Обикновено отиваме в планината, за да избягаме от пропитото си с технологии ежедневие, но сред природата технологиите могат да ни помогнат по много начини - да се ориентираме, да откриваме нови пътеки, да разпознаваме върховете, които виждаме в далечината или да извикаме помощ. 

Следващите пет безплатни приложения са полезна и забавна добавка в телефона на всеки планинар. 

Независимо кое приложение ще ползвате на телефона си, не забравяйте следващите прости, но често подценявани правила:

> Преди да тръгнете, заредете докрай батерията на телефона или GPS-а си и вземете външна, особено ако техниката е единственото, на което ще разчитате за ориентиране в планината.

> Не е препоръчително да разчитате само на телефона, винаги носете и карта със себе си.

> Не тръгвайте, преди да сте разгледали подробно маршрута, по който предстои да минете. Вижте каква е продължителността, денивелацията, има ли вода, хижи и заслони по трасето. 

> Проверете прогнозата за времето, преди да тръгнете.

Mountain Peak AR

Случвало ли ви се е да гледате към планинския релеф срещу себе си и да се чудите кои върхове виждате? Това приложение използва GPS-а и камерата на телефона ви, за да разпознае всеки по-важен връх, който виждате през дисплея и да ви даде неговата височина. За България имената на върховете са изписани на кирилица.

Налично за: Android

Ramblr

Ramblr ви позволява да запишете маршрута, по който сте минали в планината, като на всяка една точка можете да добавите бележки, снимки, видео и аудиозаписи. По този начин можете да си запазвате снимки на важни разклони, интересни места, които иначе бихте забравили, звуци от природата.

Приложението позволява да споделите маршрута заедно със снимките и записките си с приятели, т.е. можете да го ползвате като онлайн разказ на преживяното.

Налично за: iOS, Android

ПСС

Планинската спасителна служба също има приложение, което е добре всеки планинар да има на телефона си. Освен че може да локализира GPS координатите ви, приложението може само с един клик да изпрати SMS до Планинската спасителна служба с точното ви местонахождение - това може да ви спаси живота в опасна ситуация.

Налично за: iOS, Android

OruxMaps

Това е приложението с карта, което предлага най-много възможности за тези, които обичат обикалянето извън маркираните пътеки. С него можете да ползвате и подробната карта на BGMountains - достатъчно е да я свалите веднъж и след това можете да я ползвате и в офлайн режим.

Имайте предвид, че OruxMaps изисква повече време за предварително разучаване на функциите и настройките му.

Налично за: Android

OsmAnd

Това е доста по-опростено приложение с карти, което разполага с офлайн карта на България. Достатъчно е веднъж да я свалите (докато разполагате с интернет) и после можете да я ползвате за ориентация както в градовете, така и сред природата. На картата са отбелязани маркирани и немаркирани пътеки, хижи, заслони, извори и други.

Налично за: iOS, Android