Това съобщи началникът на служба “Водно спасяване” към ОС на БЧК в Добрич Петър Андреев, предаде “Фокус”.
По думите на Андреев пясъчният шелф на Албена е нестабилен и се образуват течения или даже “реки”, които са с по-голяма скорост от тази на плуващите, като ги повличат. 

Вчера е имало такъв инцидент с румънско семейство. Детето е попаднало в течение, започнало е да се дави и докато водните спасители са се притекли на помощ, родителите също са влезли във водата. Детето е спасено, но майка му и баща му също са започнали да се давят. Те също са спасени от удавяне, но ситуацията е била рискова.

Ден преди това сходен случай е имало със старец и внуче, гости от Русия.

От дни на постовете на водните спасители в Албена е поставен червен флаг, който абсолютно забранява влизането в морската вода.

Днес също е имало инцидент с руски туристи. Те не само, че са влезли да се къпят в морето, но са се придвижили навътре, на 150 метра зад шамандурите. И тъй като плувците не са излезли от водата след сигналите на водните спасители, наложило се е да бъде повикана полиция и да се потърси съдействие от нея.

С намаляването на потока от туристи вече е редуциран броят на водните спасители в Албена. Сега те наброяват около 43-ма. На пост спасители ще има до към 15 октомври, заяви Петър Андреев, тъй като до тогава се очаква да работят някои хотели в курорта.

До този момент няма удавени в охраняемите зони по Северното ни Черноморие. Ако тенденцията се запази, за втора поредна година сезонът в районът ще приключи без фатални случаи.
В началото на лятото в района на курортното село Кранево се удави мъж, но инцидентът е станал в неохраняема зона. 
Морските спасители многократно се оплакваха през този сезон от недисциплинирани туристи.