5 безплатни приложения за планинари, които да свалите

Тези приложения са полезни и/или забавни в планината, освен това не струват нищо

Обратно в новината

Коментари - 5 безплатни приложения за планинари, които да свалите | Trip.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Освен маршрутите на bgmountains.org можете да прегледате планинските маршрути на wandermap.net и outdooractive.com (можете да ползвате автоматичен превод през браузера). Там има подходящи планински маршрути за цяла Европа и всеки може да постави свой маршрут там. Маршрутите могат да се изтеглят в KML/GPS и да се ползват през телефонно приложение. 1) MAPS.ME е най-добро безплатно приложение за пешеходна планинска навигация, което ползва чудесна версия на безплатните OpenSreetMaps за всяка страна в света. Лесно показва маршрута начало/дестинация дори с изкачването в метри. Може да ползва удобно изтеглени маршрути в KML формат защото виждате своето местоположение и линията на маршрута и оставащо разстояние и време на движение (bgmountains.org wandermap.net outdooractive.com), като може да показва изтеглени маршрути и запомнени колекции от навигационни точки (bookmarks). Може да се ползва и за удобна пешеходна навигация в града, като показва дори и метрото в София. 2) MapFactor Navigator е също добро безплатно телефонно навигационно приложение за пешеходна планинска навигация, което има дори и говорна навигация. Може да ползва изтеглени маршрути в GPS формат. Все пак неговите OpenSreetMaps са по-трудно видими на телефон и на някои телефони може да бъде доста бавно. 3) Може да ползвате и навигационната безплатна версия на Outdooractive app, като запазите там локалната планинска карта. Може да го ползвате и за записване на вашия пешеходен маршрут. Можете да ползвате и Google Maps app, което записва вашия пешеходен маршрут в My Timelines (ползва повече батерията). 4) Задължително е да носите със себе си допълнителни външни зарядни устройства за телефон, най-добре няколко зарядни.

Не мога да използвам с по-нов андроид приложението, защото няма Google play

всичко може да се намери като apk и да се инсталира, не ти трябва google play.

Ако разчитате на телефонни приложения сте си жив зян. Обикновена хартиена карта, читав JPS тракер и навигация (това "читав" автоматично изключва телефоните), препоръчително допълнителна външна батерия със сериозен капацитет. Заредена. И обезателно дискусия по маршрута с човек, който го е минавал ПРЕДИ да тръгнете.

JPS... Идва от Japan Positioning System или ? :) GPS е правилното.

На хартиена карта не виждате своето местоположение, а особено в мъгла и дъжд ползването на хартиена карта е съвсем безмислено. Задължително е да имате GPS навигация с телефонно приложение, има и отделни планинарски навигационни устройства, но са безумно скъпи и не са за всеки.

погледнете също Locus Map. Ползвам го и съм доволен.

Изключително важна е препоръка 2. Винаги носете карта! Хартията е единственият информационен носител с пряк достъп. И дори скъсана карта ще ви свърши работа, докато счипено електронно устройство - едва ли.

Носете две карти, че да имате резервна когато силният вятър я изтръгне от ръцете ви :-)

Има едно приложение с карта само за България, много е добро, специално за планините. Да, платено е, но имате седемдневен пробен период. Търсете го AppStore/Play под името WildMaps. Работи офлайн (след като изтегли картите), което веднъж ме спаси в Рила. Има дребни дефекти за оправяне, разбира се, както и в останалите навигации.

Възможността за работа "офлайн" е това което спестява най-много нерви при ползването на приложенията в планината или морето.

oruxmap работи с оффлаин карти да си направя маршрут съм ползвал на ПЦ Garmin BaseCamp(беше безплатно сега не зная) с карта bgmountains

В планината се ползват само обикновени телефони, защото на тях батерията издържа по седмица. Или най-добре е обикновения да ти е изключен, и да го ползваш като бекъп, резервен вариант. Щото смарта у-а, и му пада батерията за ден.

Външни зарядни устройства (например с размер на половината от вашия смартфон) могат да се купят навсякъде за малка сума и тогава нямате ограничения за ползване на телефона.

OruxMaps не е безплатно, плаща се еднократна малка сума, но е най-доброто приложение за навигация, което може да се намери. С инсталиране на картата на BGMountains телефонът се превръща в устройство за навигация в планината, с нищо неотстъпващо на Garmin устройство (а дори и по-добро в някои отношения).

Безпорно Orux с BGMountains е най-доброто за БГ. Но ако на някой не му се плаща, може да погледне Mapy.cz или WindyMaps(те са почти еднакви). Също вършат работа.

Съгласем съм за orux. Но за жалост не работи на iOS. За iOS това с което успях да подкарам тези карти е MotionX-GPS