Турция и Гърция са двете суперзвезди на българите, когато става въпрос за лятна почивка. Двете ни южни съседки са колкото подобни, толкова и различни и всеки, който ги е посещавал, си има предпочитания в едната посока.
Тези, които за пръв път се изправят пред избора между почивка по турските или по гръцките курорти, могат да продължат да четат, за да преценят коя дестинация е по-подходяща за тях.
Транспорт и документи
Очаква се легендарните 2-часови опашки по границите с Гърция лятото да останат в миналото след влизането на България в Шенген и тази година преминаването с кола или автобус да е безпроблемно. Ако изберете Халкидики, Кавала или Тасос, пътуването с кола е логичният избор. Много българи избират да пътуват с кола и до островите, като при потегляне за ферибота е добре да се предвиди поне един час забавяне заради очаквания натоварен трафик в пиковия сезон.
През лятото има чартъри и редовни полети до много части на Гърция - и до островите, и до Атина и Солун. Това може да се окаже по-добрият вариант, за да спестите време. От двата града тръгват автобуси във всички посоки, включително редовен транспорт до летните курорти.
Пътуването до Кушадасъ и съседните му курорти в Турция отнема над 12 часа с кола, а до Анталия - над 15, затова повечето туристи избират да се придвижват със самолет (макар че се предлагат и автобусни почивки за тези, които не искат да летят). През летния сезон има директни чартъри не само от София, но и от Варна и Пловдив.
И до Турция, и до Гърция българите могат да пътуват само с лична карта, като за Турция има изключение за българите с безсрочна лична карта, която е издадена преди повече от 10 години. Те трябва да представят международен паспорт.
Плажове и настаняване
Гръцките плажове в района на Кавала, Тасос, Самотраки и Халкидики са най-близките до България и са удобни за кратки уикенд бягства, докато до Турция трудно можете да отскочите "на море за уикенда". Макар че е трудно да се обобщава и всичко зависи от конкретната дестинация, в Гърция преобладават плажовете с малки камъчета, докато в Турция - пясъчните.
Освен това в Гърция можете да откриете малки селца и градчета, в които се отдават вили и апартаменти под наем, докато Турция залага предимно на големите курорти. Ако търсите морски къмпинг, Гърция предлага повече разнообразие и възможности.
Друга разлика е, че в Турция лятото продължава повече заради по-южното разположение на главните курорти. На плаж в Анталия можете да отидете още през май, топло остава понякога и до октомври. В Гърция температурите са с няколко градуса по-ниски от Турция, макар че в повечето случаи са с няколко градуса по-високи от България.
Култура и кухня
И двете съседки предлагат богат избор от исторически и археологически забележителности - останки от древните култури, населявали земите им през хилядолетията. В Гърция, като християнска държава, можете да се включите в традиционни празници като Великден и Коледа.
Традиционната кухня и на двете държави е позната в България. И на двете места можете да откриете разнообразие от прясна риба и морски дарове, свежи салати и богато сиропирани десерти. В Турция не се предлага свинско, силно изразена е културата на пиене на чай и кафе, докато в Гърция на почит са кафето и лятно време - фрапето.
Друга особеност, която трябва да имате предвид, е че популярните в Турция all inclusive пакети почти не се срещат в Гърция, където настаняването е на база нощувка или нощувка и закуска, а за храненето туристите избират от местните таверни.
Избрахте ли?