига да продължат да плащат данъци в страната си. С това обещание обаче се появиха правни усложнения, които в момента се разрешават.
Португалия - суровите брегове и уикендите с дегустация на вино
Продължителност на визата: Една година
Такса за кандидатстване: неизвестна
Изискване за доход: 2800 евро/месец
На 30 октомври 2022 г. Португалия ще издаде виза за дигитални номади, официално наречена "виза за пребиваване за упражняване на професионална дейност от разстояние извън националната територия". Тя е отворена за граждани на държави извън ЕС, които са наети или самостоятелно заети от дружество извън Португалия. Новата схема е алтернатива на съществуващата виза "D7", която е предназначена за пенсионери и лица, получаващи "пасивни доходи".
Румъния - дълги пътувания на кратки разстояния
Продължителност на визата: Една година
Изискване за доход: 3 950 евро/месец (три пъти средната брутна заплата в Румъния)
Румънската виза за дигитални номади е предназначена за граждани на държави извън ЕС. Кандидатите трябва да имат здравна застраховка, чисто съдебно минало и доказателство за доход над 3300 евро на месец от компания извън Румъния. Ако имате данъчно пребиваване в друга държава, не сте задължени да плащате данъци в Румъния по схемата.
Испания - работа от плажа и данъчни облекчения
Продължителност на визата: До пет години
Такса за кандидатстване: неизвестна
Изискване за доход: Очаква се доходът да бъде 2 000 евро/месец
За първи път за визата за дигитални номади в Испания се заговори през януари и се предполага, че ще влезе в сила в началото на 2023 г. Схемата ще даде възможност на граждани на страни извън ЕС да живеят и работят там за период до пет години. Макар че подробностите все още не са уточнени, смята се, че схемата ще бъде достъпна за лица на свободна практика, които имат доказателство за редовна заетост, и за служители, работещи по договор за компании извън Испания. Според настоящите планове данъчните облекчения ще се предоставят на работещите от разстояние, които могат да плащат само 15% данък през първите четири години от престоя си, вместо обичайните 24%.
Норвегия - планинско катерене и местен бизнес
Продължителност на визата: До две години
Такса за кандидатстване: 600 евро
Изискване за доход: 3 000 евро/месец
Дигиталните номади от държави извън ЕС, които отговарят на условията, могат да кандидатстват за разрешение за пребиваване и виза, за да живеят и работят от разстояние в Норвегия. Кандидатите трябва да имат поне един норвежки клиент и са задължени да плащат местни данъци.