5 безплатни приложения за планинари, които да свалите

Тези приложения са полезни и/или забавни в планината, освен това не струват нищо

Обратно в новината

Коментари - 5 безплатни приложения за планинари, които да свалите | Trip.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

OruxMaps не е безплатно, плаща се еднократна малка сума, но е най-доброто приложение за навигация, което може да се намери. С инсталиране на картата на BGMountains телефонът се превръща в устройство за навигация в планината, с нищо неотстъпващо на Garmin устройство (а дори и по-добро в някои отношения).

В планината се ползват само обикновени телефони, защото на тях батерията издържа по седмица. Или най-добре е обикновения да ти е изключен, и да го ползваш като бекъп, резервен вариант. Щото смарта у-а, и му пада батерията за ден.

Има едно приложение с карта само за България, много е добро, специално за планините. Да, платено е, но имате седемдневен пробен период. Търсете го AppStore/Play под името WildMaps. Работи офлайн (след като изтегли картите), което веднъж ме спаси в Рила. Има дребни дефекти за оправяне, разбира се, както и в останалите навигации.

Възможността за работа "офлайн" е това което спестява най-много нерви при ползването на приложенията в планината или морето.

Безпорно Orux с BGMountains е най-доброто за БГ. Но ако на някой не му се плаща, може да погледне Mapy.cz или WindyMaps(те са почти еднакви). Също вършат работа.

Изключително важна е препоръка 2. Винаги носете карта! Хартията е единственият информационен носител с пряк достъп. И дори скъсана карта ще ви свърши работа, докато счипено електронно устройство - едва ли.

Съгласем съм за orux. Но за жалост не работи на iOS. За iOS това с което успях да подкарам тези карти е MotionX-GPS

погледнете също Locus Map. Ползвам го и съм доволен.

Ако разчитате на телефонни приложения сте си жив зян. Обикновена хартиена карта, читав JPS тракер и навигация (това "читав" автоматично изключва телефоните), препоръчително допълнителна външна батерия със сериозен капацитет. Заредена. И обезателно дискусия по маршрута с човек, който го е минавал ПРЕДИ да тръгнете.

JPS... Идва от Japan Positioning System или ? :) GPS е правилното.

Не мога да използвам с по-нов андроид приложението, защото няма Google play

Носете две карти, че да имате резервна когато силният вятър я изтръгне от ръцете ви :-)

oruxmap работи с оффлаин карти да си направя маршрут съм ползвал на ПЦ Garmin BaseCamp(беше безплатно сега не зная) с карта bgmountains

Освен маршрутите на bgmountains.org можете да прегледате планинските маршрути на wandermap.net и outdooractive.com (можете да ползвате автоматичен превод през браузера). Там има подходящи планински маршрути за цяла Европа и всеки може да постави свой маршрут там. Маршрутите могат да се изтеглят в KML/GPS и да се ползват през телефонно приложение. 1) MAPS.ME е най-добро безплатно приложение за пешеходна планинска навигация, което ползва чудесна версия на безплатните OpenSreetMaps за всяка страна в света. Лесно показва маршрута начало/дестинация дори с изкачването в метри. Може да ползва удобно изтеглени маршрути в KML формат защото виждате своето местоположение и линията на маршрута и оставащо разстояние и време на движение (bgmountains.org wandermap.net outdooractive.com), като може да показва изтеглени маршрути и запомнени колекции от навигационни точки (bookmarks). Може да се ползва и за удобна пешеходна навигация в града, като показва дори и метрото в София. 2) MapFactor Navigator е също добро безплатно телефонно навигационно приложение за пешеходна планинска навигация, което има дори и говорна навигация. Може да ползва изтеглени маршрути в GPS формат. Все пак неговите OpenSreetMaps са по-трудно видими на телефон и на някои телефони може да бъде доста бавно. 3) Може да ползвате и навигационната безплатна версия на Outdooractive app, като запазите там локалната планинска карта. Може да го ползвате и за записване на вашия пешеходен маршрут. Можете да ползвате и Google Maps app, което записва вашия пешеходен маршрут в My Timelines (ползва повече батерията). 4) Задължително е да носите със себе си допълнителни външни зарядни устройства за телефон, най-добре няколко зарядни.

На хартиена карта не виждате своето местоположение, а особено в мъгла и дъжд ползването на хартиена карта е съвсем безмислено. Задължително е да имате GPS навигация с телефонно приложение, има и отделни планинарски навигационни устройства, но са безумно скъпи и не са за всеки.

Външни зарядни устройства (например с размер на половината от вашия смартфон) могат да се купят навсякъде за малка сума и тогава нямате ограничения за ползване на телефона.

всичко може да се намери като apk и да се инсталира, не ти трябва google play.